Eredmények az óvások előtt. Kismértékben változott
Fotó: Pál Árpád
Hargita megyében az óvások után a vizsgázók 62,63 százalékának sikerült hatos feletti átlagot elérnie az érettségin. Udvarhelyszéki iskolaigazgatót kérdeztünk arról, hogy miként vélekednek a diákok teljesítményéről. Mint kiderült, még mindig a román nyelv és a matematika jelenti a legnagyobb kihívást.
2017. július 11., 18:212017. július 11., 18:21
A szakérettségin kimagaslóan teljesítettek a Palló Imre Zene- és Képzőművészeti Szakközépiskola vizsgázói, az általános tantárgyakból pedig megfelelő eredményeket értek el – véli Porshe Éva, az intézmény vezetője. A diákok nem panaszkodtak a tételek miatt, de az eredményeket megfigyelve
A székelykeresztúti Orbán Balázs Gimnáziumban is hasonló problémákkal néztek szembe. A 2017-es végzősök átmenési aránya 82,60 százalék, míg az összes vizsgázóé 77,36 százalék – mondta el Demeter Levente, az intézmény vezetője, hozzátéve, hogy reményei szerint az őszi vizsgákkal legalább 90 százalékosra ugrik az arány.
Megyeszerte a második legjobb, 96,55 százalékos átmenési aránnyal a székelyudvarhelyi Benedek Elek Pedagógiai Líceum büszkélkedhet. Az intézmény vezetője, Popa Gabriella örömmel újságolta, hogy az iskola 58 végzőse közül 17-en írtak 9-es feletti átlagot, míg az első helyen végzett csíkszeredai Márton Áron Gimnázium 178 diákjából 18-an, ugyanakkor a legrosszabbnak számító 6-os és 7-es közötti átlagja csupán két diáknak volt. Sok volt a 10-es részeredmény is, mind a nyelvekből, mind matematikából. Az elmúlt évben is hasonlóan teljesítettek a pedások, a pótérettségi után pedig 100 százalékos volt az átmenési arány, az igazgatónő reméli, idén is így lesz. Amikor a jó eredmények titkáról faggattuk, azt mondta,
Szakács Paál István, a Bányai János Szakközépiskola igazgatója elmondta, hogy bár az elmúlt évhez képest javulás fedezhető fel, mégis nagyon kicsi az iskolában az átmenési arány, csupán 22 százalékos. Negyven végzősüknek mindössze egyharmada iratkozott fel az érettségire.
A következő tanévben a ROSE (Romanain Secondary Education Project) program segítségével komoly felkészítőket tartanak majd. A diákokat kimozdítják megszokott környezetükből, és
A szentegyházi Gábor Áron Szakközépiskola igazgatója, Jimon Mircea bevalotta, hogy sokkal jobb eredményekre számított: az iskola 27 diákja iratkozott a vizsgára s mindössze 12 százalékos az átmenési arány. Azt is megtudtuk, hogy többeknek az óvások után emelték meg a vizsgajegyét. Leginkább a már említett román nyelv és irodalom, illetve a matematika okozott gondot.
Egyébként az őszi pótvizsgán még változhatnak az arányok, erre az elmúlt években is volt példa – tette hozzá.
Ha egy magyar diák idén azt mondja, hogy jól sikerült a román érettségije, az azt jelenti, hogy elég jól beszéli a többség nyelvét. Az idei tételek pont erről szóltak: mennyire értik és tudják használni a román nyelvet a magyar diákok.
Súlyos sérülésekkel kórházba került egy 15 éves, nyolcadik osztályt befejező diáklány, miután péntek délután kiugrott egy lupényi iskola második emeleti ablakából.
Hatósági felügyelet alatt marad Călin Georgescu, miután Bukarest első kerületének bírósága elutasította az intézkedés meghosszabbítása elleni fellebbezését. A döntés végleges.
Június 14-én rendhagyó zenei esemény lesz Csíksomlyón: a Bagossy Brothers Company ad koncertet „Csillag az égen” címmel. Ez az egyetlen koncert ezzel a műsorral egész Erdélyben, exkluzív helyszínen, a csíksomlyói nyeregben.
Egészségügyi állapota miatt Ion Iliescu volt államfőt továbbra is intenzív osztályon kell kezelni, ahol magas szintű orvosi ellátásban részesül – közölte pénteken a Facebook-oldalán a bukaresti Agrippa Ionescu sürgősségi kórház.
Áprilisban márciushoz képest 44 lejjel, azaz -0,8 százalékkal 5647 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 9415 lej volt, 80 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Nem tágít a medve a Csíkszeredához tartozó Szécsenyből, ezúttal fényes nappal, péntek délelőtt bukkant fel lakott területen a vadállat.
Spontán tüntetést tartottak péntek délelőtt a parajdi sóbánya előtt a Salrom alvállalkozójának számító Sal Sind Kft. alkalmazottai, kártérítést követelve az elbocsátásuk miatt.
Elfogyóban vannak a vízhálózati tartalékok Dicsőszentmártonban, miután péntek reggel lezárták a Kis-Küküllő vizének bevezetését a helyi vízműhöz. A vízellátást ideiglenesen vízosztó pontokon keresztül biztosítják.
Az összes természetvédelmi területet belefoglalták a román állam közvagyonának a leltárába. Így ma Hargita megyéből is több ezer hektár a román állam köztulajdona, köztük a 60 hektáros parajdi Sóhát természetvédelmi terület.
szóljon hozzá!