Eredmények az óvások előtt. Kismértékben változott
Fotó: Pál Árpád
Hargita megyében az óvások után a vizsgázók 62,63 százalékának sikerült hatos feletti átlagot elérnie az érettségin. Udvarhelyszéki iskolaigazgatót kérdeztünk arról, hogy miként vélekednek a diákok teljesítményéről. Mint kiderült, még mindig a román nyelv és a matematika jelenti a legnagyobb kihívást.
2017. július 11., 18:212017. július 11., 18:21
A szakérettségin kimagaslóan teljesítettek a Palló Imre Zene- és Képzőművészeti Szakközépiskola vizsgázói, az általános tantárgyakból pedig megfelelő eredményeket értek el – véli Porshe Éva, az intézmény vezetője. A diákok nem panaszkodtak a tételek miatt, de az eredményeket megfigyelve
A székelykeresztúti Orbán Balázs Gimnáziumban is hasonló problémákkal néztek szembe. A 2017-es végzősök átmenési aránya 82,60 százalék, míg az összes vizsgázóé 77,36 százalék – mondta el Demeter Levente, az intézmény vezetője, hozzátéve, hogy reményei szerint az őszi vizsgákkal legalább 90 százalékosra ugrik az arány.
Megyeszerte a második legjobb, 96,55 százalékos átmenési aránnyal a székelyudvarhelyi Benedek Elek Pedagógiai Líceum büszkélkedhet. Az intézmény vezetője, Popa Gabriella örömmel újságolta, hogy az iskola 58 végzőse közül 17-en írtak 9-es feletti átlagot, míg az első helyen végzett csíkszeredai Márton Áron Gimnázium 178 diákjából 18-an, ugyanakkor a legrosszabbnak számító 6-os és 7-es közötti átlagja csupán két diáknak volt. Sok volt a 10-es részeredmény is, mind a nyelvekből, mind matematikából. Az elmúlt évben is hasonlóan teljesítettek a pedások, a pótérettségi után pedig 100 százalékos volt az átmenési arány, az igazgatónő reméli, idén is így lesz. Amikor a jó eredmények titkáról faggattuk, azt mondta,
Szakács Paál István, a Bányai János Szakközépiskola igazgatója elmondta, hogy bár az elmúlt évhez képest javulás fedezhető fel, mégis nagyon kicsi az iskolában az átmenési arány, csupán 22 százalékos. Negyven végzősüknek mindössze egyharmada iratkozott fel az érettségire.
A következő tanévben a ROSE (Romanain Secondary Education Project) program segítségével komoly felkészítőket tartanak majd. A diákokat kimozdítják megszokott környezetükből, és
A szentegyházi Gábor Áron Szakközépiskola igazgatója, Jimon Mircea bevalotta, hogy sokkal jobb eredményekre számított: az iskola 27 diákja iratkozott a vizsgára s mindössze 12 százalékos az átmenési arány. Azt is megtudtuk, hogy többeknek az óvások után emelték meg a vizsgajegyét. Leginkább a már említett román nyelv és irodalom, illetve a matematika okozott gondot.
Egyébként az őszi pótvizsgán még változhatnak az arányok, erre az elmúlt években is volt példa – tette hozzá.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
Telefonon egyeztetett Orbán Viktor miniszterelnök szombat délután Kelemen Hunorral, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökével. A magyar kormányfő erről a Facebook-oldalán számolt be.
Csak egy európai értékeket képviselő elnök tudja biztosítani a stabilitást és megóvni az országot egy olyan bizonytalan időszaktól, ami veszélybe sodorja a fejlődést – írta péntek este a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!