Nehéz dolga van a pedagógusoknak a problémás gyerekekkel. A megváltozott körülményekhez alkalmazkodni kell
Minimális eszköztár áll a pedagógusok rendelkezésére a problémás gyerekek fegyelmezésére – állítják a megkérdezett tanügyi illetékesek. Míg néhány évtizede, hallgatólagosan elfogadott volt a testi fenyítés az iskolákban, manapság már súlyos szankciók érhetik azt a pedagógust, aki ezt teszi.
2018. október 11., 15:432018. október 11., 15:43
2018. október 11., 15:512018. október 11., 15:51
A vonatkozó jogszabályok szerint nem állíthatják sarokba, nem tehetik ki az órákról a pedagógusok a tanulókat, illetve nem alázhatják meg és nem diszkriminálhatják őket.
ugyanakkor törvényszegésnek számít a térdeltetés vagy az, ha a tanár arra kényszeríti a diákot, hogy állva vegyen részt az órán.
– közölte érdeklődésünkre Görbe Péter. Hargita megye főtanfelügyelőjétől annak apropóján érdeklődtünk, hogy az utóbbi időben egyre több hírt lehet olvasni arról az országos sajtóban, hogy szülők panaszt emeltek pedagógusok ellen, mivel azok testi fenyítést alkalmaztak a velük vagy az osztálytársaikkal szemtelenkedő iskolásokkal szemben. Erre egyébként nemrég Hargita megyében is volt példa, a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégiumban, ahol az esetet követően a tanárt el is bocsájtották az iskolától.
Indokolatlanul nagynak tartja büntetését az a székelyudvarhelyi tanár, akit elbocsátottak állásából, miután a fülénél fogva kirakott az órájáról egy diákot. A pedagógus szerint „koncepciós per” folyik ellene.
„A szabályok egyaránt vonatkoznak az iskolásokra és a pedagógusokra is, amennyiben egyik fél részéről kihágás történik, azt az iskola vezetősége kivizsgálja, majd a helyzet súlyossága szerint szankciókkal sújtja az illető diákot vagy oktatót. Ez akár az iskolából való elbocsátást is jelentheti. Aki viszont nem érzi jogosnak a rá kihágott büntetést, az a tanfelügyelőséghez fordulhat a helyzet további kivizsgálásáért” – magyarázta Görbe Péter. Véleménye szerint,
Fotó: Gecse Noémi
Elmondta, többször találkoztak már olyan esettel, hogy a tanár „kicsit hangosabban szólt rá egy diákra”, ezt követően pedig már annak szülei panaszt tettek az iskola tantestületénél vagy a tanfelügyelőségen.
„Lassan a tanár az utolsó ember lett az oktatási rendszerben. Sajnos nincs a kezében olyan eszköz, amellyel a fegyelmezetlen gyerekeket kordában tudná tartani.
mivel a fegyelmezésre igenis szükség van a problémás gyerekeknél” – fogalmazott érdeklődésünkre Albert Gábor Árpád, a tusnádi Imets Fülöp Jákó Általános Iskola igazgatója. Szerinte nagyon megváltozott a mentalitás, ma már szinte mindig a gyereknek adnak igazat a szülők, a tanár szava mit sem ér. Néhány évtizeddel ezelőtt – folytatta – rend volt az iskolákban, a szülők adtak a tanár szavára. „Félreértés ne essék,
Természetesen mindennek a kiindulópontja a család, amit az első hét évben a gyerek lát, azt hozza magával az iskolába is” – húzta alá az intézményvezető.
Fotó: Gecse Noémi
„Tanárként nap mint nap tapasztaljuk a diákok részéről, hogy már verbálisan is visszaélnek. Sokukra már nem jellemző az a fajta tiszteletadás, amit régen az iskolások tanúsítottak az oktatóikkal szemben” – mondta a téma kapcsán Felszegi Réka, a homoródalmási Dávid Ferenc Általános Iskola vezetője. Az igazgató is úgy látja,
Vélemény szerint az erőszak nem megoldása, viszont „valamilyen módon meg kell húzni egy vonalat, hogy meddig mehet el egy diák”. Farkas Zoltán Béla, a gyergyószentmiklósi Batthyány Ignác Technikai Kollégium igazgatója a következőképp látja: „nyilván az utóbbi évtizedekben
A legnagyobb gond az, hogy a tanárok egy része nem képes lépést tartani a változással, s az ebből felmerülő új helyzetekkel” – fejtette ki véleményét.
A Székely Nemzeti Múzeumban az alapító, Csereyné Zathurecky Emilia tiszteletére nyílt kiállítás Újjászületünk! – Csereyné 200 címmel hétfőn. Mint elhangzott: Zathureczky Emília most boldog lehet odafönt, hiszen ez az egyetlen „gyermeke”, aki túlélte őt.
Csak könnyebb sérüléseket szenvedett az a két személy, akik egy haszongépjárműben utaztak, amikor az felborult hétfőn este Mezőbánd közelében – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Román Nemzeti Bank (NBR) a korábbi 4 százalékról 4,9 százalékra módosította a 2024 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, és 2025 végére 3,5 százalékos inflációra számít – közölte hétfői sajtótájékoztatóján Mugur Isărescu.
Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.
A járművében rekedt, ám mostanra sikerült kiszabadítani azt a nőt, akik Marosszentkirályon balesetezett hétfőn délután – közli a Maros megyei tűzoltóság. Jelenleg félsávos útlezárás van a helyszínen.
Befejeződött a gyergyószéki településeken az új önkormányzatok megalakítása, Ditróban és Szárhegyen új személyek kerültek az alpolgármesteri tisztségbe.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további ezer kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter.
Személyes szabadság korlátozásának bűntette miatt előzetes letartóztatásba helyeztek három férfit november 10-én, akik két nappal korábban egy országúton haladó taxiból rángattak ki, majd tartottak fogva egy nőt.
A kedvezőtlen időjárás miatt kedden 8 órától lezárják a forgalmat a 7C jelzésű országút (Transzfogarasi út) Piscul Negru menedékház és Bilea-vízesés közötti szakaszán – tájékoztatott hétfőn a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR).
A kopóréteg-aszfalt is rákerült a Korond és Pálpataka között lévő, közel kilenc kilométeres községi útra, továbbá mindkét településen megújult egy-egy iskola – ezeknek örülhetett hétfőn a helyi közösség.
1 hozzászólás