Fotó: Bach Máté
„A lélek dús kertjéről” – Tamási Áron idézettel érkezett pünkösdkor három erdélyi helyszínre az az irodalmi utazás, amely keretében a januárban indult Irodalmi Karaván utakat folytatva a Petőfi Kulturális Ügynökség a 125 éve született székely író, Tamási Áron életműve előtt tiszteleg.
2022. június 07., 20:092022. június 07., 20:09
2022. június 08., 10:212022. június 08., 10:21
Harmadik alkalommal érkezett Erdélybe az Irodalmi Karaván, hogy a rendhagyó irodalomórák, az esti beszélgetések és a szabadtéri Tamási-kiállítás nézők százaihoz juttassa el a kiemelt irodalmi témákat. Juhász Anna irodalmár vezetésével idáig közel ezer diák vett részt az olvasás-népszerűsítő, irodalmi programokon – júniusban a csíkszeredai Segítő Mária Katolikus Gimnáziumban ismerkedhettek meg a diákok a XX. századi magyar irodalom történetével Babits Mihálytól Nemes Nagy Ágnesen át Áprily Lajosig és Tamási Áronig.
– hangsúlyozta Juhász Anna, a Petőfi Kulturális Ügynökség Kiemelt Programok Igazgatója.
Sipos Lajos és Juhász Anna rendhagyó irodalomórát tart
Fotó: Bach Máté
A budapesti premier előtt a négynapos Tamási Áron-körúton Gyergyószentmiklóson, Csíkszeredában és Székelyudvarhelyen mutatták be Sipos Lajos professzor „Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne” című, az évfordulóra megjelent kötetét, melyben az író életét, életművének fontos állomásait, Amerikától Párizsig, Farkaslakától Budapestig nyúló utazásait és munkásságának kulcsműveit sorakoztatja fel.
Juhász Anna, Sipos Lajos és Kányádi Szilárd a gyergyószentmiklósi könyvbemutatón
Fotó: Bach Máté
Sipos Lajos az egyik legfontosabb és legaktuálisabb kérdésnek Tamási életműve kapcsán a használt nyelvet, az új nyelv teremtési igényét tartja. Úgy véli, Tamási „műveinek olvasása közben általában is az újítási kísérletekre érdemes (fel)figyelni”. A könyv kapcsán elhangzott beszélgetéseken szó esett tehát Tamási nyelvéről, arról, hogy
Fotó: Bach Máté
A Farkaslakán született író munkásságára fókuszálva mutatkozott be Budapest után május közepén Csíkszeredában a Bölcső a hegyek között című szabadtéri kiállítás, amely a Petőfi Irodalmi Múzeum együttműködésével jött létre, és amelynek kurátora szintén Sipos Lajos irodalomtörténész.
Sipos Lajos, Juhász Anna és Borbély Hajnalka a csíkszeredai szabadtéri Tamási-kiállításon
Fotó: Bach Máté
A nagysikerű kiállítást Csíkszeredában számos rendhagyó irodalmi tárlatvezetés kísérte, és a 16 tablón bemutatott életmű adott hátteret a diákokat megszólító, Tamási nyomában elnevezésű csapatjátéknak is. A játék eredményhirdetése és az ünnepélyes díjátadó a kiállítás csíkszeredai finisszázsán volt, a Promenádon.
– hangsúlyozta a díjátadón Juhász Anna a diákoknak.
Sipos Lajos, a kiállítás kurátora a csíkszeredai helyszínen
Fotó: Bach Máté
Sipos Lajos Tamási Áron és Márton Áron kapcsolatáról beszélt, valamint Tamási édesanyjáról. „Ez az édesanya meghatározó volt Tamási Áron számára. Tamási Áron édesanyja, amikor a fia egy puskával ellőtte az ujját, és kilenc ujjal nem lehetett rendes művelője az öt-hat hold apai földnek, ami rá maradt volna, akkor írt a nagyprépost nagybácsinak, hogy Áron már nem alkalmas a mezei munkára, segítse őt be a gimnáziumba, mert jó esze van, meg lehetne próbálni. Ha nincs ez az anya, aki az élet minden pillanatában a fia mellett, mögött áll, akkor mi nem beszélgetünk most Tamási Áronról. Mert ahhoz, hogy valaki író legyen, nemcsak tehetség kell, hanem kell tanulás is, műveltség is, és ezt csak így tudta megszerezni.”
Borbély Hajnalka, a Petőfi Sándor Általános Iskola magyar szakos tanárnője a csoportjáték kapcsán kiemelte, szerencsés helyzetben voltak, mert lesétálhattak a kiállítás helyszínére rendhagyó irodalmi órákra az iskolából. „Fontos cél volt az, hogy játék legyen, tehát ne verseny, hanem minél többen kapcsolódjanak be. Azt tapasztaltam, hogy olyanok is, akik korábban esetleg nem jeleskedtek sem az olvasásban, sem abban, hogy valamihez jelentkezzenek, ezzel a pici lendülettel, amivel ide kivonultunk, úgy kapcsolódtak be, hogy megható volt számomra, hogy milyen lelkesen és komolyan vették ezt.”
Sipos Lajos, Hadnagy Jolán és Juhász Anna a székelyudvarhelyi megnyitón
Fotó: Bach Máté
ahol Simon Mária Tímea történész, a Székelyudvarhelyi Művelődési Ház igazgatója, Hadnagy Jolán, a farkaslaki Tamási Áron Művelődési Egyesület és néptánccsoport vezetője, Tamási életművének ápolója és Sipos Lajos irodalomtörténész mondott köszöntő beszédet. A pünkösdi, irodalmi utazás programjai a XVIII. Hargitai Megyenapok együttműködésével jöttek létre.
Június végén megérkezett a mozik kínálatába a Brad Pitt főszereplésével készült F1, ami egy, a Formula-1 világában játszódó fikciós dráma, amit valós események ihlettek. Ajánló.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
szóljon hozzá!