Fotó: Henning János
Péntek este mutatták be a több évtized óta Bukarestbe szállított ágyút a sepsiszentgyörgyi közönségnek. A székelyek szimbolikus műkincse a Székely Nemzeti Múzeum megújult 1848-as kiállítása keretén belül kapott helyet. A múzeum vendégkönyvében első nap már több mint 250 méltató bejegyzés született az ágyú hazatérésével kapcsolatban.
2010. március 13., 14:112010. március 13., 14:11
2010. március 13., 15:182010. március 13., 15:18
Fotó: Henning János
A 48-as emlékterem új arculattal, látványban megújulva fogadta a látogatókat a megnyitón, a kiállítás Gábor Áron életútját, az ágyúöntés történetét mutatja be. A tárlatnyitón Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója azoknak mondott köszönetet, akik nélkül az ágyút nem sikerült volna hazahozni. Az ereklye hazahozatalában nagy szerepe volt Kelemen Hunor kulturális és örökségvédelmi miniszternek, valamint a város, illetve Kovászna megye elöljáróinak.
\"A fővárosi Román Nemzeti Történeti Múzeum egyelőre négy hétre adta kölcsön az ágyúcsövet, bízunk abban, ha sikerül bebizonyítani, hogy a történelmi műtárgy Székelyföldön sokkal több látogatót vonz, akkor akár véglegesen itthon maradhat” – emelte ki Vargha Mihály. Az igazgató azt is kiemelte beszédében, hogy hiába volt Gábor Áron lánglelkű forradalmár, összefogás nélkül soha nem készülhetett volna el az erdélyi hadszíntereken felvonuló 70 ágyú. Az önvédelmi harc idején ugyanis egyetlen ólom vagy cinedény sem maradt a háztartásokban, és a háromszéki községek összesen 125 harangot ajánlottak fel ágyúöntés céljára.
Fotó: Henning János
Fotó: Henning János
A rendszeres olvasás alapvetően befolyásolja életünket, okosabbá tesz, számtalan új információval lát el, bővíti a szókincset, javítja az íráskészséget és a helyesírást, fejleszti az analitikus és kreatív gondolkodást és még hosszan sorolhatnánk.
Külföldön lehet az a háromszéki lány, akinek eltűnéséről múlt héten adtunk hírt. A 16 éves tinédzser ügyében nemzetközi együttműködésben folyik a nyomozás.
Miben segíthetik a fogyatékkal élőket annak érdekében, hogy könnyebben munkahelyhez juthassanak? – erről rendeztek konferenciát a sepsiszentgyörgyi Írisz Házban döntéshozók, szakemberek, munkáltatók, civil szervezetek részvételével.
Negyedik alkalommal is megszervezi a hagyománnyá vált húsvétvasárnapi ételszentelést a Magyar Erdélyért Egyesület (MERT) Sepsiszentgyörgyön. Tavaly közel ezer ember állt sorban az áldásért a város főterén.
Sokan kaptak a napokban olyan üzeneteket Háromszéken, amelyekben Messenger-ismerőseik kérik el a telefonszámukat, majd amikor megkapták a telefonszámot, egy arra küldött kódot is kérnek.
Az erdélyi magyar néprajztudomány kiemelkedő alakját, a háromszéki és a moldvai csángó kultúra elkötelezett kutatóját ünnepelték szerdán a zabolai Mikes-kastélyban. Pozsony Ferenc hetvenedik születésnapján vette át a Háromszék kultúrájáért díjat.
Jövő héten Kézdivásárhelyre érkezik 72 diák, akik a magyar kisebbség történelmét úgy tudják, ahogy azt egyébként minden gyereknek illene. Ők viszont már bizonyítottak a megyei tantárgyversenyen és most az országos szakaszon mérik össze tudásukat.
A sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtárban április 16-án, szerdán 18 órakor a szerző jelenlétében mutatják be Csinta Samu legújabb kötetét. A Háromszék sportcsillagai a Tortoma Kiadó gondozásában jelent meg a Háromszéki Téka sorozat részeként.
Kovászna városa újabb beruházás megvalósítására készül a fejlesztési minisztérium közreműködésével: a felek aláírták a Petőfi Sándor utca felső szakaszának korszerűsítésére vonatkozó finanszírozási szerződést.
Fesztivállal, versenyekkel, izgalmas kihívásokkal készülnek az idei futószezonra Sepsiszentgyörgyön. Az egészséges életmódot és a sportolást népszerűsítő eseményekről kedden számoltak be a város futóklubjai, szervezetei.
szóljon hozzá!