Megbontott tető. Lakástűzhöz vonultak ki a hivatásos tűzoltók
Fotó: Kovászna megyei tűzoltóság
Társadalmi problémának számít a megelőzés fontosságának elbagatellizálása, pedig egyszerű lépésekkel is sokat tehetnénk testi épségünk és vagyontárgyaink megóvásáért. A közelgő fűtésszezon egyik legfőbb ilyen intézkedése a különböző érzékelők felszerelése lehet, amelyek jelzésükkel életeket menthetnek.
2019. szeptember 22., 15:572019. szeptember 22., 15:57
Amikor a lakások védelméről esik szó, a legtöbben csupán a térfigyelő kamerákra vagy különböző riasztóberendezések alkalmazására gondolnak, ezek mellett azonban számos olyan eszköz létezik, amelyekkel nem csak anyagi javainkat, hanem testi épségünket is védelmezhetjük. Ilyenek többek között a különböző érzékelők, mint például a füst- vagy szén-monoxid érzékelők, amelyek életmentők is lehetnek.
A különböző érzékelők felszerelése a tűzesetek egyik legfontosabb megelőzési módja – tudtuk meg Alina Maria Ciobotariutól, a Hargita megyei tűzoltóság szóvivőjétől. Mint mondta, a katasztrófavédelem azért is ajánlja az ilyen eszközök használatát, mivel a statisztikák szerint országos szinten kétnaponta életét veszíti egy személy lakástűz miatt, ezeket
Ezek népszerűsítése céljából tájékoztató kampányt is indított az országos katasztrófavédelmi felügyelőség. A szóvivő arra is kitért, hogy az érzékelők házak és tömbházlakások esetében is ajánlottak, függetlenül attól, hogy milyen fűtési megoldást használnak.
„A lakosságnak meg kell értenie, milyen fontos az ilyen típusú önvédelem, hiszen a saját és a szeretteik életét is megmenthetik a különböző érzékelők használatával” – húzta alá Ciobotariu. Hozzátette, az egyik legajánlottabb eszköz a füstérzékelő, amely már nagyon korán jelzi, hogy baj van, így éjszaka például marad idő arra, hogy a család minden tagját fel tudjuk ébreszteni, mielőtt túl késő lenne.
A füst mellett szintén jelentős veszélyt jelent az emberi szervezetre a szén-monoxid. Ez a „csendes gyilkosként” is emlegetett, színtelen, szagtalan, íztelen gáz nagyon mérgező, kezdeti tünetei pedig olyan általánosak, hogy az érintettek észre sem veszik, mekkora veszélynek vannak kitéve – hívta fel a figyelmet Kacsó Jolán, a csíkszeredai kórház sürgősségi betegellátó egységének vezetője. Elmondása szerint a mérgezés első szakaszában olyan tünetek jelentkezhetnek, mint a fejfájás, levertség, szédülés vagy hányinger, így ha egy helyiségben több személy is ugyanezeket a panaszokat tapasztalja, szén-monoxid-mérgezésre kell gyanakodni.
„Sokkal veszélyesebb, ha egyedül van valaki, mert lehet, nem veszi észre, mekkora a baj, nem tulajdonít kellő jelentőséget a kezdeti tüneteknek. Így nagy valószínűséggel addig marad a helyiségben, míg a súlyosabb tünetek is jelentkeznek, mint a hányás, rángógörcsök és az eszméletvesztés, ezeken keresztül pedig a mérgezés végül halált is okozhat” – magyarázta a szakember. Hozzátette, szintén jellemző tünete a szén-monoxid-mérgezésnek a pirosas, meleg bőr.
„A legfontosabb ezekben az esetekben, hogy azonnal nyissuk ki az ablakokat, ajtókat, és hagyjuk el a lakást. A szabad levegő, az oxigén hatására ugyanis rohamosan csökken a vér szén-monoxid telítettsége. Szintén fontos, hogy ha valaki ki is jut a levegőre vagy esetleg más személyek kiviszik, de előtte már rángógörcsei voltak vagy eszméletét vesztette, hiába nyeri vissza a tudatállapotát, ennek ellenére is orvoshoz kell fordulnia.
Például neurológiai panaszok alakulhatnak ki, mint a memória- vagy koncentrációzavar” – sorolta a tudnivalókat az osztályvezető főorvos, aki kérdésünkre a füstmérgezésre is kitért. Mint mondta, ennek egyik legsúlyosabb következménye a toxikus tüdőödéma, ebben az esetben a melegtől és a füsttől tüdővizenyősség alakul ki, és ha nem kezelik azonnal, ez is a beteg életébe kerülhet. Ha nem is ilyen súlyos a füstmérgezés szintje, mindenképp érdemes ebben az esetben is orvoshoz fordulni az esetleges komplikációk elkerülése érdekében.
Fontos a kémények kitakarítása
Fotó: Barabás Ákos
A szakember zárásként azt is megerősítette, hogy a közelgő fűtésszezon alatt a hasonló mérgezések veszélye sokkal fokozottabbá válik, így a minőségi, pontos érzékelők nagyon hasznos lehetnek minden háztartásban.
Magyari Vilmos épületgépészettel foglalkozó szakember gyakorlati tudnivalókat is elárult a témával kapcsolatosan. Mint rámutatott, a szén-monoxid általában úgy képződik, hogy a fűtőberendezésekben nem ég el tökéletesen a tüzelőanyag, illetve amennyiben az égéstermékek elvezetése nem megfelelő, a szén-monoxid a lakásba juthat és felgyűlhet. Ezáltal
„Egy nem megfelelő, rossz állapotú vagy eltömődött kémény hatalmas veszélyforrás lehet, ezért is érdemes minden fűtésszezon előtt leellenőriztetni ezeket. Mindenképp javasolt a szén-monoxid érzékelők használata, hiszen baj esetén elkezdenek hangosan jelezni, így éjszaka is felébreszthetik a ház lakóit, megmentve az életüket” – tette hozzá a szakember.
Azt is elárulta, hogy a különböző érzékelők ára 70 és 250 lej között mozog, arra azonban nincs szabály, hogy pontosan milyet érdemes vásárolni. Arra viszont érdemes odafigyelni, hogy
hiszen azok, amelyek elméletileg mindegyik mérésére alkalmasak, valójában kevésbé hatékonyak.
Több útszakaszon is forgalomkorlátozásokra kell számítani Maros és Hargita megyében, az ott zajló útjavítási munkálatok miatt, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint.
Szombaton 1200 küldött részvételével rendkívüli tisztújító kongresszust tart a parlament épületében a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz arról biztosította Ilie Bolojan miniszterelnököt, hogy jómaga és pártja „szemrebbenés nélkül” támogatják a második deficitcsökkentő csomag részét képező, pénteken bejelentett reformokat.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
szóljon hozzá!