Számottevő a fejlődés, de bizonyos egészségügyi szolgáltatásokhoz még mindig nehezen férnek hozzá a biztosítottak. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Majdnem megtízszereződött a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár költségvetése az intézmény megalakulása óta eltelt húsz év alatt. Kihívások azonban a jövőre is maradtak az állami egészségügyi rendszerben biztosított szolgáltatásokat finanszírozó intézmény vezetősége számára.
2019. április 04., 10:232019. április 04., 10:23
2019. április 04., 10:242019. április 04., 10:24
Lényegesen bővült a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár által finanszírozott egészségügyi szolgáltatások skálája, az intézmény éves költségvetése pedig az 1999-es 61,7 milliós szintről 443,4 millió lejre nőtt 2018-ra.
A megalakulás huszadik évfordulója apropóján az intézmény adatokat osztott meg lapunkkal a működésére vonatkozóan, Duda Tihamért pedig a megyei egészségbiztosítási pénztár vezetőségének jövőbeni célkitűzéseiről kérdeztük.
A vezérigazgató a négy legfontosabb cél közül elsőként a biztosítottakat megillető egészségügyi szolgáltatásokra tért ki. „A legnagyobb kihívás mindig az, hogy a biztosítottaknak minél több egészségügyi szolgáltatást tudjunk biztosítani, azokat minél jobb minőségben és a szükséglethez minél közelebbi pillanatban. Tehát
Mindig a biztosítottak érdekeit kell szolgálnunk, lehetőleg a legrövidebb időn belül, ahogyan azt igényeik és szükségleteik megkövetelik” – fogalmazott a vezérigazgató.
Szintén fontos – folytatta –, hogy folyamatosan tudják bővíteni azoknak az egészségügyi szolgáltatóknak a számát, amelyekkel az intézmény szerződéses viszonyban áll. Ezt egy példával illusztrálva elmondta, az intézmény jelenleg egyetlen, MR-készüléket működtető szolgáltatóval áll megállapodásban, azaz a Hargita megyei biztosítottak egyelőre más megyébe sem mehetnek el ingyenes mágnesesrezonancia-vizsgálatra. Jó volna tehát, ha e téren bővíteni tudnák a szolgáltatók körét, egyrészt mert megoszlanának a betegek a szolgáltatók között, másrészt mert így nőne a kivizsgálási kapacitás is. Mindkét tényező a várólisták rövidülését eredményezné.
A harmadik fontos célkitűzésként Duda Tihamér a szolgáltatások folyamatos és megfelelő finanszírozásának biztosítását nevezte meg. „Magyarán az a dolgunk, hogy a Hargita megyei lakosság igényeinek megfelelő számú szolgáltatóval szerződjünk, és azoknak tudjuk folyamatosan biztosítani a finanszírozást, mert csak így válik teljessé ez a kör” – fogalmazott.
Az alapvető prioritások között ugyanakkor megemlítette annak fontosságát is, hogy minél operatívabban tudják kiszolgálni az intézménnyel szerződésben álló egészségügyi szolgáltatókat – például az online ügyintézés lehetőségével vagy hosszabb ügyfélfogadási programmal –, illetve hogy korrekt viszonyt tartsanak fenn a biztosítottakkal is.
Adatok az egészségbiztosítási rendszerről
A megyei egészségbiztosítási pénztár tájékoztatásából kiderül, hogy az országos intézmény költségvetése a megalakulás évében az egymilliárd eurót sem érte el, de mostanra már több mint hétmilliárd lejt fordítanak évente az egészségügyi rendszer finanszírozására. Ez ugyan továbbra sem fedezi a szükségleteket, de lényeges előrelépés, különösen abban a vonatkozásban, hogy a költségvetés sokkal dinamikusabban nőtt az elmúlt két évtizedben, mint az ország gazdasága – jegyzik meg a közleményben.
A 17 millió romániai egészségbiztosított állami egészségügyi rendszerben történő ellátását 25 ezer egészségügyi szolgáltató végzi, ezek között legnagyobb számban a háziorvosi rendelők vannak – több mint tízezer ilyen egységgel áll szerződéses viszonyban az egészségbiztosítási pénztár. A Hargita megyei intézmény 365 szolgáltatóval áll megállapodásban, az arány itt is az országoshoz hasonló: a szolgáltatók közül 146 háziorvosi rendelő.
A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
A Meseszó Egyesület mesemondói idén is bejárják az országot, és mesélnek kis és nagyobb közösségekben. Akik szeretnének gyerek- vagy felnőtt közösség számára mesét kérni, november 8-ig tehetik ezt meg.
Nyolcan sérültek meg, miután két gépjármű összeütközött péntek délután Sáromberkénél – tájékoztat a Maros tűzoltóság sajtóosztálya.
Több mint hatvan rendőr és csendőr részvételével tartottak összehangolt akciót Nyárádkarácson községben péntek reggel a közrend biztosítása érdekében.
Munkálatok miatt forgalomkorlátozásra kell számítani hétfőtől több sepsiszentgyörgyi utcában.
Alkoholos befolyás alatt, jogosítvány nélkül vezetett egy férfi Tusnádon, ráadásul egy balesetben is érintett volt csütörtökön – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
szóljon hozzá!