Fotó: Kristó Róbert
Nem volt nehéz az országos felmérés keretében a nyolcadikosoknak adott román tétel. A szaktanfelügyelő azt mondta, hogy az első tétel, a mese, és a második tételként kapott nem irodalmi szöveg egyaránt hozzáférhető volt a magyar anyanyelvű diákok számára is.
2011. június 20., 17:382011. június 20., 17:38
2011. június 20., 18:172011. június 20., 18:17
Elkezdődött hétfőn reggel az országos felmérés, a nyolcadikot végzett diákok záróvizsgája. Hargita megyében 3241-en iratkoztak be a három vizsgából álló megmérettetésre, melynek keretében hétfőn a román nyelv és irodalom vizsgát bonyolították le.
Hodgyai László tanfelügyelő szerint az iskolákból nem jelentettek problémát, és az ellenőrzéssel megbízott tanfelügyelők sem jeleztek gondokat. A tételeket idejében megkapták az iskolák, amelyekben 9 órakor kezdődött el a vizsga.
Néhány diák speciális körülmények között vizsgázott, Hargita megyéből négy diák számára igényelték a különleges vizsgázási forma engedélyezését. Hodgyai László elmondta, például egy diák, aki eltörte előzőleg a karját, egy külön teremben vizsgázott oly módon, hogy lediktálta a tétellel kapcsolatos mondandóját, egy autista és egy diszlexiás végzős számára pedig egy-egy órával többet engedélyeztek a tételek kidolgozására.
A vizsgán kapott tétel nem volt nehéz, Dorina Moraru Drăghici Hargita megyei román szakos tanfelügyelő úgy értékelte, hogy a nyolcadikosok összességében hozzáférhető tételsort kaptak, amely nem okozhatott gondot a magyar anyanyelvű diákoknak sem. Az első tétel egy mese volt, ennek alapján kérték a diákoktól egy feladatsor megoldását, a második, nem irodalmi jellegű szöveg pedig egy folyóiratból származott. A tanfelügyelő úgy értékelte, hogy az első tételhez minden gyerek tudott írni – hisz a mesét, műfaját, sajátosságait ismerik és szeretik a diákok –, továbbá a második szöveg sem volt nehéz. Ez utóbbi a nem román anyanyelvű diákoktól figyelmet igényelt, de nem volt nehéz, a válaszok a szövegben benne voltak, ha figyelmesen elolvasták, akkor nem lehetett gond – jegyezte meg Dorina Moraru Drăghici. Kifejtette, volt egy pont a tételsorban, amelyhez a gyerekek többsége leírta a választ, de valószínűleg nem tudta kifejtetni, véleménye szerint ez lehet az a pont, ami a jó tanulók számára megnyilvánulási lehetőséget biztosít, mert a 9–10-es jegyekkel rendelkező diákok ez biztosan tudták. A tanfelügyelő Mindszenten járt ellenőrizni a vizsgát, és a diákok dolgozataira rápillantva úgy látta, hogy a legtöbben tudták a tételeket és mindenki írt.
A román dolgozatok javítását hétfőn délután kezdték el a csíkszeredai Nagy Imre Általános Iskolában kialakított megyei javítóközpontban. Az országos felmérés keretében kedden a magyar, szerdán pedig a matematika vizsgát szervezik meg.
Lépjen be velünk egy olyan világba, ahol az önszeretet és az önelvesztés közötti határ egyre törékenyebbé válik.
Első körben két új tömbház épülhet ifjúsági bérlakásokkal Csíkszeredában, ehhez a finanszírozó Országos Lakásügynökségnek (ANL) is rá kell bólintania a megvalósíthatósági tanulmányra. Ugyanakkor előkészítik a korábbi ANL-lakások eladását is.
Egy vízzel teli régi csatornába esett és meghalt két gyermek kedden délután a Kolozs megyei Bánffyhunyadon.
Az Európai Unió területén közlekedési balesetben elhunytak száma 1,3 százalékkal csökkent 2023-ban az előző évhez képest; lakosságarányosan Romániában és Bulgáriában haltak meg a legtöbben az utakon – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
Robbanás történt kedden délután a román hadsereg Ilfov megyei tüzérségi laboratóriumában; a detonációban egy civil alkalmazott életét vesztette.
„Egyedül Crin Antonescu államfőjelölt képes arra, hogy legyőzze a szélsőséges George Simion jelöltet az államelnök-választáson” – húzta alá kampányzáró keddi sajtótájékoztatóján Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere.
Tizenhatezer dokumentum jogszerűségét vizsgálta meg Kovászna Megye Prefektusi Hivatala az elmúlt esztendőben. Ezek közül 272 dokumentumban fedeztek fel kifogásolnivalót a jogászok, 99 esetben pedig a bíróságnak kell döntenie.
A Gheorghe Ionescu-Șișești agrártudományi és erdészeti akadémia (ASAS) kedden közölte, hogy elhunyt az intézmény elnöke, Valeriu Tabără volt mezőgazdasági miniszter.
A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, az önkormányzat határozata alapján 2023-ban kezdte meg a közterülten gazdátlanul hagyott járművek elszállítását. Tavaly összesen 26 gépkocsi jutott erre a sorsra, idén folytatják az akciót, már négynél tartanak.
szóljon hozzá!