Fotó: Erdély Bálint Előd
Másfél évtizede kerültek a földbe Felsőboldogfalva község öt településén a szennyvízhálózat gerincvezetékei, ám a rendszert azóta sem helyezték üzembe. A helyzet megoldása érdekében pályázott támogatásért a helyi önkormányzat. A rácsatlakozást a rendszerre azonban a lakók kell fizessék.
2022. december 09., 18:212022. december 09., 18:21
Még 2007-ben épült ki Felsőboldogfalván, Bikafalván, Hodgyában, Farcádon és Ócfalván a szennyvízhálózat gerincvezetéke, ám ezt végül az évek során nem sikerült üzembe helyezni – számolt be Zsombori Levente, Felsőboldogfalva község polgármestere. Mint kifejtette:
„A 21. században élünk, én pedig úgy gondolom, hogy ennek megfelelően most már ideje rendezni a községben a szennyvízkérdést” – magyarázta az elöljáró.
Bikafalván már zajlik a rendszer kiterjesztése
Fotó: Erdély Bálint Előd
Zsombori arról is beszélt, hogy az elmúlt két évben többször is egyeztetett a regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. munkatársaival a megoldás érdekében, akiktől azt a javaslatot kapta, hogy
Ehhez egy digitális vezérlésű pumpaház megépítésére és négy kilométernyi nyomóvezeték földbe helyezésére van szükség. A megvalósítás érdekében az országos Anghel Saligny programban pályázott az önkormányzat, ahol
Fotó: Erdély Bálint Előd
Időközben aktualizálták a terveket és 10 millió lejre nőtt a beruházás értéke, de a pluszösszeget tudják majd pótolni különböző támogatásokból. A község vezetősége hamarosan kézhez kapja a kivitelezési terveket, és ezek birtokában szeretnének még idén közbeszerzési eljárást hirdetni a megfelelő építőcég megtalálása érdekében, amely már tavasszal munkához láthatna.
Akárcsak a régi gerincvezetékek esetében felmerülő esetleges hibák kijavítását.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A szennyvízhálózatok üzembe helyezésének az is feltétele, hogy csatlakozzanak a rendszerre a lakók, így velük is történtek egyeztetések. Mint kiderült:
Ennek ellenére nem marad el ez sem, hiszen néhány kivételt leszámítva, sikerült megegyezni a lakókkal, hogy háztartásonként kétezer lejt fizessenek a bekötésekre.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A polgármesteri hivatal a szervezésben, illetve a mérnökfelügyelő biztosításában vállal szerepet. Ennek köszönhetően Felsőboldogfalván már szinte teljesen befejeződött a hálózat kiterjesztése, ugyanakkor zajlik a munka Bikafalván, és hamarosan Ócfalván is elkezdődik. Ennek végeztével Hodgyában és Farcádon is hasonló megoldást terveznek.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!