Szőke László
2017. május 23., 13:382017. május 23., 13:38
2017. május 23., 16:202017. május 23., 16:20
Székelyudvarhely, Gyergyószentmiklós, Homoródalmás. Ezek azok a települések környékünkön, ahol az elmúlt években, de inkább hónapokban konfliktusos helyzet alakult ki romák és magyarok között. Sokak első benyomása az lenne, hogy ezek nemzetiségi konfliktusok, pedig nem.
És ez akkor is így van, ha némelyek nagyon szeretnének roma-magyar ellentétről beszélni. Többeknek ez felelősséghárítást jelent, de ez az ún. egybites megközelítés: az igazi problémák szőnyeg alá söprését jelenti csupán – közhellyel élve.
Ezek inkább a bűnüldözéssel kapcsolatos hiányosságok, melyek kódolva vannak nem csak a jelenlegi rendfenntartó szervezetek rendszerében, hanem a helyi közigazgatásban is. Egyfelől, az igazságszolgáltatás még a látszatát is el akarja kerülni annak, hogy negatívan diszkriminálná a romákat, másfelől az önkormányzatok hajlamosak kivonni magukat a hasonló konfliktusokból, mondván, ez nem az ő hatáskörük.

Megszúrt egy homoródalmási fiatalt egy helybéli pásztor, akit a fiatal férfi másodmagával azért kért számon, mert az ő területén engedély nélkül legeltette marháit – így kezdődik a történet, amely ismét felkorbácsolta az indulatokat Homoródalmáson.
Kívülről nézve, a mostani homoródalmási konfliktus esetében egyértelműnek tűnik, hogy a rendőrség–ügyészség fellépésének hatékonysága és látványossága szempontjából vannak egyenlők és egyenlőbbek. Nemzetiségtől függetlenül, vannak jó kapcsolatokkal, ismeretséggel rendelkező szereplők, akik többet/bármit megengedhetnek maguknak. Homoródalmáson jelenleg ez van. A magát helyi roma vajdának kinevező család feje jó kapcsolatokat ápol a szentegyházi rendőrség vezetésével – legalábbis így látszik az egyszeri almási számára. Ez akkor is így van, ha a szóban forgó rendőrségi vezető „bűnmegelőzés” céljából részesítené megnövekedett figyelemében a helyi roma közösség „befolyásos/erős” tagjait. Ez egyszerűen visszatetsző és nagyon nehezen magyarázható akkor is, ha nem lenne valóságalapja. De mi van, ha van?

Hatvannapos hatósági felügyelet alá került az a két fiatal, akik tettlegességig fajuló vitába keveredtek egy illegálisan legeltető pásztorral az elmúlt hét végén Homoródalmáson. A település vezetősége nyugalomra inti a roma és a magyar közösséget is.
Szükséges volt az is, hogy az állami rendőrség és ügyészség élén változás történjen. Akkor is, ha hivatalosan nincsen ok-okozati összefüggés a vezetőcserék és a régi vezetők esetleges alvilággal ápolt kapcsolata között, a (kényszer)nyugdíjazások átrendezték a viszonyokat. Megszűnni látszik a bűnözői körök „simogatása”, sokkal bátrabban vágnak bárkit előzetesbe, ha a bűnelkövetés gyanúja (az amúgy visszaesőknél) felmerül.
Homoródalmás esetében fokozottabban kell a szentegyházi rendőrség munkáját követni, a teljes bizalomvesztés ugyanis azzal járhat, hogy kénytelenek lesznek saját kezükbe venni sorsukat az almásaik, s onnan egyenes út vezet az önbíráskodáshoz.
Kozán István
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Kozán István
Szánalommal nézem a politikusainkat, ahogy az egyik jókedvre buzdít, a másik a szilveszteri bakijait mutogatja vihorászva, a harmadik a hóréteg vastagságára büszke. Egyiktől sem hallom azt mondani, hogy „emberek, bocsánatot kérek az adóemelésekért”.
Kozán István
Borboly Csaba már a vizsgálat befejezése előtt megtalálta a hibást: a sajtót. Egy dolgot viszont elhallgat a politikus: a média mellett ő sem kérdőjelezte meg a csobotfalvi tragikus pásztorbalesettel kapcsolatos hivatalos rendőrségi információkat.
Kozán István
Heherészve, előítéletekre épülő székely vicceket olvasgatva gyűjt követőket egy podcastműsorban két csíkszeredai önkormányzati képviselő. Miközben tanácsosként egyetlen határozattervezetet sem nyújtottak be.
Kozán István
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Kozán István
Megyeitanács-elnökként gyöngyözte ki magából Biró Barna Botond a parajdi betonhiány hallatán, hogy az érintett „cégnek nincs mit keresnie Parajdon, szakmai arrogancia jellemzi őket”, meg egyébként is „Mars!”. Ennél azért többet várunk.
Kozán István
Minden kudarc egy esély is lehetne valami jobb kezdetére – valahogy így gondoltuk, miután végigszenvedtük a televízió képernyőjén keresztül a Sepsi OSK fociklub utolsó meccsét az első osztályban. Naivak voltunk.
szóljon hozzá!