Szőke László
2017. május 23., 13:382017. május 23., 13:38
2017. május 23., 16:202017. május 23., 16:20
Székelyudvarhely, Gyergyószentmiklós, Homoródalmás. Ezek azok a települések környékünkön, ahol az elmúlt években, de inkább hónapokban konfliktusos helyzet alakult ki romák és magyarok között. Sokak első benyomása az lenne, hogy ezek nemzetiségi konfliktusok, pedig nem.
És ez akkor is így van, ha némelyek nagyon szeretnének roma-magyar ellentétről beszélni. Többeknek ez felelősséghárítást jelent, de ez az ún. egybites megközelítés: az igazi problémák szőnyeg alá söprését jelenti csupán – közhellyel élve.
Ezek inkább a bűnüldözéssel kapcsolatos hiányosságok, melyek kódolva vannak nem csak a jelenlegi rendfenntartó szervezetek rendszerében, hanem a helyi közigazgatásban is. Egyfelől, az igazságszolgáltatás még a látszatát is el akarja kerülni annak, hogy negatívan diszkriminálná a romákat, másfelől az önkormányzatok hajlamosak kivonni magukat a hasonló konfliktusokból, mondván, ez nem az ő hatáskörük.
Megszúrt egy homoródalmási fiatalt egy helybéli pásztor, akit a fiatal férfi másodmagával azért kért számon, mert az ő területén engedély nélkül legeltette marháit – így kezdődik a történet, amely ismét felkorbácsolta az indulatokat Homoródalmáson.
Kívülről nézve, a mostani homoródalmási konfliktus esetében egyértelműnek tűnik, hogy a rendőrség–ügyészség fellépésének hatékonysága és látványossága szempontjából vannak egyenlők és egyenlőbbek. Nemzetiségtől függetlenül, vannak jó kapcsolatokkal, ismeretséggel rendelkező szereplők, akik többet/bármit megengedhetnek maguknak. Homoródalmáson jelenleg ez van. A magát helyi roma vajdának kinevező család feje jó kapcsolatokat ápol a szentegyházi rendőrség vezetésével – legalábbis így látszik az egyszeri almási számára. Ez akkor is így van, ha a szóban forgó rendőrségi vezető „bűnmegelőzés” céljából részesítené megnövekedett figyelemében a helyi roma közösség „befolyásos/erős” tagjait. Ez egyszerűen visszatetsző és nagyon nehezen magyarázható akkor is, ha nem lenne valóságalapja. De mi van, ha van?
Hatvannapos hatósági felügyelet alá került az a két fiatal, akik tettlegességig fajuló vitába keveredtek egy illegálisan legeltető pásztorral az elmúlt hét végén Homoródalmáson. A település vezetősége nyugalomra inti a roma és a magyar közösséget is.
Szükséges volt az is, hogy az állami rendőrség és ügyészség élén változás történjen. Akkor is, ha hivatalosan nincsen ok-okozati összefüggés a vezetőcserék és a régi vezetők esetleges alvilággal ápolt kapcsolata között, a (kényszer)nyugdíjazások átrendezték a viszonyokat. Megszűnni látszik a bűnözői körök „simogatása”, sokkal bátrabban vágnak bárkit előzetesbe, ha a bűnelkövetés gyanúja (az amúgy visszaesőknél) felmerül.
Homoródalmás esetében fokozottabban kell a szentegyházi rendőrség munkáját követni, a teljes bizalomvesztés ugyanis azzal járhat, hogy kénytelenek lesznek saját kezükbe venni sorsukat az almásaik, s onnan egyenes út vezet az önbíráskodáshoz.
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!