
Az almási konfliktus helyszíne. Egyes romák győzelemként élték meg a konfliktusban résztvevő fiatalok elleni intézkedést
Fotó: Barabás Ákos
Hatvannapos hatósági felügyelet alá került az a két fiatal, akik tettlegességig fajuló vitába keveredtek egy illegálisan legeltető pásztorral az elmúlt hét végén Homoródalmáson. A település vezetősége nyugalomra inti a roma és a magyar közösséget is.
2017. május 22., 20:212017. május 22., 20:21
2017. május 23., 16:192017. május 23., 16:19
A tettlegességig fajuló homoródalmási konfliktusról a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság is megjelentetett egy közleményt, melyben tudatják, dulakodás tört ki péntek este két fiatal és egy pásztor között, kölcsönösen megütötték egymást, továbbá az egyik fiatalt a térdén, illetve bokáján megharapta egy kutya. A dulakodás után segítséget hívtak a faluból a fiatalok, eközben a pásztor elmenekült a helyszínről. Utóbbi csak egy óra múlva került elő, ám akkor már – a rendőrségi tájékoztatás szerint – lángolt az autója és az esztenán lévő szállása. Időközben a fiatalok segítségére összegyűlt tömeg a pásztor házához ment, amelyet kövekkel dobáltak meg, több ablakot is betörve. Rövidesen kiérkezett a helyi és a szentegyházi rendőrség, ők biztosították a helyszínt. Ezt követően a megyei rendőr-főkapitányság és csendőrség munkatársai is nagy erőkkel kivonultak a helyszínre, ahol – az események miatt elrendelt intézkedés szerint –
A rendőrség garázdaság, a közrend megzavarása, verekedés, illetve nyilvános bujtogatás gyanúja miatt folytat kivizsgálást.

Megszúrt egy homoródalmási fiatalt egy helybéli pásztor, akit a fiatal férfi másodmagával azért kért számon, mert az ő területén engedély nélkül legeltette marháit – így kezdődik a történet, amely ismét felkorbácsolta az indulatokat Homoródalmáson.
A konfliktusban részt vevő Baczó Henrik Csabát és Godra Hunort szombaton 24 órás őrizetbe vették és – a hivatalos rendőrségi információk szerint – az ügyész az előzetes letartóztatásukat kérte, ám a bíróság hatvannapos hatósági felügyeletet rendelt el. Így
A rendőrségi közlemény szerint helyreállt a közrend Homoródalmáson.
Fotó: Barabás Ákos
Godra Vencel, a helyi önkéntes polgárőr egyesület alelnöke – aki ugyanakkor az incidensben részvevő Godra Hunor édesapja – lapunknak megerősítette, hogy szabadlábra helyezték a fiatalokat. Hangsúlyozta, egyikük sem volt jelen a tömegben, amely állítólag rongált: egyikük kórházban, a másik otthon tartózkodott akkor. Ugyanakkor azt közölte, ennél többet nem mondhat az ügyről, hiszen az ügyészség megtiltotta.
Az elmúlt hétvégén lapunknak azt nyilatkozta, hogy a konfliktus akkor alakult ki, amikor a két fiatal számon kérte a roma pásztort, hogy miért legeltet Baczóék földjén. Azt állította, hogy a dulakodássá fajuló vita során a pásztor egy karóval szúrta meg Baczót, illetve gázsprayjel is lefújta a fiatalokat.
Higgadtságot kérnek
Némileg javult a közhangulat Almáson, miután vasárnap este szabadlábra helyezték a fiatalokat – tudtuk meg Rigó Mihálytól. Ugyanakkor az alpolgármester szerint problémát jelent, hogy a roma közösség egyes tagjai győzelemként élték meg a fiatalok őrizetbe vételét, „ünneplésük” pedig provokációként hat a falu közösségére. Ennek ellenére higgadtságra int mindenkit, hiszen „a baj csak bajt szül”. Arra kéri a közösséget, hogy határolódjanak el az erőszakos cselekedetektől, illetve ne provokálják egymást.
A kiskereskedelmi forgalom 2026 januárjában 6,5 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest Romániában, ami a világjárvány óta a legnagyobb visszaesés.
Anyagi károkkal járó baleset történt Máréfalván pénteken – tudtuk meg a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányságnál érdeklődve.
A gazdákat fenyegető veszélyekre, illetve az ezekkel szembeni védekezési lehetőségekre hívta fel a figyelmet pénteken Nagy István, Magyarország agrárminisztere Székelyudvarhelyen, a Székelyföldi Gazdaszervezetek Egyeztető Fórumán.
Minden magyar felelős a nemzet egészéért – hangsúlyozza Kövér László házelnök, aki szerint nincs külön határon inneni és túli magyarság.
Megszavazta a parlament pénteki ülésén a 2026-os állami költségvetést és a társadalombiztosítási költségvetést.
Nem volt túl nehéz a nyolcadikosok román próbavizsgája, a diákokhoz közel álló témát dolgozott fel. De a tapasztalat azt mutatja, nehezebb a valódi vizsgán kapott tétel. Éppen ezért a diákok tévesen mérhetik fel majd a júniusi vizsga nehézségét.
A 2026-os állami költségvetés parlamenti elfogadása után a kormánynak az üzemanyag-drágulás hatásait enyhítő intézkedésekkel kell foglalkoznia – jelentette ki pénteken Sorin Grindeanu.
Perrel fenyegeti a kormányt a legfelsőbb bíróság az igazságszolgáltatásban dolgozók bírósági döntéssel megítélt bérkiegészítései kifizetésének halasztása miatt.
Átlépte a lélektani, literenkénti kilenc lejt a benzin ára az egyik csíkszeredai töltőállomásnál. A csíkszeredai OMV-nél péntek reggel 9 lej 02 baniért tankolható a 95-ös oktánszámú benzin.
szóljon hozzá!