Készül az autópályához vezető út, ősszel már a tervek szerint használni is lehet
Fotó: Haáz Vince
Még 2016-ban kezdeményezte a regionális útügyi igazgatóság a Marosvásárhely és a Nyárádtő melletti Transilvania Nemzetközi Repülőtér közötti, jelenleg két sávos út négy sávosra szélesítését, ám a lakók tiltakozása nyomán a környezetvédelmi igazgatóság nem adta meg a szakengedélyt rá. Most azonban Maros megye prefektusa, a lakosság visszajelzéseire hivatkozva újra akarja készíttetni az iratokat.
2021. május 20., 22:102021. május 20., 22:10
Marosvásárhely határától a repülőtérig kétsávos úton lehet közlekedni, és mivel a gépkocsiforgalom nagyon zsúfolt (több százan dolgoznak a fent említett útvonal mentén fekvő ipari parkokban), szinte egész nap forgalmi dugóra lehet számítani.
Ez nemcsak a megnövekvő gépkocsiforgalomnak tudható be, hanem annak is, hogy Marosvásárhelynek nincs elkerülőútja, így
Fotó: Haáz Vince
A Brassói regionális útügyi igazgatóság 2016-ban kezdeményezte, hogy a fent említett szakaszon
Az első település, amelyen az útszélesítést kezdeményezték, Maroskeresztúr volt. Itt a lakók, a 2018 novemberében megszervezett közvitán hevesen tiltakoztak az útszélesítése ellen. Érvként hozták fel, hogy
Maroskeresztúron diófasor védi a portól, zajtól a házakat
Fotó: Haáz Vince
Azt is érvként hozták fel, hogy két újabb sáv kialakítása esetén nagyon közel kerülne az úttest a házakhoz, ellehetetlenítve az ott élők életét.
Mi több, a kétsávos útra is nagyon nehéz kitérni jelenleg a mellékutcákból, akkor pedig lehetetlen lesz. Már akkor elhangzott, hogy
Kérték, hogy készítsenek hatástanulmányt, hogy miként befolyásolja a négysávos közlekedés a településen élők egészségét, otthonaikat. Az út kiszéesítése hasonlóképp érinti a Nyárádtőn élőket is, ott is vannak olyan házak, amelyet már most alig két méterre vannak az úttesttől, így itt egy újabb sáv beiktatása szinte lehetetlen. De ezen a településen nem szerveztek közvitát, és a városháza sem tájékoztatta a lakókat a tervekről.
A maroskeresztúri közvita után a Maros Megyei Környezetvédelmi Igazgatóság az iratok kiegészítését kérte, továbbá egy hatástanulmány elkészítését rendelte el. Végül május 11-én közzétett közleménye szerint elutasítja az útügyi igazgatóság kérését, nem adva meg a környezetvédelmi engedélyt az útszélesítésre Maroskeresztúr és Nyárádtő településeken keresztül.
Nyárádtőn is elképzelhetetlen, hogy az autók egy sávval közelebb kerüljenek a házakhoz
Fotó: Haáz Vince
Az indoklásban többek között az szerepel, hogy
A maroskeresztúriak és nyárádtőiek azonban nem sokáig örvendhettek ennek a hírnek, mert a megye prefektusa, Mara Toganel május 18-án közzétett bejelentésében azt írja, hogy bár tudja, hogy visszautasították a Marosvásárhely-repülőtér közötti út szélesítést, ő, a lakossági visszajelzések alapján kezdeményezni fogja, hogy állítsák össze újra az iratcsomót és indítsák el újra az útszélesítési eljárást.
A maroskeresztúriak tiltakozó akciót helyeztek kilátásba, ha újra elindítják az útszélesítési folyamatot, azzal érvelve, hogy az elmúlt időszakban semmi nem változott, így nincs értelme ennek az eljárásnak az újraindítására. Mi több, gyors ütemben haladnak a Nyárádtő-Marosvásárhely közötti autópálya építési munkálataival, és szinte biztos, hogy az év végére kitűzött határidőt be tudják tartani. Ami azt jelenti, hogy Nyárádtő és Maroskeresztúr településeket elkerülve az autópályán fog eljutni Marosvásárhelyere az autósok egy része.
Írásban kérték a prefektusi hivataltól, hogy pontosítsa, kik azok a lakók, akikre hivatkozva kérte az útszélesítés újraindítását.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
1 hozzászólás