A karácsonyi ünnepek elteltével kezdetét vette Sepsiszentgyörgyön is a házszentelés. Az ünnepi áldást még mindig sok család kéri, a háztisztításnak más kultúrákban, vallásokban is nagy hagyománya van.
2011. december 27., 13:322011. december 27., 13:32
2011. december 27., 15:092011. december 27., 15:09
Sepsiszentgyörgyön öt plébánia működik, de néha „kölcsönözni” kell vidéki papokat is a házszentelés idejére, hiszen sok helyre kell elvinni az áldást – mondja az egyik katolikus kispap. „A házszentelés az egyik legősibb és legismertebb ünnep, mely először a keleti egyházban alakult ki, mögötte pedig az a gondolat rejtőzik, hogy Jézus keresztsége által megszentelte a vizet, amikor a Jordánban alámerült” – írja a katolikusok lapjának karácsonyi különkiadása. Ugyanakkor nyugaton a vízkereszthez kapcsolódó szentelmények a 15. század táján keletkeztek. Nagy hatást tulajdonítottak nekik: minden betegségre jók voltak, utazáskor megóvtak az eltévedéstől és a rablóktól, szúrás, ütés és méreg, sőt házösszeomlás ellen is hathatós védelemnek tekintették őket. A karácsony és vízkereszt közötti éjszakákon különösen sokat tömjéneztek a gonosz szellemek elűzésére. Ezek a régi szokások már nem élnek, a házak és a benne élők megszentelése viszont annál inkább. A katolikus hívők felkészülnek a házszentelő pap és kísérői fogadására, az áldás után pedig nyugodtabban élik tovább mindennapjaikat.
Kicsi Gizella nyugdíjas az unokáival együtt várja a házszentelést, a hagyományok szerint addig nem nyúlnak a karácsonyfa édességeihez sem, amíg a pap meg nem szenteli azt. Gizella szerint a megtisztítás és imádság ereje mellett a házszentelés kiváló alkalom arra is, hogy elbeszélgessünk a papunkkal, megosszuk vele örömeinket, bánatainkat, esetleg tanácsot kérjünk problémáink megoldásához. A papok ministránsokkal és kántorral járják a házakat, megáldva azok lakóit, útjukat pedig a csengetyűsök is kísérik, ők azok, akik bekopognak, és kereszttel jelzik, ha a család fogadja a szentelést. A szertartást követően a pap az ajtó fölé (szentelt) krétával írja fel az évszámot és a népi értelmezés szerint a három királyok nevének (Gáspár – latinul Caspar, Menyhárt, Boldizsár) kezdőbetűit. Valójában a három betű a latin áldás kezdőbetűje: Christus Mansionem Benedicat (Krisztus áldd meg e házat).
Sepsiszentgyörgyön és a környező falvakban január első hetében is tart majd a házszentelés, ha valamely család kimarad vagy nem tartózkodik otthon, akkor utólag is lehet kérni az áldást.
Főként visszaváltható üvegekre vadászva feszítik fel az okoskonténereket Sepsiszentgyörgyön. A TEGA igazgatója a lakosság segítségét kéri a vandalizmus megfékezésében.
Nagyon sok mozgássérültnek a sepsiszentgyörgyi Máltai Szeretetszolgálat által szervezett nyári tábor jelenti az év egyik kiemelkedő eseményét, ez idén június 29-től július 6-ig zajlott Mikóújfaluban.
Hat település között osztotta szét a Galac megyétől kapott egymillió lej értékű gyorssegélyt hétfői ülésén Kovászna Megye Tanácsa. Bíznak benne, hogy rövidesen az árvíz sújtotta községek fertőtlenítésére igényelt kormánytámogatás is megérkezik.
A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület fennállásának 35. évfordulójára készült dokumentumfilmet, hétfőn 17 órától mutatják be a kovásznai Csoma Emlékközpont és Népfőiskola székházában.
A sepsiszentgyörgyi rendőrséget riasztotta szombaton késő este egy nő, hogy 37 éves fia öngyilkosságot fontolgathat a vasútállomás környékén.
Elérkezett egy nemzedékről nemzedékre testálódott álom megvalósulásának ideje a kovásznai unitárius leányegyházközség számára: széleskörű közösségi összefogásnak köszönhetően saját gyülekezeti otthonuk lett.
Fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást adtak ki a meteorológusok szombaton az ország tíz megyéjére.
A megszokottól eltérő, misztikus élményben lehet része annak, aki ellátogat a dálnoki búvártóhoz, ahol nem mindennapi kiállítás várja a látogatókat.
Válaszol a gazdák kérésére a Kovászna megyei tanács: segít a gazdálkodóknak abban, hogy nagyobb felületen küzdhessenek meg az egyre gyakoribb aszályos időszakokkal. A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön az öntözhető felület.
Hat szolgálati lakással lesz gazdagabb egy év múlva Kovászna városa, amelyeket az egészségügyben és oktatásban dolgozóknak szánnak. A kivitelezés múlt héten kezdődött el, uniós alapokból finanszírozzák.
szóljon hozzá!