Fotó: Pethő Melánia
Isten keresése, a vele való találkozás, az ő imádása – foglalja össze a házszentelés jelentését Bartos Károly gyergyószentmiklósi plébános. A szertartás hagyománya a napkeleti bölcsek idejéig nyúlik vissza, elődeink korában még vízkereszt napján zajlott, ám a társadalmi változások következtében, a települések lakosságának megnövekedésével lehetetlenné vált egy nap alatt lefolytatni. Ezért már karácsony után elkezdődik, és több napon át tart a hajlékok megszentelése.
2010. december 28., 17:482010. december 28., 17:48
2011. január 06., 17:102011. január 06., 17:10
„A házszentelés eredete a napkeleti bölcsekhez kötődik – Gáspár, Menyhárt, Boldizsár megjelent Jézus jászolánál, és kifejezték imádatukat a kisdeddel szemben. A házszentelés alkalmával tulajdonképpen felidézzük Isten keresését, a vele való találkozást, az ő imádását” – foglalja össze a hagyományos szertartás lényegét Bartos Károly, a Szent István-templom plébánosa, kiemelve a házszentelésnek családösszefogó jellegét is. Mint mondja, egyes helyeken erre az alkalomra összegyűlnek a családtagok, testvérek, rokonok, együtt fogadják a Szentkeresztet és a jó szándékaikra, munkájukra kért áldást.
A hagyományok néhol még ma is élnek
„A bölcsek aranyat, tömjént és mirhát vittek Jézusnak, ez a jelkép sokáig élő volt, hisz nem is olyan régen a házszentelések alkalmával gyűjtötte be az egyház a kepét, ilyenkor a hívek fát, búzát, lisztet, diót, tojást, almát, adtak a papnak. Most házszenteléskor bizonyos összeget adnak ajándékba, viszont az adakozás szokása településenként más és más. Alfaluban például a hagyomány szerint ilyenkor gyűjtik be az egyházi járulékot. Természetesen most már nem fában, terményben, hanem pénzben” – mondja a plébános, hozzátéve, hogy Gyergyószentmiklóson a házszentelés alkalmával a hívek körülbelül egyharmada engedi be a papot, ezért nem oldható meg ilyenkor az egyházadó begyűjtése. A hívekkel való találkozások során azonban lehetőség van egyfajta felmérést végezni, újra számba venni az egyházközségi tagokat – erre sort is kerítenek az egyházi képviselők.
A házszentelés ceremóniája
A hagyomány szerint a csengettyűs ministránsok, a házszentelő katolikus papok előfutárai jelzik a ház lakóinak a pap érkezését, a kapufélfára vagy a bejárati ajtó elé rajzolt jellel jelezve a papnak, hogy az ott lakók befogadják-e vagy nem a Szentkeresztet. Ha igenlő választ kapnak, akkor a ministránsok áldást, békességet kérő verset mondanak el.
A jellel ellátott hajlékokba csengettyűszóval és a kántor énekével, vidimusok kíséretében érkezik a pap, aki kereszttel kezében köszönti a ház lakóit „Békesség e háznak és a benne lakóknak!” Az asztalon égő gyertya Krisztus világosságát, illetve a ház népének hitét jelképezi.
Székelyföld több településén térdelve fogadják a papot, illetve a keresztet, amelyet mindenki megcsókol. Ma is élő hagyomány, hogy a szertartás után a papot égő gyertyával kísérik ki.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.
szóljon hozzá!