Lapáttal a hó ellen Gyergyószentmiklóson. Ha ez nem elég, az időjárás még segíthet • Fotó: Gergely Imre
Havasak az utak, nehézkes az autós közlekedés – gyakori panaszok ezek a nagyobb havazások idején, a Facebook megtelik olyankor hasonló – jogos vagy kevésbé megalapozott – „lakossági panaszokkal”. A járdák állapotára vonatkozó megjegyzések száma kevesebb, pedig nemcsak a hatóságoknak, hanem a lakosságnak is vannak kötelezettségei hóeséskor.
2018. november 21., 13:402018. november 21., 13:40
2018. november 21., 13:462018. november 21., 13:46
A hétfői erős havazás Székelyföld-szerte nemcsak az autós forgalmat nehezítette meg, hanem a járdák, sétányok használatát is. A kötelességtudóbbak már a havazás alatt is seperték a járdát, és amint a hóesés megszűnt, vagy másnap reggel teljesen megtisztították a portájuk előtti szakaszt. Mások ellenben nem igazán tartják be azt, ami kötelességük lenne, a letaposott hó részben latyakos, máshol jeges akadály lett – ezt tapasztalhatják a gyalogosok.
Gyergyószentmiklóson 2015-ben fogadta el az önkormányzati képviselő-testület azt a határozatot, amely kimondja: az ingatlantulajdonosok feladata a ház, üzlet vagy egyéb épület előtt a járdák csúszásmentesítése, a hó eltakarítása. A határozat rögzíti a kiróható bírságok értékét is. Magánszemélyek 200–2500, cégek és egyéb jogi személyek pedig 1000 és 2500 lej közötti büntetésre számíthatnak a helyi rendőrségtől, amennyiben elmulasztják a kötelességüket. Amint azt Fórika Krisztina, a gyergyószentmiklósi városháza szóvivője elmondta, nem feltétlenül az a cél, hogy büntessenek, hanem az, hogy a járdák tiszták legyenek. Ezért
Tavaly a legtöbb esetben szóbeli felszólítást követően orvosolták a mulasztást, de adott ki írásos figyelmeztetést is a helyi rendőrség.
Vásárhelyen már bevett szokás a büntetés
Fotó: Haáz Vince
Nagyobb városról van szó, ezért több a mulasztás és a hanyagság miatt kirótt bírságok száma is Marosvásárhelyen. A településen évente több száz pénzbüntetést szoktak kiróni a 2008-ból származó 20-as számú határozat be nem tartása miatt. Először írásos figyelmeztetést küldenek a helyi rendőrök, és ha az érintettek másnapra sem teszik járhatóvá a járdákat, akkor büntetnek.
Székelyudvarhelyen a magánszemélyek 25–250 lejes, míg jogi személyek 500–1000 lejes bírságra számíthatnak. A város helyi rendőrsége arról is tájékoztatott, hogy az elkövetkezőkben fokozottan fogják ellenőrizni a járdán parkolást, hiszen azzal a sofőrök akadályozhatják a gyalogosok biztonságos közlekedését.
A forgalmasabb részeket takarítják először Székelyudvarhelyen
Fotó: Beliczay László
Csíkszeredában kötelességtudóknak mondhatók az emberek, a városháza munkatársa, Veres Csaba kérdésünkre válaszolva elmondta, az elmúlt szezonban 121 felszólítást küldtek ki, és mindössze 10 alkalommal bírságoltak. Ez igen jó arány, tekintve, hogy több mint 5500 magánház van a város területén. A büntetések mértéke alacsonyabb, mint máshol. A természetes személyeknek 78–180 lejes, jogi személyeknek 120–540 lejes bírságot róhatnak ki Csíkszeredában, amennyiben az írásos felszólítás után sem takarítják el a havat, jeget a járdáról.
Nem csak a magánemberek, cégek kötelessége a portáik előtti járdát takarítani. Sok olyan járda található a városokban, amely közintézményekhez tartoznak, vagy éppen semmilyen épület nincs a közelükben, például parkon vezetnek át. Ezek tisztán tartása az önkormányzaton kérhető számon.
Gyergyószentmiklóson a köztisztasági feladatokkal megbízott, önkormányzati tulajdonú vállalat, a Vitalissima munkatársai takarították meg hétfőn este, illetve kedden a főtéri park sétányait és más, forgalmasabb járdaszakaszokat. Más járdákat a szociális segélyt kapó és ezért közhasznú munkát végző személyek takarítanak. Ezek egy részét már kedden csúszásmentesítették, de folytatják a munkát, amíg mindenhol sikerül befejezni. Ez várható a következő havazásokkor is – tájékoztatott Len Emil szentmiklósi alpolgármester. Egyelőre kézi szerszámokkal, seprűvel, lapáttal dolgoznak, de
Székelyudvarhelyen szintén a szociális segélyben részesülők végzik el a közintézmények előtti részeken, a parkokban és tereken, illetve egyéb közterületeken a járdák seprését, a hóhányást.
Kisgéppel végzett hóeltakarítás Csíkszeredában
Fotó: Pinti Attila
Csíkszeredában a helyi szolgáltató cég, az ECO-CsÍK takarítja a közterületeket, esetenként szociális segélyen élők bevonásával.
Marosvásárhelyen a közterületeken a hóeltakarítással megbízott Salubriserv cég alkalmazottai kell hómentesítsék a járdákat, tereket, például a Színház teret is. A vásárhelyiek az enyhébb időjárásnak köszönhetően egyébként már meg is szabadultak az első nagyobb havazás gondjától. Az idei tél első hava gyorsan elolvadt, így jelenleg a vásárhelyi utcák és járdák tiszták, szárazak.
Amikor együttműködik a város és a polgárok
Vannak olyan sajátos esetek, hogy egyes magánházak előtt azért nincs megtakarítva a járda, mert a tulajdonos nem itthon él, vagy betegség, idős kor miatt nem tudja elvégezni a munkát a lakó. A járda azonban nem maradhat jegesen, havasan. Az önkormányzatoknak ilyen esetekre is megoldást kell találniuk. Len Emil gyergyószentmiklósi alpolgármester így fogalmazott, „mi a lakossággal közösen dolgozunk, hogy tiszták legyenek a járdák”. Elmagyarázta, ezt úgy érti, hogy ha jelzést kap a városháza olyan esetekről, ahol hiába a felszólítás, nem lenne, aki járdát takarítson, akkor ott a szociális segélyben részesülők a közterek megtisztítása után feltörik a jeget és elseprik a havat.
Marosvásárhelyen a tömbháznegyedekben a tulajdonosi társulások sót és csúszásgátló anyagokat igényelhetnek a városházától, ha erre szükségük van. Csíkszeredában is elvégzi az önkormányzat a munkát indokolt esetben, ha a lakó például idős kora, vagy betegség miatt nem teheti ezt meg.
Ismét négytagú medvecsalád ólálkodik a Somostetőn, de egyelőre nem tudni, hogy a korábban befogott egyedekről van-e szó. Kovács Mihály Levente alpolgármester szerint ha indokolt lesz, az anyamedvét elaltatják, a bocsokat pedig máshová helyezik el.
Több ezer ember indult el péntek délután a fővárosi Universității (Egyetem) térről a Victoriei (Győzelem) tér felé az Ellenállás és kezdeményezés megmozdulás által szervezett Európa-párti felvonulás keretében.
Egy különleges, szenzoros mezítlábas fejlesztőösvényt ajándékozott a magyarországi Civilis Egyesület a gyergyószentmiklósi Fogarasy Mihály Általános Iskola óvodásai számára. Az önkormányzat és az egyesület további közös programokat is tervez.
A melanoma világnapja alkalmából ingyenes szűrési kampány indul május 19–23. között négy Kovászna megyei városban: Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen, Kovásznán és Bodzafordulón. A vizsgálat célja a betegség korai felismerése.
A gyerekek kívánsága szerint épült meg a csíkdelnei iskola udvarán a játszótér, amelyet az anyaországi támogatásnak köszönhetően két teqball asztallal, illetve két pingpongasztallal bővítettek. A játszóteret pénteken vette birtokába a gyereksereg.
Több mint 40 Hargita megyei katonai tűzoltó dolgozik a Korond patak utóbbi napok esőzései nyomán megnőtt vízszintjének a csökkentésén és a parajdi sóbánya tárnáiba beszivárgott víz kiszivattyúzásán.
Két férfit vett őrizetbe a rendőrség csütörtökön egy május elsejei, Sepsiszentgyörgyön történt rablás ügyében. Az egyik gyanúsítottat, egy 23 éves fiatalembert a bíróság 30 napos előzetes letartóztatásba helyezték pénteken.
Megjelent pénteken a Hivatalos Közlönyben az elnökválasztás első fordulójának eredményét érvényesítő alkotmánybírósági határozat, és ezzel kezdetét vette a második forduló kampánya. A választási kampány május 17-én, szombaton 7 órakor ér véget.
Elkészült az új sportcsarnok Szentegyházán, amelyet Ambrus Pál helyi születésű birkózóbajnokról neveztek el az épület pénteki avatóünnepségén. A felszólalók a sport és az összefogás fontosságát hangsúlyozták.
szóljon hozzá!