Az egyházközség presbitériumának határozata szerint október 1-jétől a virrasztót és a temetési szertartást a ravatalozóban tartják
Fotó: Veres Nándor
Többéves építkezés után vasárnap istentisztelettel és szalagvágással avatták fel Patakfalván a ravatalozót. Az összefogással létrehozott kegyeleti hely használatával a településen megszűnik a háztól temetés szokása.
2018. szeptember 30., 17:052018. szeptember 30., 17:05
A másfél hektáros patakfalvi temetőben immár öt éve végeznek régészeti ásatásokat. A kereszténység előtt is kultikus hely volt. Előbb közös fatemplom, majd gótikus szentély szolgálta Telekfalva, Sándorfalva és Patakfalva híveit. A helybéliek használták legtovább, az 1802-es földrengés nyomán kellett lebontatniuk, régi boltíveit beépítették az új istenházába. Amint a feltárások véget érnek, láthatóvá szeretnék tenni az ősi templom megmaradt emlékeit – tudtuk meg Geréb László református lelkipásztortól. A mai temetőben volt a parókia és a Ferenczy-kúria is. A nagyon régi, elsüllyed sírkövek közül negyvenhetet helyreállítottak, de folytatni szeretnék az értékmentést.
Az új, ravatalozónak szánt épületet Mihályi Árpád tervezte, az építési munkálatokat nyikómalomfalvi munkacsoport végezte.
Két nyertes pályázat mellett gyülekezeti és elszármazott családok adakoztak.
Fotó: Veres Nándor
A nagy teremben tartják majd a szertartásokat, fedett terasz bővíti a gyülekezési helyet. Az egészségügyi előírások szerint készült a hidegszoba és az igényesen kivitelezett vizesblokk. Kántor Csaba püspökhelyettes, a Székelyudvarhelyi Református Egyházmegye esperese tartotta vasárnap a hálaadó istentiszteletet, majd a templomnyi gyülekezet kivonult a ravatalozóhoz.
Fotó: Veres Nándor
A köszöntések után építéstörténeti beszámoló hangzott el. Szalagvágás után a részvevők megtekintették a kegyeleti helyet, végül a helybéliek szeretetvendégségre hívták a kultúrotthonba mindazokat, akik részt vállaltak a mutatós és hasznos épület létrejöttében.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
szóljon hozzá!