Fotó: Kristó Róbert
Húsvéti véradási akciót szervez a Máltai Szeretetszolgálat. A véradás ellenében kapott ételjegyek egy részét a város hajléktalanjainak adományozzák.
2014. április 15., 15:362014. április 15., 15:36
2014. április 15., 16:112014. április 15., 16:11
„Eddig mintegy harminc jelentkezőnk van, akik április 16-án reggel 8 órától kezdődően sorba állnak a véradásért a sepsiszentgyörgyi vérközpontnál” – számolt be Székely Róbert. A Máltai Szeretetszolgálat által működtetett, Csíki lakótelepi szociális tömbház hajléktalanszállójának vezetője szerint a Máltai Ifjúság szervezetének mintegy 20 önkéntese is részt vesz az akcióban. A civil szervezet önkénteseinek célja, hogy a véradás ellenében kapott ételjegyek egy részét a város hajléktalanjainak adományozza, tekintettel az ünnepi időszakra.
A felhívás szerint vért adhatnak azok a 18 és 60 év közti személyek, akiknek testsúlyuk nem kevesebb, mint 55 kilogramm, nem állnak gyógyszeres kezelés alatt és nem szenvednek gyógyíthatatlan betegségben. A vérvételt egy vizsgálat előzi meg, amely kimutatja alkalmas-e a jelentkező donornak, de egy hét után igényelhető egy komplexebb véranalízis is.
„A véradást követően mindenkit megillet 7 darab 9,35 lej értékű ételjegy, amelynek felét adományként kérik majd el a szociális szervezet dolgozói. Az összegyűlt ételjegyeket a Városi Hajléktalanszállóban meghúzódó rászorulók húsvéti étkeztetésére fordítják az ünnepek alatt” – tájékoztatott Székely. Hangsúlyozta, a gyűjtésen kívül fontos szempont az is, hogy magával a véradással betegek nagy segítségére lehetnek, hiszen hiánypótló tevékenységről van szó, mert a kórházak országszerte vérhiánnyal küzdenek.
Az intézményvezető arról is beszámolt, hogy ebben az évszakban általában visszaesik a hajléktalanszállót igénybevevők száma, de átlagosan így is 26-30 fő húzza meg magát ott esténként, köztük három nő. A rászorulók ebben az esős időjárásban este nyolcra átázva érkeznek a szállóra, ahol tisztálkodhatnak, és tiszta ruhákat, szendvicset, illetve meleg teát kapnak. A szállónak dolgozik egy orvos és egy pszichológus is, hiszen a hajléktalanok minden fertőző, veszélyes betegségéről tudniuk kell, hogy azok terjedését megakadályozhassák. A vérvizsgálataikat is a vérközponttal kötött egyezségként említette Székely. Ami a szerdai véradási kampányt illeti, felhívta a figyelmet, hogy részvételi szándék előrejelzése szükséges április 15-e délután 18 óráig a szervezet székhelyén.
Svéd krimik helyett inkább kortárs erdélyi magyar irodalmat olvassanak a diákok – elsősorban ez lenne a célja a kézdivásárhelyi Báró Wesselényi Miklós Városi Könyvtár szervezésében zajló, kedden kezdődő rendezvénysorozatnak.
Nyilvános árverésre bocsátja Kézdivásárhely önkormányzata a lakóövezethez tartozó, szabadon maradt parkolóhelyeket – tájékoztatnak a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Sokan igyekeztek székely zászlókkal vasárnap este Sepsiszentgyörgyön a városszéli Orotvány irányába, ahol már állt az őrtűznek felállított máglya. Mindez a jelen- és távollévők székelyföldi autonómiaigényét nyomatékosította.
Főként diákok és tanáraik, illetve önkormányzati képviselők részvételével zajlott az október 23-i megemlékezés a kézdivásárhelyi temetőben. Annál a kopjafánál, amelyet a Szoboszlai-féle összeesküvés mártírjai előtt tisztelegve állítottak 30 évvel ezelőtt.
Két nappal a sepsiszentgyörgyi képviselő-testület megalakulása után, szerdán a Kovászna megyei önkormányzat új képviselői és Tamás Sándor tanácselnök is letette a hivatali esküt.
Kovászna város ismét profitál a fejlesztési minisztérium által még tavaly útjára indított országos helyreállítási terv (PNRR) pályázati kiírásából: több mint 14,2 millió lej értékben kaptak támogatást középületek energiahatékonyságának javítására.
Személyautó és mikrobusz ütközött vasárnap reggel a Kovászna és Réty közötti 13-as jelzésű országúton, Bita településen. Az ütközés következtében ketten sérültek meg.
Meglepően nagy volt a nyüzsgés szombaton az alsócsernátoni sportpálya környékén, ahol ezúttal nem sportrendezvény zajlott, hanem különböző vidékek disznóvágási szokásait mutatták be.
A bukaresti táblabíróság döntése értelmében biztossá vált az Országos Befektetési Társaság (CNI) becslése szerint 130 millió lejbe kerülő kézdivásárhelyi uszoda építőjének kiléte.
Barót idén 6,37 százalékkal több pénzből gazdálkodhat, mint az elmúlt esztendőben, kiadásai pedig 1,63 százalékkal nőnek – szerdai ülésén a város önkormányzati képviselő-testülete elfogadta a település költségvetését a 2023-as évre.
szóljon hozzá!