Bikfalvi utcakép, jobbra egy kúriával, mely 19. századi felirata szerint korábban a Bikfalvi családé volt. Ma a Szentgyörgyi családé.
Fotó: Várallyai Réka
A háromszéki épített örökség fontos részét képező udvarházak, kúriák javára szervez jótékonysági bált a Háromszéki Kúriák és Kastélyok Egyesület. A bevételből a szóban forgó épületek kisebb felújítási, állagmegőrzési munkálatait támogatják.
2025. március 23., 17:282025. március 23., 17:28
2025. március 23., 18:522025. március 23., 18:52
Az egyesület a Bethlen Gábor Alaptól elnyert összegből a miklósvári Kálnoky-kastélyban kívánja megszervezni a a jótékonysági bált április 26-án. Várallyay Réka művészettörténész, örökségvédő az előzményekről elmondta, több mint tíz éve Budapesten a Kulturális Örökség Minisztériumának támogatásával több ízben szerveztek hasonló jellegű rendezvényeket,
A zoltáni Czirjék-kapu felújítása, a sepsiszentgyörgyi Serestéj-ház homlokzati díszítőfestéseinek feltárása, restaurálása és a gidófalvi templom középkori falképeinek részleges kutatása is a budapesti jótékonysági bál segítségével valósult meg. Ez a korábbi jó gyakorlat inspirálta a szervezőket arra, hogy Háromszéken is ily módon szerezzenek támogatási alapot a régióban kiemelt értéknek számító kúriák számára.
„Felhívjuk az udvarház-tulajdonosok figyelmét, hogy amennyiben a saját tulajdonukban levő épület (nem kötelező, hogy műemlék legyen) esetében szükség lenne egy 12 000 lejből megvalósítható munkálatra – például tetőfelújításra, homlokzatjavításra, esetleg statikai megerősítésre –, készítsenek néhány fotót, egy rövid leírást a tervezett műveletekről és küldjék el kuriakkastelyok@gmail.com címre. Falkutatásra is lehet pályázni, hiszen nagyon sok udvarházon van (volt) XVIII. századi díszítőfestés. A javaslatokat március 30-ig várjuk” – közölte Várallyay Réka.
A népies barokk stílusú sepsiszentgyörgyi Serestéj-kúria gyönyörűen helyreállított homlokzata a korabeli díszítőfestéssel
Fotó: Várallyai Réka
A bál közönsége fog dönteni arról, hogy a szakmai zsűri által előzetesen kiválasztott négy kúria közül melyik kapja meg a támogatást, de ezt megelőzően a szervezők a helyszínen is tájékozódnak arról, mennyire lehetséges és érdemes megvalósítani a munkálatot.
– közölte Várallyay Réka, aki az udvarházak elkötelezett híveként évtizedek óta szívén viseli és követi azok sorsát, mi több, családjával ő maga is egy XVIII. századi bikfalvi kúriában lakik. Tapasztalata szerint a környéken vannak nagyon szépen restaurált udvarházak, de olyanok is, amelyek erősen romlásnak indultak, többnyire azért, mert lakatlanok, nem rendezettek a tulajdonviszonyok, mert az örökösök nem tudnak megegyezni.
„Háromszéken 165 kisnemesi udvarház és kisebb méretű kastély épült a 17. és 19. század között, ezek a reneszánsz, barokk, neoklasszicizmus stílusjegyeket a népi építészet sajátosságaival ötvözve nyerték el egyedi formájukat.
az államosítást követően a nagyobb kúriákba termelőszövetkezetek, tanintézmények, közigazgatási, szociális és egészségügyi intézmények költöztek. A rendszerváltást követően pedig a tulajdonviszonyok tisztázásának elhúzódása és az anyagiak hiánya miatt sok épület gazdátlanul maradt” – írja a Háromszéki Kúriák és Kastélyok Egyesület honlapján.
A megszokottól eltérő, misztikus élményben lehet része annak, aki ellátogat a dálnoki búvártóhoz, ahol nem mindennapi kiállítás várja a látogatókat.
Válaszol a gazdák kérésére a Kovászna megyei tanács: segít a gazdálkodóknak abban, hogy nagyobb felületen küzdhessenek meg az egyre gyakoribb aszályos időszakokkal. A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön az öntözhető felület.
Hat szolgálati lakással lesz gazdagabb egy év múlva Kovászna városa, amelyeket az egészségügyben és oktatásban dolgozóknak szánnak. A kivitelezés múlt héten kezdődött el, uniós alapokból finanszírozzák.
Több mint egy hónappal a pusztító májusi áradások után sem csillapodott a fájdalom és a reménytelenség Nagyborosnyón és Bácsteleken. A települések lakói még mindig ázott falú, penészes, betonpadlós szobákban tengődnek.
A közútkezelő és a Kovászna megyei tanács ellen indítandó perben látják az utolsó szalmaszálat az A13-as autópálya őket érintő nyomvonala ellen tiltakozó kézdimartonfalvi gazdák. Ezt a helyi kultúrotthonban tartott fórumukon tették egyértelművé.
A Bodok szálló nem a város szimbóluma, hanem az elnyomásé, a rombolásé, a valódi értékek eltörlésének mementója – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád polgármester a város közvéleményét élénken foglalkoztató bontási folyamat kapcsán.
Napok óta hangos generátor borzolja a sepsiszentgyörgyi Vitéz Mihály (Mihai Viteazul) téren lakók idegeit. A folyamatos zaj főleg éjjel volt zavaró, de kedden ígéret született a probléma megoldására.
„Választási maraton után vagyunk, ami az elmúlt másfél évben kifárasztotta a társadalmat” – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere. A kormány és benne az RMDSZ deficitcsökkentést célzó terveire is kitért.
Egy mikrobusz és egy motorbicikli ütközött össze hétfőn késő délután Kökös közelében, teljesen lezárták a 12-es országút érintett szakaszát – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Miután korrupciós váddal akarták kivonni a politikai életből, Markó Attila jogász, kisebbségi államtitkár 2014-ben a pár négyzetméteres cella helyett a 93 ezer négyzetkilométeres anyaországot választotta fogsága helyszínéül –101 hónapig.
szóljon hozzá!