Fotó: Nagy D. István
Két év után sem kapták meg utolsó fizetésüket a csődbe ment sepsiszentgyörgyi Mopaco kenyérgyár egykori alkalmazottai. Hétfő reggel tucatnyian gyűltek össze a belvárosban, majd a munkaügyi felügyelőséghez mentek, onnan remélve segítséget.
2015. február 09., 16:332015. február 09., 16:33
„A 2013 márciusi elszámolással tartoznak nekünk. A gyár bezárása előtti utolsó hónapban is rengeteget túlóráztunk, jár nekünk az a pénz” – jelentette ki az egyik volt alkalmazott. A kenyérgyár mintegy kilencven alkalmazottjának közel 50 ezer lejjel tartozik a csődbiztos, az emberek úgy tudják, az elmúlt két év alatt a vállalat több ingóságát értékesítették, autókat, ócskavasat adtak el, tehát lett volna pénz, amiből kifizessék őket.
„A brassói felszámoló cég nem áll szóba velünk, már több beadványt iktattunk, panaszt tettünk a munkaügyi felügyelőségnél, pert indítottunk, de mindenütt azt a választ kaptuk, hogy a csődbiztos, amint készpénzhez jut, fizet” – magyarázta az egyik kárvallott.
Ördög Lajos, a munkaügyi felügyelőség vezetője érdeklődésünkre elmondta, a brassói kirendeltségre továbbították a panaszt. Ugyanakkor napközben sikerült telefonon elérni a csődbiztost is, aki megígérte, hogy a következő 30 napban kiadja az elmaradt fizetéseket. „A törvény szerint az egykori alkalmazottak elsőbbséget élveznek. Összesen 49 357 lejjel tartozik kilencven személynek a felszámoló cég, 350 és 1500 lej közötti összegekkel. Ez nem olyan nagy tétel, nem is értem, eddig miért nem törlesztették” – fejtette ki Ördög Lajos.
Sepsiszentgyörgy legrégebbi, több évtizedes múltra visszatekintő kenyérgyára 2013 márciusában csődöt jelentett és bezárt, ugyanakkor felszámolta a szentivánlaborfalvi és kovásznai munkapontjait is. A vállalat addig a sikeres magánosítás egyik példája volt Kovászna megyében, több átszervezés után a magyarországi Bige Holding cégcsoport vette meg, bezárása előtt az iskolakifli-program keretében szállította a megye kisiskolásainak a péksüteményt.
Fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást adtak ki a meteorológusok szombaton az ország tíz megyéjére.
A megszokottól eltérő, misztikus élményben lehet része annak, aki ellátogat a dálnoki búvártóhoz, ahol nem mindennapi kiállítás várja a látogatókat.
Válaszol a gazdák kérésére a Kovászna megyei tanács: segít a gazdálkodóknak abban, hogy nagyobb felületen küzdhessenek meg az egyre gyakoribb aszályos időszakokkal. A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön az öntözhető felület.
Hat szolgálati lakással lesz gazdagabb egy év múlva Kovászna városa, amelyeket az egészségügyben és oktatásban dolgozóknak szánnak. A kivitelezés múlt héten kezdődött el, uniós alapokból finanszírozzák.
Több mint egy hónappal a pusztító májusi áradások után sem csillapodott a fájdalom és a reménytelenség Nagyborosnyón és Bácsteleken. A települések lakói még mindig ázott falú, penészes, betonpadlós szobákban tengődnek.
A közútkezelő és a Kovászna megyei tanács ellen indítandó perben látják az utolsó szalmaszálat az A13-as autópálya őket érintő nyomvonala ellen tiltakozó kézdimartonfalvi gazdák. Ezt a helyi kultúrotthonban tartott fórumukon tették egyértelművé.
A Bodok szálló nem a város szimbóluma, hanem az elnyomásé, a rombolásé, a valódi értékek eltörlésének mementója – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád polgármester a város közvéleményét élénken foglalkoztató bontási folyamat kapcsán.
Napok óta hangos generátor borzolja a sepsiszentgyörgyi Vitéz Mihály (Mihai Viteazul) téren lakók idegeit. A folyamatos zaj főleg éjjel volt zavaró, de kedden ígéret született a probléma megoldására.
„Választási maraton után vagyunk, ami az elmúlt másfél évben kifárasztotta a társadalmat” – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere. A kormány és benne az RMDSZ deficitcsökkentést célzó terveire is kitért.
Egy mikrobusz és egy motorbicikli ütközött össze hétfőn késő délután Kökös közelében, teljesen lezárták a 12-es országút érintett szakaszát – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
szóljon hozzá!