Fotó: Nagy D. István
Két év után sem kapták meg utolsó fizetésüket a csődbe ment sepsiszentgyörgyi Mopaco kenyérgyár egykori alkalmazottai. Hétfő reggel tucatnyian gyűltek össze a belvárosban, majd a munkaügyi felügyelőséghez mentek, onnan remélve segítséget.
2015. február 09., 16:332015. február 09., 16:33
„A 2013 márciusi elszámolással tartoznak nekünk. A gyár bezárása előtti utolsó hónapban is rengeteget túlóráztunk, jár nekünk az a pénz” – jelentette ki az egyik volt alkalmazott. A kenyérgyár mintegy kilencven alkalmazottjának közel 50 ezer lejjel tartozik a csődbiztos, az emberek úgy tudják, az elmúlt két év alatt a vállalat több ingóságát értékesítették, autókat, ócskavasat adtak el, tehát lett volna pénz, amiből kifizessék őket.
„A brassói felszámoló cég nem áll szóba velünk, már több beadványt iktattunk, panaszt tettünk a munkaügyi felügyelőségnél, pert indítottunk, de mindenütt azt a választ kaptuk, hogy a csődbiztos, amint készpénzhez jut, fizet” – magyarázta az egyik kárvallott.
Ördög Lajos, a munkaügyi felügyelőség vezetője érdeklődésünkre elmondta, a brassói kirendeltségre továbbították a panaszt. Ugyanakkor napközben sikerült telefonon elérni a csődbiztost is, aki megígérte, hogy a következő 30 napban kiadja az elmaradt fizetéseket. „A törvény szerint az egykori alkalmazottak elsőbbséget élveznek. Összesen 49 357 lejjel tartozik kilencven személynek a felszámoló cég, 350 és 1500 lej közötti összegekkel. Ez nem olyan nagy tétel, nem is értem, eddig miért nem törlesztették” – fejtette ki Ördög Lajos.
Sepsiszentgyörgy legrégebbi, több évtizedes múltra visszatekintő kenyérgyára 2013 márciusában csődöt jelentett és bezárt, ugyanakkor felszámolta a szentivánlaborfalvi és kovásznai munkapontjait is. A vállalat addig a sikeres magánosítás egyik példája volt Kovászna megyében, több átszervezés után a magyarországi Bige Holding cégcsoport vette meg, bezárása előtt az iskolakifli-program keretében szállította a megye kisiskolásainak a péksüteményt.
Úgy rossz, ahogy van – summázott Miklós Zoltán RMDSZ-es parlamenti képviselő, miután elolvasta a Mentsétek meg Romániát Szövetség közigazgatási átszervezésre vonatkozó törvénytervezetét.
Talán az utolsó üveggyűjtés lesz az, amelyet november 8–9-én szervez a sepsiszentgyörgyi Tega köztisztasági vállalat.
Svéd krimik helyett inkább kortárs erdélyi magyar irodalmat olvassanak a diákok – elsősorban ez lenne a célja a kézdivásárhelyi Báró Wesselényi Miklós Városi Könyvtár szervezésében zajló, kedden kezdődő rendezvénysorozatnak.
Nyilvános árverésre bocsátja Kézdivásárhely önkormányzata a lakóövezethez tartozó, szabadon maradt parkolóhelyeket – tájékoztatnak a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Sokan igyekeztek székely zászlókkal vasárnap este Sepsiszentgyörgyön a városszéli Orotvány irányába, ahol már állt az őrtűznek felállított máglya. Mindez a jelen- és távollévők székelyföldi autonómiaigényét nyomatékosította.
Főként diákok és tanáraik, illetve önkormányzati képviselők részvételével zajlott az október 23-i megemlékezés a kézdivásárhelyi temetőben. Annál a kopjafánál, amelyet a Szoboszlai-féle összeesküvés mártírjai előtt tisztelegve állítottak 30 évvel ezelőtt.
Két nappal a sepsiszentgyörgyi képviselő-testület megalakulása után, szerdán a Kovászna megyei önkormányzat új képviselői és Tamás Sándor tanácselnök is letette a hivatali esküt.
Kovászna város ismét profitál a fejlesztési minisztérium által még tavaly útjára indított országos helyreállítási terv (PNRR) pályázati kiírásából: több mint 14,2 millió lej értékben kaptak támogatást középületek energiahatékonyságának javítására.
Személyautó és mikrobusz ütközött vasárnap reggel a Kovászna és Réty közötti 13-as jelzésű országúton, Bita településen. Az ütközés következtében ketten sérültek meg.
Meglepően nagy volt a nyüzsgés szombaton az alsócsernátoni sportpálya környékén, ahol ezúttal nem sportrendezvény zajlott, hanem különböző vidékek disznóvágási szokásait mutatták be.
szóljon hozzá!