Nem minden esetben a kilövés mellett döntenek, van, amikor az átszállítást választják. Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Negyven barnamedvét lőttek ki idén Kovászna megyében, részben a környezetvédelmi minisztérium által jóváhagyott kilövési kvóta, részben pedig az azonnali beavatkozásra vonatkozó jogszabályok alapján.
2025. július 23., 19:542025. július 23., 19:54
Gheorghe Neagu, a Kovászna Megyei Környezetvédelmi Ügynökség igazgatója elmondta, idén eddig 28 példányt lőttek ki az 54-es kvótából, illetve további 12 veszélyes egyedet távolítottak el sürgősségi beavatkozással – ez utóbbi jelentős növekedést jelent a tavalyi öt példányhoz képest.
Az igazgató szerint a beavatkozások következtében csökkentek a vadkárok, idén eddig kb. 250 ezer lej értékben jelentettek károkat, amelyeket medvék, farkasok, sakálok és egyéb vadállatok okoztak.
A hivatalos becslések szerint Romániában 10 500 – 12 000 medve él, ami háromszorosa a biológiailag optimális állománynak – szögezte le az igazgató, hozzátéve, hogy
„A medvék által okozott problémák megyeszerte jelen vannak, beleértve Sepsiszentgyörgyöt is. Minden este érkeznek hívások a 112-re, és ezek száma várhatóan nőni fog, ahogy beérik a kukorica” – mondta Gheorghe Neagu az Agerpres hírügynökségnek.
A helyi hatóságok szerint a mostani helyzet annak a következménye, hogy évekig nem történt semmilyen érdemi beavatkozás az állomány szabályozására, így az állatok túlszaporodtak, és egyre gyakrabban keresik fel a lakott területeket is.
Fokozott közúti ellenőrzésre számíthatnak a gépjárművezetők július 21. és 27. között Kovászna megyében – közölte a megyei rendőrség sajtószolgálata.
Forgalmisáv-elválasztó oszlopokat helyeztek ki a 11-es országúton Kézdivásárhely és Kézdisárfalva között a közlekedésbiztonság növelése érdekében, a beavatkozás viszont egyelőre nem győzte meg a kommentelőket.
Bántalmazták feleségüket, így ideiglenes távoltartási végzést rendeltek el két férfi ellen az elmúlt hétvégén Háromszéken – közli hétfői összesítőjében a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Sikerrel zárták legújabb afrikai expediciójukat a Székelyek a magasban sportegyesület hírnevét öregbítő hegymászók, Tulit Zsombor és Csenteri Levente, akik múlt héten megmászták Afrika második legmagasabb hegycsúcsát, az 5199 méter magas Batiánt.
A Székelyföldre, illetve azon belül is a Csomád hegység környékére jellemző gázkitöréseket, borvízforrásokat eddig is sokat kutatták a tudósok, azonban a modern mérőműszerek új perspektívákat nyitottak számukra. De néha még ezek is kiakadnak.
Damokos Csaba designer munkáiból nyílik tárlat július 22-én, kedden 18 órától a sepsiszentgyörgyi Lábasház emeleti kiállítótereiben. A kiállítás a Székely Nemzeti Múzeum számára készült plakátok válogatását mutatja be.
Dakó Viola kertészmérnök, a Vadóka alapítójaként, kisvállalkozóként igyekszik átadni tudását, tapasztalatát a vadon tápláló és megtartó erejéről. Legutóbb Kézdivásárhelyen mesélt a gombák, gyógynövények, vadgyümölcsök, fermentált zöldségek világáró
Városi strandból ugyan csak egy van, de ha valaki hűsölni, gyógyulni szeretne, talál rá megfelelő helyet. Háromszéken nincs hiány a természetes fürdőhelyekből, de még mindig van, ami kihasználatlan. Strandkörkép a teljesség igénye nélkül.
Kristófi János festőművész retrospektív kiállításának megnyitójára várja az érdeklődőket kedden 14 órától az Erdélyi Művészeti Központ (EMŰK).
Rázóssá vált a közlekedés Sepsiszentgyörgyön, miután az utóbbi napokban több útkereszteződésben felmarták az aszfalt kopórétegét. A munkálatok a kiépítés alatt lévő okosjelzőlámpa-rendszerrel függenek össze, melynek átadása augusztus közepére várható.
szóljon hozzá!