Háromszéki legendákat „vadászik” a Legendárium csapata, a keresésbe bevonják a gyerekeket is. A legügyesebbek ajándékcsomagban részesülnek, az általuk gyűjtött legenda pedig bekerül a Legendás Székely Várak könyvmellékletbe.
2014. november 21., 15:242014. november 21., 15:24
2014. november 21., 15:252014. november 21., 15:25
Felhívással fordul Fazakas Szabolcs, a Legendárium ötletgazdája a háromszéki gyerekekhez, ugyanis keresik a Szacsva és Lisznyó várának legendáját. A két vár története kimaradt a Legendáriumból, most viszont bekerülne a 45 vár történetét tartalmazó Legendárium mellékletbe. „Ezeket a mondákat azért gyűjtjük, mert Gyöngyössy János történeti grafikussal éppen egy Legendárium mellékletet készítünk, melyben 45 székely várat mutatunk meg axonometrikus rajzok formájában. Ez a melléklet azért jött létre, hogy a Legendáriumban szereplő mesebeli várak korhű másait is megmutassuk. Négy várnak hiányzott a mondája, ezért „vadászatra” indultunk azokkal a gyerekekkel, akikért készült a Legendárium” – mondta el Fazakas.
Háromszéken, a Kovászna Megye Turizmusáért Egyesület munkatársai, a szacsvai Antos János Általános Iskola, valamint a lisznyói Tatrangi Sándor Általános Iskola diákjai segítik a gyűjtést, a legügyesebbek pedig nagy értékű Legendárium csomagot kapnak majd ajándékba. A legendákat november végéig kell átadni az iskolák tanítóinak. Az ötletgazda elmondta: tapasztalataik szerint a gyerekek nagyon szeretik a Legendáriumot, sok székelyföldi család kiskönyvtárának része a könyv, de a többi oktató jellegű kiegészítő játékot is keresik.
Fazakas Szabolcs azt is elárulta, hogy már készül a Rétyi Nyír című rajzfilm, melynek munkálatait öt hónapja kezdték meg. A rajzfilm forgatókönyvét a sepsiszentgyörgyi származású Kudelász Nóbel írta három monda összehangolásával. Az egyik szereplő Csetlik figuráját a szintén sepsiszentgyörgyi Kónya Albert Attila tervezte. A történet szerint a Rétyi Nyír tündéreit az Óriáspince-tetőn és a Szacsva várában tanyázó óriások próbálják meg elrabolni. A közeli Fergettyű várban megmenekülnek a tündérek, akiknek segítségére van Zete, aki a rajzfilmsorozat minden epizódban megjelenő főhőse. Az óriásoknak pedig Csetlik segít.
A tervek szerint a rajzfilmet bemutatnák a Rétyi Nyírben és a Székely Vágtán is, amennyiben pedig korábban elkészül akkor a jövő évi Szent György Napokra hoznák el.
Illyefalva községben hétvégén folytatódik a falutakaritás. Remélhetően ugyanolyan jó tapasztalatokkal zárul majd az akció, mint Sepsiszentkirályban: a hangulatos közösségi eseményen csak harmadannyi szemét gyűlt össze, mint a korábbi években.
Bármennyire is magától értetődő, hogy egyházi és világi ünnepeinket ma szabadon megélhetjük, ez nem volt mindig így. Amikor ez másképp volt – azaz a rendszerváltás előtt –, az emberek sokszor viccel oldották fel a tiltás okozta feszültséget.
Vasárnap este a 12-es országúton felborult egy autó. A sofőr és két utasa sértetlenül megúszták a balesetet.
Háztartási melléképület gyulladt ki Kökösben, a tűzoltók már dolgoznak a lángok megfékezésén, hogy ne terjedjenek át a közeli lakóházra.
A rendszeres olvasás alapvetően befolyásolja életünket, okosabbá tesz, számtalan új információval lát el, bővíti a szókincset, javítja az íráskészséget és a helyesírást, fejleszti az analitikus és kreatív gondolkodást és még hosszan sorolhatnánk.
Külföldön lehet az a háromszéki lány, akinek eltűnéséről múlt héten adtunk hírt. A 16 éves tinédzser ügyében nemzetközi együttműködésben folyik a nyomozás.
Miben segíthetik a fogyatékkal élőket annak érdekében, hogy könnyebben munkahelyhez juthassanak? – erről rendeztek konferenciát a sepsiszentgyörgyi Írisz Házban döntéshozók, szakemberek, munkáltatók, civil szervezetek részvételével.
Negyedik alkalommal is megszervezi a hagyománnyá vált húsvétvasárnapi ételszentelést a Magyar Erdélyért Egyesület (MERT) Sepsiszentgyörgyön. Tavaly közel ezer ember állt sorban az áldásért a város főterén.
Sokan kaptak a napokban olyan üzeneteket Háromszéken, amelyekben Messenger-ismerőseik kérik el a telefonszámukat, majd amikor megkapták a telefonszámot, egy arra küldött kódot is kérnek.
Az erdélyi magyar néprajztudomány kiemelkedő alakját, a háromszéki és a moldvai csángó kultúra elkötelezett kutatóját ünnepelték szerdán a zabolai Mikes-kastélyban. Pozsony Ferenc hetvenedik születésnapján vette át a Háromszék kultúrájáért díjat.
szóljon hozzá!