Fotó: Mihály Csaba
A betegeket érinti a leghátrányosabban a gyógyszerárak körüli huzavona, hiszen nemcsak az olcsó, de a drágább készítmények is elérhetetlenné válnak – figyelmeztetett Melles Melinda, a Hargita Megyei Gyógyszerészkamara elnöke, akit a Romániai Generikus Gyógyszergyártók Egyesülete (APMGR) bejelentése miatt kerestünk meg.
2016. február 19., 13:402016. február 19., 13:40
2016. február 19., 13:422016. február 19., 13:42
Ennek alapján több mint 2000, elérhető árú gyógyszer tűnt el a piacról az elmúlt években – ezek közül csak 2015-ben 700 – a generikus gyógyszeripar számára kedvezőtlen törvények és árpolitikák miatt. Az APMGR most megkülönböztetett képletet kér a negyedévente kifizetendő, az eladások függvényében változó összegű többletadó (clawback adó) kiszámítására. A Romániai Generikus Gyógyszergyártók Egyesülete szerint ugyanis a cégekre kivetett clawback adó differenciált számítási képletének bevezetése lehet „az egyetlen olyan intézkedés, amely segíthet a helyi gyógyszeriparnak kilábalni a válságból, és megállíthatja az olcsóbb gyógyszerek piacról való eltűnését\".
„A helyi gyártók kénytelenek lesznek leállítani romániai üzemeiket, drasztikusan csökkenteni termékpalettájukat, alkalmazottakat leépíteni és elhalasztani a tervezett beruházásaikat. A generikus gyógyszerek iparága veszélyes tőkevesztést élt át az elmúlt négy évben, és egyre kevésbé versenyképes, hiszen az AMPGR tagjai 2012 és 2015 között már több mint egymilliárd lejnyi clawback adót fizettek ki” – hívják fel a figyelmet a gyógyszergyártók. Hozzáteszik: a helyzet válságos. Veszélyezteti a pácienseknek az olcsó gyógyszerekhez való hozzáférését, és a helyi, receptre kiadható orvosságokat gyártó ipar túlélését is.
A politikusokra mutogatnak
„Jelenleg csak a képviselőktől és a politikusoktól függ, hogy megállítják-e a helyi gyógyszeripar hanyatlását, és biztosítják-e a betegek számára a minden nap szedett gyógyszereikhez való hozzáférést a patikákban. Hangsúlyozzuk, hogy a megkülönböztetett számítás bevezetése semmilyen kárt nem okoz az államkasszának, ellenkezőleg, pozitív hatása lenne, mert az olcsó gyógyszerek a piacon maradnának, és nem vennék át a helyüket a drágább alternatívák” – szögezte le szerdán Dragoş Damian, az APMGR elnöke.
Felhívták a figyelmet arra is, hogy Romániában kizárólag generikus gyógyszereket gyártanak, az egyesület tagvállalatai pedig közvetlenül több mint 8000 munkahelyet biztosítanak, és további 15 ezren a hozzájuk kapcsolódó iparágakban dolgoznak. „Generikus elnevezés alatt azokat a gyógyszereket értjük, amelyeket elérhető áron forgalmaznak, páciensek milliói számára alapvetőek, elsősorban a krónikus betegeknek, mert ezek az orvosságok alapvető betegségekre hatásosak, mint például a szív- és érrendszeri, emésztőszervi megbetegedések, a rák, a központi idegrendszer betegségei és a légzőszervi bajok” – emlékeztetett Damian.
Az egyesületi elnök hozzátette, már egyeztetett az egészségügyi minisztérium és a pénzügyminisztérium képviselőivel is, akik biztosították arról, hogy senki nem ellenzi az új szabályozást, amelyet már a Versenytanács is kedvezően véleményezett. „Bízunk benne, hogy a parlamenti képviselők igennel szavaznak majd a tervezetre” – mondta Damian.
A beteg issza meg a levét
Nemcsak az a baj, hogy eltűnnek a piacról az olcsó gyógyszerek, ennél súlyosabb, hogy legtöbbször még drágábbak kerülnek a helyükre, vagy külföldi alternatíva sincs, így a páciensek kezelés nélkül maradnak -- mondta Melles Melinda, a Hargita Megyei Gyógyszerészkamara elnöke. Szerinte az alacsony árak miatt rengeteg külföldi gyártó is kivonul a piacról, ugyanis annyira irreális áron kéne forgalmazzák, ami profitot semmiképp, inkább csak veszteséget generálna.
Kérdésünkre kifejtette, rengeteg sok gyógyszertípus esetében voltprobléma, a kardiológiai gyógyszerek tűnnek el leggyakrabban a patikák polcairól, illetve az asztmás betegek is mindig ebbe a problémába ütköznek. A gyógyszerészkamara vezetője szerint bizonyos onkológiai, neurológiai és pszichotrop gyógyszerek is rendszeresen hiányoznak. Példaként említette a Rivotril nevű gyógyszert, amelyet már nem lehet kapni a patikákban, pedig nagyon gyakran írják fel kezelésként a pszichiáterek, önmagában vagy társítva. „Egyáltalán nincs helyettesítője sok gyógyszernek, nemsokára tavasz van, az asztmásoknak mit adjunk? Nézzük végig, hogy megfulladnak?” – tette fel a kérdést a felháborodott patikus.
Be se jut a patikába a gyógyszer
Romániában sokkal alacsonyabbak a gyógyszerárak, mint külföldön, ezért a forgalmazóktól bizonyos kereskedők rendszeresen felvásárolják az olcsó gyógyszerkészletet, amit majd a határon túl háromszor drágábban adnak el – magyarázta Melles Melinda, hogy mit tekint a legnagyobb hazai problémának. Emiatt szerinte gyakran a patikák nem jutnak hozzá a gyógyszerekhez, noha idejében rendeltek. A gyógyszerész kamara vezetője elmondta, a személyre szóló készítményeket sem küldik el, olykor a nyolc dobozból csak egyet továbbítanak a forgalmazók. „Ilyenkor melyik betegnek adjam oda, hogyan döntse el, kié legyen?” – kérdezte.
Életveszélyes játszma
Melles Melinda szerint sokszor, mire bejelentik, hogy eltűnik egy gyógyszer, már egyik lerakatban sem található meg, ilyenkor pedig tehetetlenek a patikák, ha éppen azért térnek be a páciensek. „Nagyon veszélyes, hogy éppenséggel a kardiológiai gyógyszerek válnak egyre inkább elérhetetlenné, ugyanis nagyon magas a szívbetegséggel küzdők száma az országban, valamint Hargita megyében is” – magyarázta. Hozzátette, a Parkinson-kór és az epilepszia kezeléséhez szükséges gyógyszerek is elérhetetlenek, de a fogamzásgátlók közül is tűntek már el. Nem lehet megszakítani a kezeléseket, vagy hirtelen áttérni más gyógyszerekre, hiszen szakorvosi véleményezés és recept kell – tette hozzá.
A patikák sincsenek egészségesebb helyzetben
A gyógyszerészek ugyanúgy szenvedő alanyok a jelen helyzetben, nemcsak nem tudnak segíteni a betegeknek, hanem Melles Melinda szerint az árcsökkentést is egyre több patikus érzi a profit csökkenésében. Azok a gyógyszertárak, amelyek mögött nagy gyógyszerlerakat áll, teljesen másképp kezeli a hiányokat és a veszteséget, mint egy kisebb magán, vagy családi vállalkozásként működő gyógyszertár. A Hargita megyei gyógyszerszkamara elnöke szerint szükség van a megkülönböztetett képlettel kiszámított clawback adóra, valamint az árak visszaállítására, hiszen az jelenlegi helyzet miatt lassan üresen maradnak a patikák.
Visszaestek a gyógyszereladások
Megkongatta a vészharangot a Cegedim, a gyógyszeriparban érdekelt számítástechnikai cég is, amikor nyilvánosságra hozta a legfrissebb, orvosságfogyasztásról szóló felmérést. Abból ugyanis kiderült, hogy egy év alatt 4,7 százalékkal, 11,7 milliárd lejre csökkentek a gyógyszereladások Romániában, elsősorban a receptre kiadott orvosságok eladásának 10,5 százalékos csökkenése miatt, miközben a vény nélkül megvásárolható orvosságok piaca 14,9 százalékkal bővült.
„A receptre kiadható gyógyszerek július elsejétől alkalmazott árcsökkentése ennek a szegmensnek a jelentős csökkenését vonta maga után (–20,8 százalék árban és –7,1 százalék mennyiségben 2015 negyedik negyedében), ez a piac legfontosabb része mind érték, mind egészségügyi jelentőség szempontjából. A receptre felírt gyógyszerek patikai eladásának 5 százaléknál nagyobb csökkenése általában már ijedségre ad okot a terápiák hozzáférhetőségét illetően. Sokat ezek közül már nem vagy csak nehezen lehet megtalálni a gyógyszertárakban, ezúton kérjük tehát a hatóságokat, hozzanak intézkedéseket a helyzet megoldására” – idézi a vállalat közleménye Petru Crăciunt, a Cegedim vezérigazgatóját.
A kutatóintézet becslései szerint ugyanakkor a patikákban receptre kiadott gyógyszerek mennyisége az utolsó negyedévben 7,1 százalékkal csökkent 2014 hasonló időszakához képest, ezzel átlépte az ilyen típusú terápiákra érvényes riasztási küszöböt. „Ezek az eredmények azért is aggasztóak, mert 2000 óta ez az első alkalom, hogy Romániában gondok vannak a receptre felírt gyógyszerek hozzáférhetőségével. Kereskedelmi szinten azt állapítottuk meg, hogy csaknem 800 orvosság (csaknem egyharmad) az eltűnés kockázatának van kitéve, az összes gyógyszerformára értelmezve pedig (hatóanyag-koncentráció, gyártó és csomagolás szerint) a veszélyeztetett orvosságok száma pedig ennél is jelentősen nagyobb\" – hívja fel a figyelmet a Cegedim.
Erősítené sorait az Erdélyi Magyar Szövetség, amelynek képviselői szerdai sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatójukon az elnökválasztás alternatíváira is kitértek, állást foglalva Nicușor Dan mellett.
Újabb kortárs-tárlat nyílik meg az Erdélyi Művészeti Központban (EMÜK) szerdán 18 órakor. A főként erdélyi kötődésű alkotókat megszólító MAMŰ Mátrix az őket foglalkoztató kihívásokról ad egyfajta helyzetképet.
Az ivóvíz köbméterenkénti ára 8,8 lejről 9,43 lejre, a szennyvízé 6,17 lejről 6,62 lejre nő Kovászna megyében. Az új díjszabás május 1-jén lépett érvénybe, tehát a júniusi számlákon már tükröződni fog.
Huszonhatodik alkalommal hirdetett városismereti vetélkedőt a sepsiszentgyörgyi Pál Utcai Fiúk Egyesület. A Barangoló részvevőinek helytörténetből kell jeleskedniük.
A kötelező szakmai gyakorlat ideje alatt bántalmazták szexuálisan 15 éves fiát egy sepsiszentgyörgyi szállodában – állítja egy helybéli édesanya, aki feljelentést tett a rendőrségen.
Május 13-án, kedden 17 órakor nyílik meg Kovásznán Czilli Aranka egyéni fotótárlata. A Lélek-exponálás című kiállítás különlegességét az adja, hogy minden fénykép mellé egy-egy vers társul.
Eszem-iszom, zeneszó és zsongás jellemezte a városünnep fesztiválhétvégéjét. A Szent György Napok 32. kiadásán a folyton változó időjárás sem fogott ki, éppen ellenkezőleg: hatalmas tömeget vonzott Háromszék szívébe.
Csáky Ernő, Demeter Lajos, Herman Rosner, Vinczeffy László és néhai Gajzágó Máron részesült Pro Urbe díjban vasárnap Sepsiszentgyörgyön. „Lámpás emberek” ők, akik igazodási pontként, megtartó erőként szolgálnak a közösség számára.
Lezárult az egykori Bodok hotel bontására vonatkozó közbeszerződés, jövő héten kiadják a munkakezdési parancsot – jelentette be Antal Árpád. A sepsiszentgyörgyi polgármester szerint a bontás várhatóan fél évig fog tartani.
George Simion csak akkor győzhető le, ha milliókat sikerül szavazásra bízni, elsősorban azokat, akik május 4-én távol maradtak – vélekedett Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere, aki csütörtökön értékelte az elnökválasztás első fordulóját.
szóljon hozzá!