Fotó: Veres Nándor
Kilencszáz hektárnyi erdő megújítása történt az idén, több mint 3,6 millió csemetét ültettek el Székelyföld-szerte – tájékoztat a Székelyföldi Erdőtulajdonosok és Erdőgazdálkodók Szövetsége.
2016. május 31., 22:032016. május 31., 22:03
Az öt évvel ezelőtt alakult Székelyföldi Erdőtulajdonosok és Erdőgazdálkodók Szövetsége, amely Hargita, Kovászna és Maros megyei magánerdészetek érdekképviseletét vállalta fel, több mint 3,6 millió csemetét ültetett a térségben.
„Több mint 3,6 millió csemetét ültetett idén tavasszal a 15 székelyföldi magánerdészet a kezelt erdőterületeken. Az erdészetek erdei iskola programkínálatait kihasználva a csemeteültetéshez több civil szervezet és iskola is csatlakozott a régióból, az önkéntesek száma 1800. A csemeteültetés hozadéka a 900 hektárnyi megújított erdő” – olvasható a Kádár Tibor-Sándor erdőmérnök, a szövetség közkapcsolati felelőse által szerkesztőségünknek eljuttatott közleményben.
Mint írják, az elültetett fák többsége lucfenyő, de van köztük tölgy, bükk, juhar, jegenye, kőris, hárs és vadcseresznye is. Az ültetvényt, az előző években elültetett csemetével együtt, a nyár folyamán az erdészek ápolják, védik és karbantartják. Ugyanakkor a természetes úton történő erdőmegújulást is felügyelik, a biológiai sokféleség érdekében, ami kulcsa a klímaváltozással szembeni stabilitásnak és a fenntartható erdőgazdálkodásnak.
„Úgy tartja a kínai közmondás, amivel szövetségünk is egyetért, hogy a legjobb időpont a faültetésre húsz évvel ezelőtt volt. A második legjobb időpont ma van. Az idei csemeteültetési idényben ennek tükrében cselekedtünk, melynek hozadékát unokáink is megtapasztalhatják majd” – zárja közleményét a Székelyföldi Erdőtulajdonosok és Erdőgazdálkodók Szövetségének képviselője.
A tartós szárazság egyre aggasztóbb vízhiányt idéz elő Háromszéken. A legtöbb településen felszólítással próbálják szabályozni az ivóvízfogyasztást, máshol időszakosan korlátozzák az ellátást, ezzel megelőzvén a nagyobb bajt.
Főként visszaváltható üvegekre vadászva feszítik fel az okoskonténereket Sepsiszentgyörgyön. A TEGA igazgatója a lakosság segítségét kéri a vandalizmus megfékezésében.
Nagyon sok mozgássérültnek a sepsiszentgyörgyi Máltai Szeretetszolgálat által szervezett nyári tábor jelenti az év egyik kiemelkedő eseményét, ez idén június 29-től július 6-ig zajlott Mikóújfaluban.
Hat település között osztotta szét a Galac megyétől kapott egymillió lej értékű gyorssegélyt hétfői ülésén Kovászna Megye Tanácsa. Bíznak benne, hogy rövidesen az árvíz sújtotta községek fertőtlenítésére igényelt kormánytámogatás is megérkezik.
A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület fennállásának 35. évfordulójára készült dokumentumfilmet, hétfőn 17 órától mutatják be a kovásznai Csoma Emlékközpont és Népfőiskola székházában.
A sepsiszentgyörgyi rendőrséget riasztotta szombaton késő este egy nő, hogy 37 éves fia öngyilkosságot fontolgathat a vasútállomás környékén.
Elérkezett egy nemzedékről nemzedékre testálódott álom megvalósulásának ideje a kovásznai unitárius leányegyházközség számára: széleskörű közösségi összefogásnak köszönhetően saját gyülekezeti otthonuk lett.
Fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást adtak ki a meteorológusok szombaton az ország tíz megyéjére.
A megszokottól eltérő, misztikus élményben lehet része annak, aki ellátogat a dálnoki búvártóhoz, ahol nem mindennapi kiállítás várja a látogatókat.
Válaszol a gazdák kérésére a Kovászna megyei tanács: segít a gazdálkodóknak abban, hogy nagyobb felületen küzdhessenek meg az egyre gyakoribb aszályos időszakokkal. A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön az öntözhető felület.
szóljon hozzá!