Fotó: Iochom Zsolt
Minden szimbólum-, kétnyelvűség- és autonómiahatározat-ügyben indított pert megnyert a Kovászna megyei prefektúra – számolt be keddi sajtótájékoztatóján Sebastian Cucu.
2017. január 31., 14:572017. január 31., 14:57
2017. január 31., 15:162017. január 31., 15:16
A prefektus hangsúlyozta, az elmúlt öt évben a prefektúra 38 pert indított zászlók, szimbólumok és kétnyelvű feliratok miatt, és mintegy húsz autonómiahatározat visszavonását kezdeményezte a közigazgatási bíróságon. Minden esetben a bíróság a felperes prefektúrának adott igazat.
Kérdésünkre a kormánybiztos elmondta, tavaly egyetlen ilyen jellegű keresetet sem nyújtottak be, viszont megtámadták a Torja község által az év végén elfogadott autonómiahatározatot. Torja két évvel ezelőtt visszavonta erre vonatkozó határozatát, ám az elmúlt év végén újra napirendre tűzték és megszavazták – ezúttal a bíróságon próbálják megvédeni igazukat.
Sebastian Cucu prefektus különben azért tartotta fontosnak, hogy felleltározza az ilyen jellegű pereiket, mert a napokban Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke azt nyilatkozta, hogy a háromszéki önkormányzatoknak több mint száz perük van a kétnyelvűséggel és a zászlók kitűzésével kapcsolatban, bár azt is hangsúlyozta, hogy ezeknek csak egy részét kezdeményezte a prefektúra. A kormánybiztos külön kitért arra is, hogy a megyei önkormányzat ellen öt pert indítottak, többek között az adomány székely zászló miatt.
„2012 óta 38 keresetet nyújtottunk be ezekért a problémákért. Azelőtt pedig nem is voltak ilyen perek”– részletezte Cucu. Hozzátette, nem ez a legnagyobb gondjuk, csak végzik a feladatukat, ha nem tűznék ki a törvénytelen zászlókat, perek sem lennének, és a feliratok esetében is mindig a románt hiányolták, vagy a törvényes sorrendet kifogásolták.
Egyébként úgy értékelte a prefektus, jó a kapcsolatuk az önkormányzatokkal, tavaly több mint 19 ezer tanácshatározat, polgármesteri rendelet törvényességét vizsgálták meg, 177 esetben találtak rendellenességet, 146-ot visszavontak a testületek, és 31 esetben fordultak bírósághoz, általában tulajdonjogi, adóügyi vagy bérezési kérdések miatt.
Tamás Sándor korábban kettős mércének nevezte, hogy tiltják a székely zászló felvonását, miközben például Bukovina vagy Moldva zászlóját hivatalosan fel lehet vonni.
Svéd krimik helyett inkább kortárs erdélyi magyar irodalmat olvassanak a diákok – elsősorban ez lenne a célja a kézdivásárhelyi Báró Wesselényi Miklós Városi Könyvtár szervezésében zajló, kedden kezdődő rendezvénysorozatnak.
Nyilvános árverésre bocsátja Kézdivásárhely önkormányzata a lakóövezethez tartozó, szabadon maradt parkolóhelyeket – tájékoztatnak a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Sokan igyekeztek székely zászlókkal vasárnap este Sepsiszentgyörgyön a városszéli Orotvány irányába, ahol már állt az őrtűznek felállított máglya. Mindez a jelen- és távollévők székelyföldi autonómiaigényét nyomatékosította.
Főként diákok és tanáraik, illetve önkormányzati képviselők részvételével zajlott az október 23-i megemlékezés a kézdivásárhelyi temetőben. Annál a kopjafánál, amelyet a Szoboszlai-féle összeesküvés mártírjai előtt tisztelegve állítottak 30 évvel ezelőtt.
Két nappal a sepsiszentgyörgyi képviselő-testület megalakulása után, szerdán a Kovászna megyei önkormányzat új képviselői és Tamás Sándor tanácselnök is letette a hivatali esküt.
Kovászna város ismét profitál a fejlesztési minisztérium által még tavaly útjára indított országos helyreállítási terv (PNRR) pályázati kiírásából: több mint 14,2 millió lej értékben kaptak támogatást középületek energiahatékonyságának javítására.
Személyautó és mikrobusz ütközött vasárnap reggel a Kovászna és Réty közötti 13-as jelzésű országúton, Bita településen. Az ütközés következtében ketten sérültek meg.
Meglepően nagy volt a nyüzsgés szombaton az alsócsernátoni sportpálya környékén, ahol ezúttal nem sportrendezvény zajlott, hanem különböző vidékek disznóvágási szokásait mutatták be.
A bukaresti táblabíróság döntése értelmében biztossá vált az Országos Befektetési Társaság (CNI) becslése szerint 130 millió lejbe kerülő kézdivásárhelyi uszoda építőjének kiléte.
Barót idén 6,37 százalékkal több pénzből gazdálkodhat, mint az elmúlt esztendőben, kiadásai pedig 1,63 százalékkal nőnek – szerdai ülésén a város önkormányzati képviselő-testülete elfogadta a település költségvetését a 2023-as évre.
szóljon hozzá!