Háromszéki zsidók százait ragadták el Sepsiszentgyörgyről 1944 tavaszán, 81 évvel ezelőtt. Május 5-én a helyi közösség emlékezett meg a holokauszt áldozatairól, köztük 52 gyerekről, akiknek síremlékénél ma örökzöldek magasodnak.
2025. május 05., 18:312025. május 05., 18:31
2025. május 05., 18:382025. május 05., 18:38
Iskolások viselték ma gondját a gyerekek síremlékeinek
Fotó: Tuchiluș Alex
Háromszéki zsidók százait ragadták el Sepsiszentgyörgyről 1944 tavaszán, 81 évvel ezelőtt. Május 5-én a helyi közösség emlékezett meg a holokauszt áldozatairól, köztük 52 gyerekről, akiknek síremlékénél ma örökzöldek magasodnak.
2025. május 05., 18:312025. május 05., 18:31
2025. május 05., 18:382025. május 05., 18:38
1944 májusában, alig néhány nap leforgása alatt több mint hatszáz zsidót, köztük 14 év alatti gyerekeket, kisdedeket hurcoltak el a haláltáborba Háromszékről. A holokauszt sötét időszakáról és áldozatairól a helyi zsidó közösség tagjai, tanárok és diákok emlékeztek meg a Sepsiszentgyörgyön.
Legalább százan gyűltek össze a megemlékezésre
Fotó: Tuchiluș Alex
Nagyjából száz magyar és román ajkú fiatal látogatta meg hétfő délután a Vojkán utcai temetőt. Az áldozatok tiszteletére emelt, zsidó csillaggal és jiddis betűkkel díszített obeliszk köré gyülekezőket Herman Rosner, a helyi zsidó közösség vezetője köszöntötte. A 81 évvel ezelőtti események, az akkor uralkodó „sötét politika” jelentőségére rátérve kiemelte: a történelmet megismerni nem elég, a tanulságot is le kell szűrni belőle, hogy soha ne kerüljön sor hasonló tragédiára.
A holokauszt tanulságait hangsúlyozták a megszólalók
Fotó: Tuchiluș Alex
Tóth-Birtan Csaba alpolgármester szerint az elpusztított családok, kettétört életutak mindegyike emlékeztet arra, hogy az emberiességet védenünk kell.
Nemcsak a múltról kell megemlékeznünk, hanem a jelent és a jövőt is védenünk kell. Harcolnunk kell mindenféle intolerancia, gyűlölet és diszkrimináció ellen. Gondoskodnunk kell arról, hogy soha senkit ne kirekesszenek, hogy egyetlen közösséget se érhessen igazságtalan bánásmód, csak azért, mert más identitású” – mutatott rá az alpolgármester.
Herman Rosner, a helyi zsidó közösség vezetője
Fotó: Tuchiluș Alex
A megemlékezést a Kovászna megyei tanfelügyelőség részéről dr. Victor Sibianu kezdeményezte. Beszédében rámutatott, a történelem megértése és helyes értékelése elengedhetetlen ahhoz, hogy a múlt hibái ne ismétlődhessenek meg. Az emlékezést a megmaradás feltételének nevezte, amely képes a gonoszt jóval, a gyűlöletet szeretettel, a hazugságot igazsággal, emberséggel felváltani.
Fotó: Tuchiluș Alex
A beszédek végén zsidó szokás szerint imát mondtak, majd a Plugor Sándor Művészeti Líceum tanára és diákja a Schindler listája című történelmi dráma betétdalát adta elő. Zárásként az iskolások – ki egyedül, kik csoportban – kiválasztottak egyet a holokauszt gyermekáldozatainak síremlékei közül, sorra elmondták a neveiket, és tiszteletük jeleként meglocsolták az itt elültetett tujákat. Az 52 gyermek közül a legidősebbek 14-15 év körüliek, a legfiatalabbak legtöbb egyéves kisdedek lehettek.
Fotó: Tuchiluș Alex
Zsidók Kézdivásárhelyen
Féder Zoltán a zsidók háromszéki megjelenését 1684-re vagy az azt megelőző évekre teszi. A kézdivásárhelyi tanács 1835. évi kimutatásában még csak egyetlen zsidó, Engel Wilhelm és családja szerepel.
Azért csak egyedül ő, mert a Kézdivásárhelyen első izraelitaként megtelepedő, Brassóból érkező Kupfer Jakab már 1835. március 2-án áttér a református hitre. „Törekedtem egyszer s mind arra is, hogy a nemes város lakósainak és vidéknek is némi-nemű hasznot és könnyebbséget szerezzek, miket remélem, el is értem annyiban, hogy az általam készített gyertyák épp olyan jók, mint amelyeket eddig Brassóból hordottak, olcsóbban, könnyebben, fáradság nélkül megszerezhetők” – áll a helyi tanácshoz címzett levelében.
A város későbbi krónikása, Vajna Károly szerint az idő tájt egy másik zsidó, Politzer Lipót ékszerész-aranyműves is Kézdivásárhelyre költözik. Egy Gásparik Jacob nevű, ugyancsak brassói szűcsmester ugyan már 1829-ben próbálkozik, de nem fogadják be a céhbe.
Az 1970-ben Jeruzsálemben kiadott Pinkas Hakehilot – Románia II. megállapítása szerint „a városban igen kevés számú zsidó tudott megtelepedni a letelepedésüket ellenző lakosság ellenállása miatt.” 1894–1895-ben a vármegye 26 szeszgyára közül azért öt zsidó tulajdonban van, az udvarterek városában 1887-ben Schwartz Benjámin, 1888-ban Zimerman Izsák, 1907-ben Spitzer Herman és Politzer József, 1910-ben Berger Nándor és Fischmann Márton foglalkozik szeszfőzéssel.
1835 és 1945 között a vármegye 138 zsidó iparosa közül nyolc kézdivásárhelyi: Kupfer Jakab gyertyaöntő (1848), Politzer Lipót arany- és ezüstműves (1848), Klein Márton rézműves (1907), Gruber Adolf (1908) és Klein Zsigmond (1920) órások, Blatt Mihály szobafestő (1915), Ábrahám Márton tímár (1944) és Stein Manó pék (1945). Az első kereskedők Deutsch Lajos és Politzer Rudolf voltak (1907) – derül ki Féder Zoltán Zsidók Háromszéken. Történelmi adat és szöveggyűjtemény 1690-2004 (Sepsiszentgyörgy, 2006) című munkájából.
Zsidók először az 1920-as népszámlálás statisztikájában szerepelnek, de az anyakönyvek és az adóügyi kimutatások korábbról is őriznek rájuk vonatkozó bejegyzéseket, ami nem csoda, hiszen már 1880-ban 474 zsidó személyt számolnak össze Háromszék vármegye területén, 1910-ben pedig 1227-et, amikor is az összlakosság 0,8 százalékát teszik ki.
1941-ben hivatalosan 31 izraelita él Kézdivásárhelyen, ellenben egy statisztikai kimutatásban 68 zsidó és 18 zsidónak minősített személy szerepel. 1943–44-ben tíz személyt hívnak be munkaszolgálatra, a magyar közellátásügyi minisztérium 1944 áprilisában 58 személy számára utal ki cukorjegyet. Május 3-a és 5-e között 45 személyt szállítanak a sepsiszentgyörgyi gettóba, onnan május 10-én Szászrégenbe, június elején pedig Auschwitzba. A haláltáborból, illetve a munkaszolgálatról összesen 13-an térnek vissza, az 1948-as népszámláláskor mindössze hárman vallják magukat zsidónak a városban (egy statisztikai kimutatásban 12-en szerepelnek).
Az 1944-ben munkaszolgálatosként Kézdivásárhelyre kerülő Stein Manó 2003 tavaszán hunyt el. Ő volt a város utolsó zsidó lakosa.
Kocsis Károly
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Benke László költő, író lesz a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület és Népfőiskola vendége május 5-én, hétfőn 17 órától A Hét Krajcár Könyvkiadó vezetője Virágok a roncstársadalomra címmel tart irodalmi estet.
A vasárnapi elnökválasztáson Kovászna megyében is egyértelmű fölénnyel (61,87 százalékkal) nyert Crin Antonescu, az Állandó Választási Hatóság (AEP) által hétfőn közzétett, százszázalékos feldolgozottságú adatai szerint.
Négy olyan esetről érkezett bejelentés a Kovászna megyei rendőrséghez szombaton, amelyek a választási szabályok megsértésének gyanúját vetik fel.
Habár a várakozásokhoz képest kissé kevesebb szurkoló érkezett a szombaton este záruló divízió 1/A jégkorong-világbajnokságra Sepsiszentgyörgyre, a 2025-ös esztendő legnagyobb romániai sporteseményéből sok tanulságok lehet levonni a jövőre nézve.
Korszerű bútorokkal és diagnosztikai eszközökkel szerelték fel Erdővidék egyik legnépesebb községének családorvosi rendelőjét. A Nagybaconban 35 éve praktizáló Máthé Katalin szerint minden adott, hogy elhivatott, fiatal háziorvos átvegye a munkát.
Szerda este hét személy sérült meg a kökösi útelágazásnál történt balesetben. A forgalom több órára megbénult.
Közúti baleset nehezíti a forgalmat a 11-es országúton, Kökösnél – adta hírül a Kovászna megyei rendőrség szerdán este.
Nagyon várja már Sepsiszentgyörgy kerékpáros közössége, hogy teljes hosszában elkészüljön az Olt menti bicikliút, ahol zavartalanul, biztonságosan közlekedhetnének. Úgy látszik, ezt – egyelőre – több okból sem lehet maradéktalanul megvalósítani.
Az elmúlt napokban több, személyi sérülésekkel járó közlekedési baleset is történt Kovászna megyében – közölte szerdán a rendőrség. A hatóságok elővigyázatosságra intenek.
A lakóssági bejelentéssel ellentétben a szakhatóság nem talált fonálférget a székelykeresztúri Erzsébet-kút vizében – közölte Koncz Hunor János polgármester.
szóljon hozzá!