Fotó: Bíró Blanka
Utcára vonultak kedden a sepsiszentgyörgyi Kós Károly Szakközépiskola diákjai, tanárai, a szülők egy csoportja, hogy kiálljanak az iskola önállóságáért. A tiltakozók fúvószenekari kísérettel vonultak a városháza elé, a diákok táblákat tartottak a hatalomról, a felelősségről és a népszolgálatról szóló idézetekkel.
2017. január 31., 15:322017. január 31., 15:32
Komán László igazgató beszédében felidézte, a helyi sajtóból értesültek arról, hogy az iskolájukat összevonják a Puskás Tivadar Szakközépiskolával – amikor az önkormányzatban erről szavaztak, az ellenzéki magyar pártok és a román tanácstagok voksoltak az iskola felszámolása ellen. „A románok védték meg a száz százalékban magyar iskolát, és abban bízunk, hogy a román prefektus fogja megmenteni” – mondta az igazgató.
Több érvet is felhozott az önállóságuk megőrzése mellett, többek között, hogy a tanügyi törvény háromszázas diáklétszám felett szavatolja egy tanintézet jogi személyiségét, a Kós Károly-iskolának pedig háromszázötven tanulója van, a hentesképző idei beindításával további fellendülést remélnek. Féltik a speciális helyzetű diákjaik jövőjét, a kisegítő és nem didaktikus személyzet állását, a meglévő szakokat, sorolta az igazgató. Hangsúlyozta, a költözést elfogadják, épületcserét javasoltak, vagy átmennek a műhelyeiknek otthont adó ingatlanba, de az önállóságukat nem adják fel.
Korda Ernő a szülőbizottsági tag felidézte a Mikó védelmében szervezett tüntetést, majd feltette a kérdést: „Vannak nagybetűs iskolák, melyeket meg kell védeni, és olyanok, melyeket egy tanácshatározattal fel lehet számolni?” Péter Sándor nyugdíjas pedagógus kifejtette, vannak helyzetek, amikor nem csak a számok alapján kell dönteni.
A városvezetés kedd terjedelmes közleményben fejtette ki álláspontját, hangsúlyozva, hogy Sepsiszentgyörgyön az elmúlt két évtized alatt 7277 gyerekkel csökkent a diáklétszám, ez több mint húsz Kós Károly-nagyságú tanintézetet jelent. „Az átszervezéssel az a célunk, hogy ésszerűbbé és optimálisabbá, valamint gyermekbarátabbá tegyük a sepsiszentgyörgyi iskolások oktatását. Nagyon fontosnak tartjuk azt, hogy felszámoljuk a túlzsúfoltságot egyes iskolákban, ugyanakkor a kihasználatlan tereket élettel töltsük meg” – olvasható a közleményben. Egyébként a Kós Károly-iskola épületében egy belvárosi elemi iskolát hoznának létre.
Svéd krimik helyett inkább kortárs erdélyi magyar irodalmat olvassanak a diákok – elsősorban ez lenne a célja a kézdivásárhelyi Báró Wesselényi Miklós Városi Könyvtár szervezésében zajló, kedden kezdődő rendezvénysorozatnak.
Nyilvános árverésre bocsátja Kézdivásárhely önkormányzata a lakóövezethez tartozó, szabadon maradt parkolóhelyeket – tájékoztatnak a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Sokan igyekeztek székely zászlókkal vasárnap este Sepsiszentgyörgyön a városszéli Orotvány irányába, ahol már állt az őrtűznek felállított máglya. Mindez a jelen- és távollévők székelyföldi autonómiaigényét nyomatékosította.
Főként diákok és tanáraik, illetve önkormányzati képviselők részvételével zajlott az október 23-i megemlékezés a kézdivásárhelyi temetőben. Annál a kopjafánál, amelyet a Szoboszlai-féle összeesküvés mártírjai előtt tisztelegve állítottak 30 évvel ezelőtt.
Két nappal a sepsiszentgyörgyi képviselő-testület megalakulása után, szerdán a Kovászna megyei önkormányzat új képviselői és Tamás Sándor tanácselnök is letette a hivatali esküt.
Kovászna város ismét profitál a fejlesztési minisztérium által még tavaly útjára indított országos helyreállítási terv (PNRR) pályázati kiírásából: több mint 14,2 millió lej értékben kaptak támogatást középületek energiahatékonyságának javítására.
Személyautó és mikrobusz ütközött vasárnap reggel a Kovászna és Réty közötti 13-as jelzésű országúton, Bita településen. Az ütközés következtében ketten sérültek meg.
Meglepően nagy volt a nyüzsgés szombaton az alsócsernátoni sportpálya környékén, ahol ezúttal nem sportrendezvény zajlott, hanem különböző vidékek disznóvágási szokásait mutatták be.
A bukaresti táblabíróság döntése értelmében biztossá vált az Országos Befektetési Társaság (CNI) becslése szerint 130 millió lejbe kerülő kézdivásárhelyi uszoda építőjének kiléte.
Barót idén 6,37 százalékkal több pénzből gazdálkodhat, mint az elmúlt esztendőben, kiadásai pedig 1,63 százalékkal nőnek – szerdai ülésén a város önkormányzati képviselő-testülete elfogadta a település költségvetését a 2023-as évre.
szóljon hozzá!