A Hargita megyei érettségizők 64 százaléka fellélegezhetett vasárnap, hiszen átmenő jegyet értek el az érettségin, 36 százalékuk azonban készülhet a pótérettségire, ugyanis őket elvágták. Több, mint ezer diák bukott el a vizsgasorozaton, ennyire gyenge átmenési arány még nem volt az elmúlt években.
2011. július 03., 15:322011. július 03., 15:32
2011. szeptember 13., 13:002011. szeptember 13., 13:00
A nem végleges eredmények szerint a Hargita megyei érettségizők 64,03 százaléka ment át a vizsgákon, 35,97 százalékuknak viszont nem sikerült az érettségije. Az érettségi vizsgaközpontok eredményeit újraszámolták, így 63,93 százalékról 64,03-ra emelkedett az arány. Ez azonban még így is gyengébb eredmény, mint a múlt évi érettségin, ugyanis akkor 71 százalékos volt az átmenési arány. A legtöbb bukás idén is a román írásbelin volt.
Ferencz S. Alpár azt mondta, az eredmények azt tükrözik, hogy aki készült a vizsgákra, az jobb eredményeket ért el, aki viszont nem, annak a jegyei is rosszak. Hargita megyében kamerákkal sem stresszeltük a diákokat – tette a hozzá a főtanfelügyelő. Úgy vélte, hogy bár az eredmények nem jók, és a tavalyi átmenési aránynál is alacsonyabbak, közepesnek minősíthetőek. Jónak nem mondhatóak, de túl gyengének sem, ha más megyék eredményeivel hasonlítjuk össze – értékelt Ferencz S. Alpár.
Ugyanakkor kihangsúlyozta azt is, hogy az idei eredményeket igazán csak a múlt évivel lehet összehasonlítani, hiszen az azt megelőző években más volt a vizsgarendszer, akkor még voltak szóbeli vizsgák, amelyekre jegyet kaptak az érettségizők, tavalytól viszont a kompetencia-próbák váltották fel ezeket, amelyeken csak minősítéseket kapnak a diákok.
A főtanfelügyelő szerint az idei érettségizők összességében gyengébben teljesítettek a tavalyiaknál, de nem szabad megfeledkezni arról, hogy az idei érettségin is voltak jó képességű diákok, akik jó eredményeket értek el.
Az érettségi vizsgatételeivel kapcsolatban Ferencz S. Alpár azt mondta, hogy a magyar és a történelem tételek hozzáférhetőbbek voltak a tavalyiaknál, a matematika tétel viszont nehezebb volt, és a fizika tételsorral is nehezen boldogultak a vizsgázók.
A tanfelügyelőség által vasárnap közzétett, nem végleges eredmények szerint Csíkban a leggyengébb átmenési arány a csíkszeredai Székely Károly Szakközépiskolában született, ott csak a diákok 13,17 százaléka ment át az érettségi vizsgáin. A legjobb eredményeket a csíkszeredai Márton Áron Gimnázium diákjai érték el, a gimnáziumban 98,59 százalékos az átmenési arány.
A nem végleges eredmények szerint a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumban 72,30 százalékos, a csíkszeredai Octavian Goga Gimnáziumban 90,59 százalékos, a csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnáziumban 92,50 százalékos, a csíkszeredai Kós Károly Szakközépiskolában 25 százalékos, a csíkszeredai Venczel József Szakközépiskolában 23 százalékos az átmenési arány. A csíkszentmártoni Tivai Nagy Imre Iskolaközpontban a diákok 46,98 százaléka ment át, a balánbányai Liviu Rebreanu Szakközépiskolában 81,81 százalék az átmenési arány, a csíkdánfalvi Petőfi Sándor Iskolaközpontban 86,51 százalékos, a csíkszeredai Kájoni János Szakközépiskolában 27,90 százalékos, a csíkszeredai Nagy István Művészeti Szakközépiskolában pedig 56,67 százalékos átmenési arány született a vasárnap közzétett eredmények szerint.
A megyei tanfelügyelőség által közzétett adatok szerint az udvarhelyszéki érettségi vizsgaközpontokban 31 és 94 százalék között van az átmenési arány. Székelyudvarhelyen a legjobb eredményt a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Líceum tudhatja magáénak, itt 94,82 százalékos az átmenési arány. A leggyengébben a Bányai János Műszaki Kollégium érettségizői teljesítettek, itt a vizsgázók többsége elbukott az érettségin, ebben a középiskolában mindössze 31,95 százalékos az átmenési arány. A Benedek Elek Líceumban 89,28 százalék, a Tamási Áron Elméleti Líceumban 92,08, a Kós Károly Iskolaközpontban 61,07, az Eötvös József Iskolaközpontban 59,89, a Palló Imre Művészeti Szakközépiskolában 91,30, a Marin Preda Elméleti Líceumban pedig 92,30 százalékos az átmenési arány.
Székelykeresztúron, a Zeyk Domokos iskolaközpont érettségizőinek 60,91 százaléka ment át az érettségin, a Berde Mózes Unitárius Líceumban 90,74 százalékos az átmenési arány, az Orbán Balázs elméleti Líceumban pedig 96,29 százalékos. A zetelaki P. Boros Fortunát elméleti líceumban is alacsony az átmenési hányad, mindössze 33,33 százalékos, és pontosan ennyi a Korondi Iskolaközpontban is. A szentegyházi Gábor Áron Iskolaközpontban az érettségizők 47,22 százaléka ért el átmenő jegyet az érettségin.
A Hargita Megyei Tanfelügyelőség által vasárnap kiközölt, nem végleges eredmények szerint Gyergyószentmiklóson a Salamon Ernő Gimnáziumban születtek a legjobb eredmények, a diákok 96,45 százaléka ment át az érettségin. A Sfântul Nicolae Elméleti Középiskolában 73,07 százalékos átmenési arány született, a Batthyányi Ignác Műszaki Szakkollégiumban a diákok 90,67 százaléka ment át, a Gépgyártóipari Szakközépiskolában pedig 69,17 százalékos az átmenési arány.
A gyergyóditrói Puskás Tivadar Szakközépiskolában az érettségizők 60,31 százaléka vizsgázott sikeresen, a gyergyóalfalvi Sövér Elek Szakközépiskolában a vizsgázók 85 százalékának sikerült az érettségije, a borszéki Zimmethausen Szakközépiskolában pedig csak 13,33 százalékos átmenési arány született. A Gyergyóhollói Szakközépiskolában 42,05 százalékos az átmenési arány, a gyergyóvárhegyi Miron Crsitea Szakközépiskolában a diákok 96,15 százaléka ment át. Maroshévízen a Mihai Eminescu Gimnáziumban 36,84 százalékos az átmenési arány, a Kemény János Elméleti Középiskolában a vizsgázók 52,38 százalékának sikerült az érettségije, az O.C. Tăslăuanu Elméleti Középiskolában pedig 85,71 százalékos átmenési arány született.
Az ország számos megyéjében az ötven százalékot sem éri el az átmenési arány. Maros megyében a vizsgázók 45,56 százaléka, Brassó megyében az érettségizők 45,8 százaléka ment át. Hunyad megyében csak 39 százalék, Iaşi megyében 41,9 százalék az átmenési arány. Szeben megyében a vizsgázók 53,8 százalékának sikerült az érettségije.
Naponta mintegy 26 ezer belügyi alkalmazott, rendőrök, csendőrök, határrendészek, tűzoltók gondoskodnak a polgárok biztonságáról a május 1-jei hosszú hétvégén – tájékoztatott szerdán a belügyminisztériumi szóvivő.
Újabb egy hónapot kell várni az ítélethirdetésre a Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács alelnöke és tizenkét másik személy ellen 2013-ban indult büntetőperben, mert ezt a Maros Megyei Törvényszék a szerdára kitűzött időpontról ismét elhalasztotta.
Megyei, városi és községi könyvtáraknak ítéltek támogatást Hargita megyében az Országos Helyreállítási Alapból. A fejlesztések célja a könyvtárak korszerű digitális készségfejlesztő központokká alakítása – tájékoztat Hargita Megye Tanácsa.
Az udvarterek városa is táncra perdült a Tánc világnapján, ugyanis április 29-én, kedden díjazták a Táncoló Kézdivásárhely névvel hirdetett online táncverseny legnépszerűbb produkcióit a Wegener-parkban.
Szűrők és spéci naptávcsövek segítségével lehet megnézni a napot Marosvásárhelyen május 3-án, szombaton délben, de érdemes estére is kint maradni, mert a csillagokat, holdat is megmutatják a hozzáértők.
Összedőlt a maroshévízi Urmánczy fedeles híd április 30-án, szerdán. Az építmény 156 évig állt, állapota az évek múlásával romlott, a lakosság kérésére 2020-ban tetőzetet cseréltek és deszkákat pótoltak, most pedig megsemmisült.
Két villámcsődülettel ünnepelt kedden, a tánc világnapján a Maros Művészegyüttes két társulata Marosvásárhelyen.
A május elsejei hosszú hétvégén jó idő lesz, a sokéves átlagnál helyenként jóval magasabb hőmérsékletekkel, de a hegyekben és dombvidéken elszórtan átmeneti légköri instabilitás is előfordulhat.
Tetten érték egy 32 éves férfit Besztercén, miközben nagy mennyiségű kábítószert árusított, ráadásul munkahelyén, egy fodrászszalonban, még több drogot találtak. A DIICOT nyomoz, a gyanúsított előzetes letartóztatásba került.
A szerdai tanórák után négynapos minivakáció kezdődik az iskolások számára. Az oktatás a május elsejei hosszú hétvége után, hétfőn folytatódik.
szóljon hozzá!