Fotó: Thomas Campean
Haller József képzőművész alkotásaiból nyílik tárlat csütörtökön Székelyudvarhelyen a Haáz Rezső Múzeum Kossuth Lajos utcai képtárában. A kiállítás április 16-ig látogatható.
2024. március 04., 18:402024. március 04., 18:40
2024. március 04., 20:242024. március 04., 20:24
Haller József hazai és nemzetközi szinten egyaránt méltán ismert és elismert képzőművész alkotásaiból nyílik kiállítás csütörtökön délután hat órától a Haáz Rezső Múzeum képtárában (Kossuth Lajos utca 42. szám) – olvasható a múzeum által szerkesztőségünknek is elküldött közleményben.
A kiállításmegnyitón közreműködik a Palló Imre Művészeti Szakközépiskola XI. és XII. osztályos diákjaiból álló formáció. Házigazda: Miklós Zoltán múzeumigazgató. A tárlatot április 16-ig lehet megtekinteni hétköznap 9–16 óra között.
Az alkotóról
Haller József (1935–2017) Szatmárnémetiben született, 1949–1953 között a kolozsvári képzőművészeti középiskolában, majd 1953–1959 között a Ion Andreescu Képzőművészeti Intézetben tanult szobrászat szakon. Mesterei: Irimescu Ion, Vetró Artúr, Kós András. 1959-től a marosvásárhelyi bábszínház báb- és díszlettervezője negyven éven át, 1999-es nyugdíjazásáig. 1959-től tagja volt a Romániai Képzőművészek Szövetségének, 1991-től a Magyar Művészek Országos Egyesületének, 1994-től a Barabás Miklós Céhnek. A művész családja rendkívüli odafigyeléssel próbálja élénken tartani Haller József szellemét, jelenlétét. Haller József igencsak termékeny alkotó volt: bár szobrásznak indult, számos pasztellt festett, de világhírűvé a grafikái révén vált. Munkái a mítoszok egy-egy lehetséges interpretációjának kivetítései. A Székelyudvarhelyen kevésbé ismert alkotó grafikái mellett színesebb képeit is láthatjuk, a színek iránti kirobbanó vágy sok-sok árnyalatot és fényt jelenít meg. Fekete-fehér munkái is igazán színesen mutatják be a művész belső világát: egy olyan belső világot, amely teljes mértékben mai, 20. századi, illetve 21. század eleji.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Az erős szél miatt gyorsan terjednek a lángok Maroshévízen, ahol egy dombon kapott lángra a száraz növényzet.
Idén április 16-án nyílt ki Mezőzáhon az első sztyeppei bazsarózsa, és a húsvéti ünnepek alatt, valamint a tavaszi vakációban is meg lehet látogatni a rezervátumot.
szóljon hozzá!