Néhol még feltör a füst a föld alól Gyergyóalfalu határában, azonban most már lényegesen kisebb területen, mint napokkal ezelőtt. A tűzoltást a Maros vize végzi múlt hét vége óta folyamatosan – a folyót eltorlaszolták, a kiáramló vizet a parázsló területre terelték.
2011. november 24., 15:222011. november 24., 15:22
2011. november 24., 16:282011. november 24., 16:28
Terepszemlén az alfalvi polgármesteri hivatal illetékesei
Korábban úgy tűnt, emberi igyekezet nem képes megfékezni az Alfalu határában hetek óta parázsló tőzegtüzet, a megoldást a természettől várták. A csapadékmentes időjárás azonban a föld alatti parázsnak kedvezett, a közel 14 hektáros terület fölött továbbra is vastagon gomolygott a füst. Ködös időben az egész Gyergyói-medencében jól érezhető volt a kellemetlen szag, a leszoruló füst miatt a látási viszonyok is minimálisra csökkentek.
„Az udvaron el lehetett bolondulni, olyan füst volt” – magyarázza Krizbai Levente, az alfalvi polgármesteri hivatal topográfusa. Krizbai volt az, aki múlt hét végén előállt egy megoldási javaslattal: a Maros vizét a parázsló területre kell terelni. Felmérték ennek kivitelezhetőségét, elvégezték és papírra vetették a szintezést, az adatokkal és engedélyezési kéréssel a Maros Vízügyi Igazgatósághoz fordultak. Az intézmény helyi és szászrégeni képviselője helyszíni szemle után kijelölték a folyó elterelésének nyomvonalát, az igazgatóság pedig engedélyezte a víz kivezetését.
„Mérlegeltük, hogy mi fontosabb: hagyni a Marost természetes medrében, vagy eloltani azt a parazsat, aminek füstje nagyon káros az emberi szervezetre. Végül úgy döntöttünk, kivezetjük a vizet” – magyarázza Portik József alpolgármester, kifejezve köszönetét a horgász-vadász egyesületnek, melynek tagjai megértéssel viszonyultak a kényszer szülte döntéshez.
A magasabban fekvő területrészen még mindig füstölög a föld alatti parázs
A múlt hét végén végzett beavatkozás óta a szóban forgó területet a Maros vize áztatja. A folyón, a mederből kikotort földből és fából gátat építettek, a kiáramló víz útját pedig földhányásokkal és árkokkal irányították az parázsló terület felé. A módszer ugyan nem hozott teljes sikert, mivel a magasabban fekvő mintegy egy hektáros területrész még mindig parázslik, viszont az aránylag kis részen vannak más lehetőségek a tűzoltásra, miután a Marost ismét visszaterelik régi medrébe – állítják a polgármesteri hivatal illetékesei.
A folyó vize az elterelés miatt tehát jelenleg a határt áztatja, ez viszont nem jelenti azt, hogy Alfaluban nyoma veszett a Marosnak. A mederben csak kisebb-nagyobb pocsolyák jelentik a vízmennyiséget, de a gáttól számítva közel 400 méter távolságra beömlő Somlyó-patak, majd a Borzont-pataka és a Békény vize feltölti a Maros medrét. Szintén a mederbe terelték vissza azt a vízmennyiséget is, amit a talaj nem szív magába.
A gátat jövő hétfőn tervezik lebontani, ugyanakkor visszaállítják az eredeti állapotokat is – közölte Borsos Ferenc, a polgármesteri hivatal keretében működő sürgősségi esetek felügyelője, aki reményét fejezte ki arra vonatkozóan, hogy a még égő parázs nem fog továbbterjedni a föld alatt, a tőzeges terület további részeire. A reménynek okot ad a talaj keményebb szerkezete és az, hogy a területek nagy része le van kaszálva.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
szóljon hozzá!