Néhol még feltör a füst a föld alól Gyergyóalfalu határában, azonban most már lényegesen kisebb területen, mint napokkal ezelőtt. A tűzoltást a Maros vize végzi múlt hét vége óta folyamatosan – a folyót eltorlaszolták, a kiáramló vizet a parázsló területre terelték.
2011. november 24., 15:222011. november 24., 15:22
2011. november 24., 16:282011. november 24., 16:28
Terepszemlén az alfalvi polgármesteri hivatal illetékesei
Korábban úgy tűnt, emberi igyekezet nem képes megfékezni az Alfalu határában hetek óta parázsló tőzegtüzet, a megoldást a természettől várták. A csapadékmentes időjárás azonban a föld alatti parázsnak kedvezett, a közel 14 hektáros terület fölött továbbra is vastagon gomolygott a füst. Ködös időben az egész Gyergyói-medencében jól érezhető volt a kellemetlen szag, a leszoruló füst miatt a látási viszonyok is minimálisra csökkentek.
„Az udvaron el lehetett bolondulni, olyan füst volt” – magyarázza Krizbai Levente, az alfalvi polgármesteri hivatal topográfusa. Krizbai volt az, aki múlt hét végén előállt egy megoldási javaslattal: a Maros vizét a parázsló területre kell terelni. Felmérték ennek kivitelezhetőségét, elvégezték és papírra vetették a szintezést, az adatokkal és engedélyezési kéréssel a Maros Vízügyi Igazgatósághoz fordultak. Az intézmény helyi és szászrégeni képviselője helyszíni szemle után kijelölték a folyó elterelésének nyomvonalát, az igazgatóság pedig engedélyezte a víz kivezetését.
„Mérlegeltük, hogy mi fontosabb: hagyni a Marost természetes medrében, vagy eloltani azt a parazsat, aminek füstje nagyon káros az emberi szervezetre. Végül úgy döntöttünk, kivezetjük a vizet” – magyarázza Portik József alpolgármester, kifejezve köszönetét a horgász-vadász egyesületnek, melynek tagjai megértéssel viszonyultak a kényszer szülte döntéshez.
A magasabban fekvő területrészen még mindig füstölög a föld alatti parázs
A múlt hét végén végzett beavatkozás óta a szóban forgó területet a Maros vize áztatja. A folyón, a mederből kikotort földből és fából gátat építettek, a kiáramló víz útját pedig földhányásokkal és árkokkal irányították az parázsló terület felé. A módszer ugyan nem hozott teljes sikert, mivel a magasabban fekvő mintegy egy hektáros területrész még mindig parázslik, viszont az aránylag kis részen vannak más lehetőségek a tűzoltásra, miután a Marost ismét visszaterelik régi medrébe – állítják a polgármesteri hivatal illetékesei.
A folyó vize az elterelés miatt tehát jelenleg a határt áztatja, ez viszont nem jelenti azt, hogy Alfaluban nyoma veszett a Marosnak. A mederben csak kisebb-nagyobb pocsolyák jelentik a vízmennyiséget, de a gáttól számítva közel 400 méter távolságra beömlő Somlyó-patak, majd a Borzont-pataka és a Békény vize feltölti a Maros medrét. Szintén a mederbe terelték vissza azt a vízmennyiséget is, amit a talaj nem szív magába.
A gátat jövő hétfőn tervezik lebontani, ugyanakkor visszaállítják az eredeti állapotokat is – közölte Borsos Ferenc, a polgármesteri hivatal keretében működő sürgősségi esetek felügyelője, aki reményét fejezte ki arra vonatkozóan, hogy a még égő parázs nem fog továbbterjedni a föld alatt, a tőzeges terület további részeire. A reménynek okot ad a talaj keményebb szerkezete és az, hogy a területek nagy része le van kaszálva.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.
Rendhagyó irodalomórára hívják az érdeklődőket szombaton a gyergyóremetei Balás Gábor Művelődési Házba.
szóljon hozzá!