Az eredményeket böngészve. Idén kevesebb volt az ujjongó érettségiző
Fotó: Pethő Melánia
A gyergyószéki iskolák idei végzősei is gyengébben teljesítettek az érettségin, mint a 2017-ben érettségizők – derül ki az óvások előtti érettségi eredményekből. A magyar iskolák közül a legjobb most is a Salamon Ernő Gimnázium, a sor végén pedig a ditrói Puskás Tivadar Technológiai Szakközépiskola áll, ahol egyetlen diák sem ért el átmenő jegyet.
2018. július 04., 17:192018. július 04., 17:19
2018. július 04., 17:222018. július 04., 17:22
A Salamon Ernő Gimnázium diákjai közül idén 146-an iratkoztak be az érettségi vizsgára, közülük 114-en szerepeltek sikeresen. Két diák nem jelent meg a próbatételen. Itt született a gyergyószéki magyar iskolák közül a legmagasabb vizsgajegy:
A salamonosok közül tavaly 130-an örvendhettek a sikernek 148 vizsgázóból.
Az idei elsődleges eredmények szerint a Hargita megyei érettségizők 53,69 százaléka érte el az átmenőnek számító hatos átlagot, így közel hét százalékot romlott az átmenési arány tavalyhoz képest, amikor a vizsgázók 60,48 százaléka tette le sikeresen a záróvizsgákat.
A Batthyány Ignác Technikai Kollégiumban 12 vizsgázónak sikerült az érettségije a 94 beiratkozóból, 11 diák nem jelent meg. Itt 7,42 a legmagasabb média. 2017-ben 108-an iratkoztak be a vizsgára, és 54-en vették sikerrel az érettségi akadályait, a legmagasabb eredmény akkor 8,16 volt.
A Fogarasy Mihály Műszaki Szakközépiskolában 30-an iratkoztak vizsgára, és két diák örülhet a sikernek. A legmagasabb vizsgajegy 8,37. Tizennégy érettségire beiratkozó nem jelent meg egy vagy több vizsgán. A múlt évben az itt végzők közül 35-en iratkoztak be a vizsgára, 5 sikeres érettségiző közül a legjobb eredményt elérő diák 6,81-es médiával végzett.
Tavaly 17 érettségizőből 9-nek sikerült a vizsgája és 7,92 volt a legjobb eredményt elérő diák jegye.
A ditrói Puskás Tivadar Technológiai Szakközépiskola szerepelt legrosszabbul az idei érettségin a gyergyószéki magyar iskolák közül. Itt
Tavaly a 7 érettségiző közül hatnak sikerültek a vizsgái, a legmagasabb média 8,55 volt.
A maroshévízi Kemény János Elméleti Gimnáziumban 5 diák érettségizett sikeresen a 10 jelentkezőből. A legjobb eredmény 8,58. Tavaly, a 19 jelentkezőből 9-en kaptak átmenőt, a legjobb média 9,56 volt.
A borszéki Zimmethausen Szakközépiskolában
Múlt évben 17-en iratkoztak a vizsgákra, és senkinek nem sikerült az érettségije.
A térség román iskoláinak adatai
A maroshévízi O.C. Tăslăuanu Gimnázium 112 vizsgázója közül 88-an vették sikerrel az akadályokat. Gyergyószék iskolái közül itt született idén a legmagasabb vizsgajegy: 9,76. A gyergyószentmiklósi Sfântu Nicolae Gimnáziumban 24-ből 19 diáknak sikerült az érettségije, a legjobb eredmény 9,23. A maroshévízi Mihai Eminescu Gimnázium 76 diákja iratkozott be a vizsgára és 29 végzett sikeresen, 7 nem jelent meg, és 9,06 a legjobb jegy. A Gyergyóhollóban működő szakközépiskola diákjai közül 29-en vizsgáztak sikeresen a 63 jelentkezőből. 13-an távol maradtak. A legjobb diák eredménye 9,56. A várhegyi Miron Cristea iskolában 21-en iratkoztak a vizsgákra, 4-en nem jelentek meg, négynek sikerült átmenő jegyet szerezni. A legjobb média 8,50.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
szóljon hozzá!