A gazdasági világválságot valószínűleg szándékosan idézték elő, és ennek célja az, hogy a szegényebb országok még megmaradt értékeit, erőforrásait is megszerezzék, befolyásuk alá vonják azok, akik az uralkodó gazdasági folyamatokat mozgatják – vonta le a következtetést Csath Magdolna magyarországi közgazdász az EMI-táborban tartott pénteki előadásán.
2012. augusztus 11., 22:162012. augusztus 11., 22:16
2012. augusztus 12., 13:452012. augusztus 12., 13:45
Pénzügyi válság van, ami hivatalosan azt jelenti, hogy a bankok kockázatos befektetésekkel, fedezet nélküli hitelek kiadásával elveszítették a tőkéjüket, és az fenyegetett, hogy képtelenek lesznek a gazdaság működéséhez szükséges finanszírozás folytatására. A bankok így az államok kormányaihoz folyamodnak, hogy azok nyújtsanak számukra támogatást. Ezt pedig a költségvetésből adják, ami nyilván a polgárok befizetett adóiból keletkezik, azaz jelenleg az zajlik, hogy a lakosság pénzét irányítják át a bankokhoz – vonta le a következtetést Csath Magdolna.
A közgazdász ok-okozati összefüggésként vázolta fel a 2008 óta tartó válságot és az Európai Unióban zajló folyamatokat. A bankcsőd után a kormányok kétségbeesetten igyekeznek megmenteni az egyébként magánkézben lévő pénzintézeteket, ehhez pénzre van szükségük, amit a költségvetésből vesznek el. Ez költségvetési hiányt eredményez – ami miatt megszorításokat vezetnek be –, s ez rontja a polgárok életkörülményeit, de magát az állam gazdaságát is meggyengíti.
Miért jó valakinek, ha elszegényednek az országok?
Csath Magdolna szerint a válasz: hogy könnyebben lehessen megtörni az unión belüli nemzetállamokat, elvenni a szuverenitásukat, és a globalizáció befolyása alá vonni, azaz hogy ne dönthessen a saját sorsáról. Ez lényegében az Európai Egyesült Államok megalakulásához vezetne – azaz a tagállamok kormányai és parlamentjei elveszítenék a szerepüket, nem vagy alig lenne beleszólásuk a róluk hozott döntésekbe.
A világgazdaságot háttérből irányító bankároknak ez mindenképpen kedvezne, hiszen egy központosított Európában nem kellene sorban minden országot külön „leigázni”, hanem csak néhány, brüsszeli döntéshozót kellene befolyásuk alá vonniuk, hogy átvigyék akaratukat. A válság rákényszeríti az államokat, hogy az IMF vagy más pénzügyi nagyhatalmak által nyújtott „segítségért” belemenjenek a szuverenitásukról való lemondásba. Csath Magdolna meglátása szerint a válság igazi oka ez.
A szegényt könnyű kirabolni
Ami most Görögországban zajlik, de érvényes ez Spanyolországra, Olaszországra, illetve az összes többi, „szegényebb” európai országra, így Magyarországra vagy Romániára is, azaz a kötelezett megszorítások az adott országok további meggyengüléséhez vezetnek, tehát jobban a globalizációs törekvések befolyása alá kerülnek.
A válság hatása nyomán egy gazdaságilag meggyengített államnak könnyebb elvenni a még megmaradt értékeit, erőtartalékait vagyis az egyre fontosabb szerepet kapó termőföldet, ivóvizet és egy másik fontos erőforrást, a felkészült emberek tudását – az EMI-táborban elhangzottak szerint ez a látható cél.
Mit tehetünk?
Csath Magdolna szerint a felvázolt sötét forgatókönyv, azaz az Európai Egyesült Államok megalakulása nem biztos, hogy megvalósul, hiszen sok ország ellenzi. A válság azonban tovább tart. A válság által sújtott kormányok ugyan sok mindent megpróbálnak, hogy kilábaljanak, de ez semmiképp nem lesz könnyű. Ők kénytelenek lesznek sok, az IMF, a hitelminősítők, azaz a „bankárok” által rájuk kényszerített döntést meghozni. Mit tehet az átlagember ilyen helyzetben? Az előadó szerint a legfontosabb, hogy a jól képzett emberek ne menjenek el jobb élet reményében külföldre, a nagy multik igáját húzni, hanem a nehezebb utat válasszák, azaz itthon dolgozzanak. Merjenek vállalkozásokat indítani, ami saját boldogulásukat is biztosítja, ezáltal a közösségnek is nagyobb hasznára tudnak válni, és a hazai gazdaság is erősödni tud. Ugyanilyen lényeges teendő, hogy figyeljünk jobban egymásra, társadalmi összefogásra, egymás segítésére van szükség – állapítja meg Csath Magdolna.
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
szóljon hozzá!