A székelyzászló-botrány szerepelt napirenden az EMI -tábor első előadásán. A megszólalók leszögezték, semmilyen törvénybe nem ütközik a zászló kitűzése, minden hatósági felszólítás, támadás ellenére.
2013. augusztus 07., 19:042013. augusztus 07., 19:04
2013. augusztus 07., 22:082013. augusztus 07., 22:08
A tábor hivatalos megnyítója után sorra került első előadáson elhangzott: az, hogy az államhatalom, a prefektusok több esetben is felszólítottak székelyföldi önkormányzatokat a székely zászló levételére, rengeteget tettek ezzel a zászló megismertetéséért, elfogadásáért. A telt házas előadáson Árus Zsolt, a Syékely Nemzeti Tanács gyergyószéki alelnöke, Mezei János, Gyergyószentmiklós polgármestere, illetve Tőke Ervin, csíkszeredai önkormányzati képviselő osztották meg gondolataikat a zászlóüggyel kapcsolatosan.
Felvezetésként Árus Zsolt ismerettette a székely zászló használata elleni támadások krónikáját. Elhangzott, hiba volt az, hogy Hargita megye zászlajaként próbálták bejegyeztetni, mert ez azonnal lehetőséget adott arra, hogy bíróságon megtámadják, és törvénytelenné nyilvánítsák a kék-arany lobogó megyezászlóként való használatát. A bírósági ítélet után következtek a prefektusok utasításai, melyekben a polgármesterekkel közölték, a megyezászló használata tilos, és levételére szólítottak fel. Ennek kevéssé volt foganatja, így már büntetések kilátásba helyezésével fenyegették az ellenszegülő polgármestereket. Időközben a maroshévízi Ilie Sandru iskolákat és más közintézményeket jelentett fel a zászlóhasználat miatt. A „nyugalmazott szekus” lépése öngól volt, hiszen az ügyészség nem indított eljárást, leszögezve, hogy a székely zászló kitűzése nem bűncselekmény.
A zászló elleni támadásoknak óriási volt a hozadéka – szögezték le az előadók. Talán semmilyen más módon nem lehetett volna ezt elérni, hogy így megnőjön az érdeklődés itthon, Magyarországon és más tájakon is a székely zászló iránt. Csak azért is rengetegen kitűzték házaikra a lobogót.
Mezei Jánost polgármesterként személyesen is érintették a prefektusi fenyegetések és népszerűséget hozott számára az a kijelentése, miszerint „Amíg én vagyok a polgármester, addig a székely zászló lobogni fog a városházán.” Mezei az EMI-táborban kijelentette, fontos, hogy zászlónkkal megjelöljük a helyet, ahol élünk, hogy hirdesse, ahol ez lobog, az a mi hazánk, a székelyek hazája.
Tőke Ervin saját példáján is érzékeltette, a tiltás mennyire megerősítette a székelyeket abban, hogy kiálljanak zászlójuk, szimbólumaik mellett. „Addig én is a vörös-fekete zászló pártján álltam, de amint támadni kezdték a kék-arany zászlót, azonnal kitűztem a házamra.” Hozzátette, ismer olyan esetet, hogy egy bácsi, kinek házáról lelopták a székely zászlót, csak annyit mondott: „Nem baj, kettőt teszek ki helyette.”
Az előadás során elhangzott, a zászlókérdés egyet jelent az autonómiakérdéssel, a román hatalom pedig azért ellenzi, mert „magából indul ki”. 1918-at megelőzően autonómiát követeltek, de ez csak burkolt megfogalmazása volt az elszakadási törekvéseiknek. Az a tény pedig, hogy a hatalom támadja a székely zászló használatát, még egy olyan hatást is keltett, hogy számos helyen felfigyeltek arra, hogy ha Románia tiltja a kisebbség saját szimbólumainak használatát, akkor még sincs olyan nagyon rendben a kisebbségek helyzete, amennyire ezt hangoztatni szokták.
A felszólalók leszögezték: zászlóhasználat senki ellen nem irányul és semmiképpen nem sért semmiféle törvényt, bátran kitűzheti bárki a székely zászlót, mert semmiféle büntetés nem érheti. Ugyanakkor kifejtették: nincs szükség olyan törvényre, amely „megengedi” a zászló kitűzését, hiszen egy szabályozás valószínűleg rögzítené, hogy mikor, hol loboghat szabadon. Jelenleg egyszerűbb a helyzet: „Amit a törvény nem tilt azt szabad.”
Felszólalt Borsos Géza, SZNT-tisztségviselő is, aki kijelentette: a székely zászló nem hatalmi jelkép, hanem a székely nép szimbóluma. Így ennek szabályozásáról nem dönthet más, mint a székely nép, és ha majd lesz egy ilyen, a székely parlament.
A Tarisznyás Márton Múzeum tudományos ismeretterjesztő előadássorozata, a Tarisznyás-estek következő alkalmán, csütörtökön Gál Levente muzeológus tart előadást „Fényképészek, fotográfiák, történetek – Egy fotótörténeti kutatás kezdetei” címmel.
A Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtárban május 22-én, csütörtökön 18 órától Garda Dezső történész-politológus „Romániának az Európai Unióba való felvételének a megszavazása és Székelyföld területi autonómiája” címmel tart előadást.
Habár tavaly októberben ünnepélyes keretek között átadták ugyan a gyergyóremetei tanuszodát, a medencében azóta sem csobbant senki. Hosszas várakozás és hiányosságok kijavítása után most végre elérhető közelségbe került a nyitás időpontja.
A hatóságok ideiglenes forgalomkorlátozást vezetnek be május 21-én, szerdán Maroshévízen a Belvedere szálló környékén.
Bekeményített Gyergyóújfalu önkormányzata, nem akarnak lehetőséget adni arra, hogy a mezőkön, utak mentén jelenjenek meg szeméthalmok. Drónnal figyelik azokat a területeket, ahol korábban rendszeresen szemét jelent meg.
Folytatják a folyóba zuhant férfi felkutatását Maroshévízen. A helyi hivatásos és önkéntes tűzoltóság közös erővel keresi az eltűntet, ahogy az időjárás engedi drónt is bevetnek – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
szóljon hozzá!