Fotó: Balázs Katalin
Két kiállítás nyílt szombaton Szárhegyen. Egyiknek helyszíne a művelődési ház Cika-terme, ott rendezték be a Lovagtermem kicsinyített mását, és mutatták be a Lázár-kastély színeváltozásait negyven év festményei által. A másik a Szépteremtő Kaláka emlékét idézte, a kastélyból elhozott kézimunkák díszítették a sportcsarnok előterét. Erre mondta egy szárhegyi ember sokak egyetértését váltva ki: a kettős kiállítás szép, csak szomorú.
2014. március 15., 19:162014. március 15., 19:16
2014. március 15., 19:442014. március 15., 19:44
Az ideiglenesen bezárt Lázár-kastélyból elhozott, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ tulajdonát képező közel kétezer képzőművészeti alkotásból válogattak a kiállításszervezők. Egyik céljuk – amint Csergő Mária, az intézmény ideiglenes igazgatója elmondta elmondta – az volt, hogy bemutassák: ha a kastélyban nem is tevékenykednek, a munka nem áll meg, az értékeket őrzik és bemutatják a nagyközönségnek.
Jobb jövőt remélve
A negyven éves múltú, Barátság Művésztelepként létrehozott alkotóközpont gyűjteményéből húsz képzőművész huszonhat művét mutatták be. Többnyire a Lázár-kastélyt megjelenítő festmények egy második célt is szolgáltak: az érdeklődők elé tárni, mintegy kordokumentumként a kastély arculatváltozásait az évtizedek folyamán. Czimbalmas Attila képzőművész-restaurátor a hagyaték értéket méltatva világított rá, mit jelent a szárhegyieknek a reneszánsz legkeletibb bástyája, mely bár nem az ő tulajdonuk, ez nem csökkenti kötődésüket.
A Lovagteremből áthozott faragott székeken és míves asztalok körül helyet foglalók falustársuk reményéről is hallhattak: nem lesz sokáig lakat a kastélykapunk, visszakerülhetnek oda az alkotások, visszatérhet az ódon falak közé az élet. Tulajdonosok, megye és községvezetés felismeri, mekkora kincs van kezükbe, és ennek tudatában fognak össze a kastély újranyitásáért.
A tárlat egyelőre hétköznapokon tekinthető meg, külön kérésre hétvégén is kinyitják az érdeklődőknek a Cika-termet.
Szépteremtők „kényszerlakhelyen”
A Havasi Gyopár kézimunkakör tagjai házigazdaként fogadták azokat, akik a sportcsarnok előterében berendezett kiállítást, az udvarhelyi varrottasokat kívánták megcsodálni. Borsos Julianna, a kézimunkakör egyik vezetője elmondta: március 15-én ők így emlékeznek arra a nyolc szárhegyi varróasszonyra, akik a Szépteremtő Kaláka létrejöttétől kézimunkázott, de már nincsenek az élők sorában.
A kastélyban tárolt kézimunkák, némelyikük közel negyven éves, most először kerültek kiállításra, számos más munka ideiglenesen a sportcsarnok helyiségeiben került raktározásra.
A Szépteremtő Kaláka történelme szorosan kötődik az 1974-ben létrejött Barátság Művésztelephez. Miután itt sorban születtek az alkotások és készültek a művészek elszállásolásához szükséges bútorzatok, a szárhegyi asszonyok a szobák szépítéséhez láttak kézimunkákat készítve. A tevékenység 1978-ban kezdődött, és húsz évig tartott, majd a Táltos-kézműves tábor váltotta fel. A Havasi Gyopár kézimunkakör, melynek húsz tagja van az egykori kalákát eleveníti fel, kéthetente találkoznak a huszonéves és nyolcvanon túli kézimunkázók.
„Én azt tartom, hogy a hagyomány nem a hamu őrzése, hanem a láng továbbadása” – határozta meg a köri tevékenység fontosságát Borsos Julianna. A kiállított kézimunkák bármikor megtekinthetőek, ha záros az ajtó, rajta két telefonszám is olvasható, és perceken belül érkeznek tárlatot bemutatni a kör elöljárói.
Különleges élményeket ígér a ma kezdődő gyergyószentmiklósi városünnep eseménysora. A Szent Miklós Napokon a családok, gyerekek és fiatalok vannak a fókuszban.
Civilek önkéntes kétkezi munkájával és a Bagossy Brothers Company zenekar támogatásával jött létre egy új közösségi tér Gyergyószentmiklóson. Példát mutattak és várostörténeti értékeket is megmentettek.
Kilenc gyergyószentmiklósi óvónő látogatott el Szigetszentmiklósra, ahol szakmai találkozón vehettek részt a helyi kollégáikkal. A szakmai együttműködés kialakítása és a nevelési tapasztalatok megosztása volt a cél.
Nem volt döntőképes a gyergyószentmiklósi önkormányzati képviselő-testület, így harmadszorra is napirendre kell tűzniük a hitelfelvétel ügyét. Ismét elhangzott: ha nem kap kölcsönt a város, beruházásokat kell leállítani.
A Petőfi emlékévhez is kötődve a Föltámadott a tenger történelmi játékfilmet láthatja a gyergyószentmiklósi közönség csütörtökön. Ezzel ünneplik egyben a Magyar Kultúra Napját is.
Földmunkákat végeztet a Monturist kft. a Gyilkos-tó közvetlen közelében, a munkagépek a parti sétányon dolgoznak. A cégvezető szerint erre minden hatósági engedélyük megvan. A városi főépítész szerint ez nem így van, a munkálatokat le kell állítani.
Még pénteken távozott ismeretlen helyre az otthonából a gyergyóalfalvi Király Katalin. Azóta folyamatosan zajlik a keresése, de egyelőre eredménytelenül.
Az év végén írták alá a finanszírozási szerződést, idén kell megvalósuljon az a beruházás, amely révén kevesebb áramfogyasztás mellett több fény világítja majd meg éjszakánként Gyergyószárhegy és a hozzá tartozó Güdüc utcáit.
Kiskorú tört be pénzt és egyéb anyagi javakat keresve egy ipari létesítménybe Gyergyószentmiklóson, azonban a rendőrség rövid időn belül azonosította a tettest csütörtökön – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Két autó ütközött össze egy szabálytalanul történő előzés miatt Gyergyóditrónál csütörtökön délben, mindkét sofőrt a gyergyószentmiklósi kórházba szállították orvosi ellátásra – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
szóljon hozzá!