Bandériumkáposztát ehettek azok, akik vasárnap délben kivonultak a gyergyószentmiklósi Népművészeti Alkotóházhoz. Immár 16. alkalommal várták így március 15-ét, jó ízeket kóstolva és főként mellébeszélés nélkül.
2017. március 12., 16:272017. március 12., 16:27
2017. március 13., 12:012017. március 13., 12:01
A Szent Miklós templomtól indult a felvonulás, a helyi fúvószenekar alkalomhoz illő zenéje kíséretében. A Népművészeti Alkotóháznál folytatódott a műsor az Ipartestület férfikórusa és a fúvósok előadásával, valamint Varga Katalin Eszter énekével és szavalatával. Elhangzott a Szózat és a himnuszok is.
Innen katonaeledel-kóstolásra várták a jelenlévőket, Török Zoltán üstjében rotyogott a bandériumkáposzta, bőségesen hússal, paszullyal és pityókával. Katonakosztnak mondják, de az egykor hadba vonulók valószínűleg szintén csak ünnepi alkalommal ehettek ilyen bőségeset és jóízűt. Főként, hogy melléje még egy pohár jóféle bor is jutott. 17 éve Kis Portik Irén és Török Zoltán így képzelték el: úgy ünnepelni március 15-ét, hogy egy politikus se szólaljon meg, egy bármilyen politikai érdeket szolgáló szlogen se hangozzon el. Amint Kis Portik Irén fogalmaz: „Mindezt azóta sikerült betartani, és mint mindig, most is sikerült a rövid kulturális műsorral megpendíteni azokat a húrokat, amelyek a szabadságharc ünnepén minden székely ember lelkében meg kell pendüljenek”.
„Úgy ünnepeljünk, hogy a szellemi, lelki és testi egy helyre kerüljön, és mellébeszélés nélkül. Ha jóízűen eszünk, iszunk, énekelünk, annál szebb ünnep nem kell” – tette hozzá Török Zoltán, miközben az ételt osztotta az embereknek 48-as katonai viseletben. Az étel – mint mondta –, a szabadságharc katonáinak eledelére emlékeztet, olyan, amelyet valamilyen formában mindenki fogyasztott, aki katonáskodott. „A hagyományos konyha ízei érezhetők, hiszen az otthon tanult ételeket főzték a katonaszakácsok, nagy mennyiségben készül, és egy kicsit talán oda is kozmál – hiszen ez úgy igazi, és egytálétel, mert a katonaebéd erről szól, nem három fogásról” – magyarázta Török.
A szervezők úgy gondolják, sok olyan gyergyói van, aki számára ez az esemény az igazi március 15-i ünnep, már csak azért is, mert vasárnap történik, így részt vehet, ami a csütörtöki ünnepnapon, munkája miatt esetleg nem lenne lehetséges. Ettől persze, aki ott volt, és teheti, részt vehet a 15-i emlékünnepen is.
Nemcsak vallásos, hanem közösségi élményt is nyújt a virágvasárnapi Passió előadására való készülés, a szenvedéstörténetet 2022 óta évente bemutatják a csíkszentkirályi plébániaudvarban. Idén csatlakozott a csapathoz a Médiatár stábja is.
Ellenőrzéseket végez húsvét apropóján a fogyasztóvédelem. A boltok mellett turisztikai egységekre is kiterjednek az ellenőrzések. Hargita megyében nagyjából rend van szakhatósági szempontból – tudtuk meg a fogyasztóvédelem megyei vezetőjétől.
A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóan történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
Légköri instabilitásra figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, Körösvidékre, Máramarosra, Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.
Nemcsak a múlt héthez képest, hanem úgy általában véve különösen meleg volt tegnap. Az országban több helyen 30 fok feletti értéket mértek, és hajszál híján Székelyföldön is elértük a 30-at.
Több lakásbetörés és lopás gyanúsítottjait azonosította a rendőrség Maros megyében: a hatóságok szerint az elkövetők nemcsak belföldön, hanem külföldön is követhettek el bűncselekményeket. A gyanúsítottakat őrizetbe vették.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.
Elutasította csütörtökön a bukaresti ítélőtábla a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) keresetét, amelyet a Nicușor Dan független elnökjelölt melletti kampányolást megtiltó BEC-döntés ellen nyújtott be az alakulat.
Sokan hallottuk már a mondást: „nagycsütörtökön a harangok Rómába mennek.” De vajon mit is jelent ez pontosan? Miért hallgatnak el ilyenkor a templomi harangok? És miért van némaság a katolikus templomokban?
szóljon hozzá!