Hargita és Kovászna megyei polgármesterekkel találkozott szerdán Csíkszeredában és Sepsiszentgyörgyön a Szociáldemokrata Párt (PSD) államfőjelöltjét, Victor Pontát támogató Călin Popescu-Tăriceanu, a szenátus elnöke, akit egynapos székelyföldi körútjára Kelemen Hunor RMDSZ-elnök és a magyarellenességéről elhíresült Mircea Duşa védelmi miniszter, a PSD Hargita megyei elnöke is elkísért. A találkozókra a sajtót nem engedték be.
2014. november 12., 17:562014. november 12., 17:56
2014. november 12., 20:472014. november 12., 20:47
A zárt ajtók mögött zajlott, tehát az újságírók számára nem nyilvános eseményen a felsőház elnöke polgármesterekkel találkozott.
A közlemény tájékoztatása szerint a találkozón jelen lévő Kelemen Hunor RMDSZ-elnök azt mondta, hogy Tăriceanu miniszterelnöksége idején (2004 decembere és 2008 decembere között) kiegyensúlyozott kormányzás folyt az RMDSZ részvételével, ami a magyarság és az egész ország javára vált, és ilyen együttműködésekre szükség van.
Borboly kérései
Borboly Csaba ötpontos iratcsomót nyújtott át a Călin Popescu-Tăriceanunak, ezek között szerepelt a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem közös, román–magyar állami finanszírozásának kérdése, valamint a medvék okozta személyi sérülések és vadkárok helyzete a térségben. A Sapientia kapcsán hangsúlyozta, hogy romániai adófizetők gyermekei tanulnak az intézményben, ezért a román államnak is hozzá kellene járulnia az intézmény működtetési költségeihez; példának a történelmi műemlékek közös állami támogatását hozta fel.
A megyei önkormányzat elnöke azt kérte a szenátus elnökétől, hogy abban az esetben, ha miniszterelnök lesz (Victor Ponta vasárnapi államelnökké választása esetén van erre esély), tárgyalja újra az Európai Unióval azt az egyezményt, amely kiemelten védett fajnak nyilvánította a kárpáti barnamedvét és 90 százalékkal csökkentette a kilövési kvótát.
Tăriceanu az elvándorlásról
A közlemény szerint Tăriceanu beszédében kitért az elvándorlás gondjára, és kijelentette, olyan intézkedésekre van szükség, amelyek nem késztetik elvándorlásra az állampolgárokat. Beszélt a kormányzása idején ápolt jó román–magyar kapcsolatokról, beleértve a Románia és Magyarország kormánya közti kiváló együttműködést is.
Sepsiszentgyörgyre is ellátogatott Tăriceanu
Kelemen Hunor üdvözölte a szenátus elnökét, és megköszönte, hogy ellátogatott Hargita megyébe. Elmondta, Tăriceanu miniszterelnöksége idején kiegyensúlyozott kormányzás folyt az RMDSZ részvételével, ami a magyarság és az egész ország javára vált.
Tăriceanu folytatná a koalíciós együttműködést az RMDSZ-szel: „Meg akartam erősíteni azt a vágyamat, hogy az RMDSZ kormányzati részvétele folytatódjék. Csak így nyerhetnek képviseletet a magyar közösség érdekei, és csak így adhatjuk meg a magyar etnikumú állampolgároknak azt az érzést, hogy részesei az országos döntéshozatalnak.”
Kelemen Sepsiszentgyörgyön elmondta, az RMDSZ nem hagyhatta ki azt a lehetőséget, hogy „az ország második emberét” elkísérje a Székelyföldre. Tăriceanu nem tagadta, hogy látogatásának kampánycélja van. „Két táborra szakadt az ország, az én dolgom az, hogy a bizonytalanokat meggyőzzem a jó döntésről” – fogalmazott. A politikus elmondta, tud a székelyföldi autonómiatörekvésekről, azonban úgy véli, „egy globalizálódó világban az itt élők sem zárkózhatnak be”.
Amint arról beszámoltunk, Kelemen Hunor szeptemberben Victor Ponta miniszterelnök-államfőjelöltet is elkísérte egy kampányízű Hargita megyei látogatásra, ezt megelőzően pedig a PSD-elnök augusztus 3-án, a szövetség meghívására részt vett a Nyergestetőn tartott 1848-as megemlékezésen is.
MPP: Ponta magyarellenes
A Magyar Polgári Párt (MPP) Hargita és Kovászna megyei szervezete szerdai közleményében sajnálatosnak nevezte, hogy Călin Popescu-Tăriceanu, a szenátus elnöke csak a kampányban tartja fontosnak a székelyföldi látogatást. A polgári párt rámutat: Tăriceanu annak az államfőjelöltnek kampányol a Székelyföldön, „aki történelmi magyar egyházaink templomaiba is besurranna egy kis politikai alamizsnáért, aki a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem magyar oktatását ellehetetlenítette, aki nem ismeri el a Székelyföld történelmi létezését és annak az autonómiához való jogát, aki üldözi székely jelképeinket”. A polgári párt székelyföldi vezetői szerint a magyar választóknak vasárnap nemet kell mondaniuk a baloldali nacionalista politikára, és azt javasolják, hogy „az Erdély érdekeit szolgáló\" Johannist támogassák.
A romániai országmárkának számító bukaresti Madrigál kórus élén 14 éve sepsiszentgyörgyi karnagy áll. Ungureanu Annára méltán büszke szülővárosa, de ez kölcsönös: a karvezető is hálás azért az útravalóért, amit onnan magával vitt.
Krisztus szenvedéstörténetéhez kapcsolódó repertoárjával felemelő koncertet adott csütörtökön a Madrigál kórus Sepsiszentgyörgyön. A Szent György Napok nyitóeseményére hagyományosan a zsúfolásig megtelt Krisztus Király templomban került sor.
Egy másik sofőr figyelmetlensége miatt halt meg tegnap Bredétnél a 42 éves motoros – erre a következtetésre jutott a Kovászna megyei rendőrség, miután kivizsgálta a csütörtöki motoros baleset körülményeit.
Eredetileg kétnaposra tervezték, ám Ferenc pápa temetése okán programváltoztatásra kényszerültek. A kézdivásárhely-kantai Szentháromság-templom április 25-én, pénteken ad otthont a XXVIII. Felsőháromszéki Kórusfesztiválnak.
Mi kell a babának? Szeretet, gondoskodás, figyelem, közös élmények a szülőkkel. Ezenkívül pedig sok minden más is, a babakocsitól kezdve az öltözéken át egészen a mesekönyvekig.
Elhunyt a háromszéki Bodzafordulóhoz tartozó Bredét település közelében balesetet szenvedett motoros – adja hírül a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
A rendvédelmi szervek fokozott jelenlétére lehet számítani Sepsiszentgyörgyön a következő két hétben: vasárnap kezdődik a jégkorong-világbajnokság, illetve már elstartoltak és május 11-ig zajlanak a városnapok.
A székelyföldi állattartáshoz kötődő egyik legrégebbi hagyomány volt, hogy Szent György napján indultak a legelőkre a szarvasmarha-csordák, juhnyájak. Ez a szokás mára elveszett, a hegyi legelők legtöbbjén nem hallatszik kolompszó.
Családon belüli erőszak miatt riasztották a rendőrséget kedden este a Kovászna megyei Bárkány községbe.
Idén négy sepsiszentgyörgyi személyiség kaphatja meg a város tiszteletbeli polgára címet és a Pro Urbe díjat, illetve egy posztumusz kitüntetést is kioszt a várost.
szóljon hozzá!