Fotó: Pinti Attila
Havonta több alkalommal is hamis hívással riasztják helyszínre a Hargita Megyei Mentőszolgálat munkatársait. Az egységes, 112-es sürgősségi számra beérkező segélyhívások több mint fele valótlannak bizonyult novemberben Hargita megyében.
2016. december 28., 12:502016. december 28., 12:50
Péter Szilárdtól, a megyei mentőszolgálat vezérigazgatójától érdeklődve megtudtuk, hogy a statisztikák szerint Hargita megye jóval az országos átlag fölött van hamis segélyhívások tekintetében: augusztusban például az országos átlag 56 százalék volt a valótlan segélyhívások kapcsán, Hargita megyében pedig 70 százalékról beszélhetünk.
Tud-e magyarul a diszpécser?
Arra is kíváncsiak voltunk, hogy tudnak-e magyarul a diszpécserszolgálat munkatársai. „A segélyhívásokat fogadó Hargita megyei központban minden váltásban van legalább egy magyarul beszélő személy” – mutatott rá Péter Szilárd. Továbbá hangsúlyozta, ha valaki a 112-t hívja, legyen határozott, pontosan közölje a hívás helyszínét. Mondja el a beteg nevét, életkorát, pontos címét. A páciens állapotáról is adjon meg információkat, illetve fontos, hogy a mentőt mindig várja meg valaki a helyszínen.
Szeptemberben szintén 56 százalékos arányt mértek országosan, Hargita megyei viszonylatban pedig 71 százalékot. Októberben 57 százalék országosan és 67 százalék megyeszinten, novemberben pedig 57 százalék Romániában és 58 százalék volt Hargita megyében a hamis segélyhívások aránya.
A sürgősségi számra érkező hívások mindig a bajba jutott tartózkodási helyszínéül szolgáló megye segélyhívó központjához érkeznek. Ott diszpécser dönti el, hogy a tűzoltóságra, rendőrségre vagy a mentőszolgálathoz kell-e továbbkapcsolni a segélykérőt – tájékoztatott Péter Szilárd.
Elmondta, noha a hozzájuk érkező hamis hívások zöméről már a diszpécser is kiszúrja a valótlanságot, szép számmal vannak esetek, amikor valaki meg tudja téveszteni a központ munkatársait.
„Például régebb Csinódba riasztottak. Megfelelt a név, megfelelt a házszám, csak az volt érdekes, amikor a mentőscsapat kiérkezett, a család meglepődve nézte őket. Ugyanis, mint mondták, egyáltalán nem hívtak mentőt. Havonta általában két-három ilyen esetünk van” – mesélte a vezérigazgató. Ennek a legnagyobb veszélye – folytatta –, ha például a legfelszereltebb, orvosos mentőt küldik ki a valótlan híváshoz, lehet abban az időpontban egy valós baleset is történik, ahol pont arra a csapatra, mentőautóra lenne szükség.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!