A Gyulafehérvári Caritas két programjáról, a korai fejlesztésről, fogyatékkal élőket támogató programról számolt be.
2016. december 19., 15:332016. december 19., 15:33
2016. december 19., 17:342016. december 19., 17:34
Meghatározó az ember egész életére az az időszak, amely a születéstől az első három évre terjed ki – mondják a szakemberek, fejlődéselméletekkel támasztva alá, hogyan alakulhat ki egészséges személyiség, illetve hogy cipelhet egy életen át súlyos hátizsákot az ember, ha ebben a zsenge korban sérüléseket szenved. Az anyák többsége is tudomást szerez erről, de számos esetben utólag, amikor már csak a következményeket veheti számba. Az utólagos korrigálás, ha lehetséges is, sokkal nehezebb, mint a megelőzés. Ebben tud segítséget nyújtani a Gyulafehérvári Caritas Korai nevelő- és fejlesztőközpontja.
Immár központhálózatról beszélhetünk e téren a Gyergyói-medencében is, ahol a szakemberek pontosan látják, tevékenységük hiánypótló, hiszen az anya válláról átvehető a felelősség egy része, biztosíték, hogy segítséggel megteremthető a kellő környezet gyermeke egészséges fejlődéséhez. Akkor is segítség a központ, ha problémák adódnak, hiszen hozzáértőkkel esélyesebb a kiútkeresés. Kiemelten szükséges az istápolás a szociálisan hátrányos helyzetű családoknál, hiszen sok esetben és számos okból nem tudják biztosítani a gyerekek céltudatos nevelését, fejlesztését.
Így a központ célja, hogy a hároméves kor alatti gyermekek korai nevelése és fejlesztése megvalósuljon, sikerüljön elkerülni a gyerek elhanyagolását, közvetve pedig lehetőség legyen a család életminőségének javítására is. A szülői modell megerősítése, a valahová tartozás érzése nagy biztonságot adhat az anyának, hatványozottan akkor, ha egyedül neveli gyerekét. A gyerek szempontjából akár olyan hozadéka is lehet, mellyel elkerülhetőek az iskolai kudarcok, tanulási zavarok, a szorongások, a magára maradottság és kitaszítottság érzése.
Sokféle családi háttérrel rendelkező kisgyereknek helye van a központban. Így haszonnal vehetnek részt a foglalkozásokon a szociálisan hátrányos helyzetű, és kis jövedelmű családok kisgyerekei, a koraszülött gyermekes családok, a gyerekét egyedül nevelő szülők, leányanyák, a szociálisan nehezen integrálódó gyerekek, illetve olyan átlag családok gyermekei, akik számára fontos a korai nevelés.
A tevékenységek között van egyéni tanácsadás szociális, pszichológiai, gyógypedagógiai, pszichopedagógiai témakörben, illetve gyógypedagógiai fejlesztés, fejlődésükben visszamaradt vagy sérült gyermekeknek. A csoportfoglalkozások anyának és babának is szólnak, két hónapostól hároméves korig kerül így a gyermek és szülője közösségbe, biztonságba. A foglalkozások során fejlődik a kicsik egyensúlyérzete, téri orientációja, mozgáskészsége, szociális interakciós készsége, gondolkodása, megfigyelőkészsége, passzív- és aktív szókincse.
Különböző tematikus csoportok is segíthetik az anya és gyerek közötti egészséges kötődést, erősíthetik a kapcsolatot. Így sikere van a szülők számára szervezett csoportnak, ahol részletes ismeretek szerezhetőek a gyerek fizikai, mentális és lelki fejlődéséről, lehetőség van a gyermeknevelés során felmerült kérdések megbeszélésére is szakemberrel. A várandós csoportban a szülésre és anyaságra való felkészüléshez kapnak támogatást, de rendszeresen vannak közös, szabadidős tevékenységek, melyek az egykék számára jelentenek nagy lehetőséget, szerveznek nyílt hetet, illetve közösségfejlesztő rendezvényeket is, amelyek szintén a megszülető kicsik javát szolgálják.
Az évzáró adatok szerint a Gyergyói-medencében 167 család tart igényt e központ tevékenységeire. Korai Nevelő- és Fejlesztőközpont van 2010-től Gyergyószentmiklóson (80 család), Remetén (24 család), Ditróban (20 család), Alfaluban (26 család) és Szárhegyen (17 család).
Életminőség-javítás, ahol nem várható a gyógyulás
Fontos feladatot vállalt a Gyulafehérvári Caritas Fogyatékkal Élőket Támogató Szolgálata. Esély Program Fogyatékkal Élőknek – így vált közismertté a gyergyóiak számára. 2009-től a Caritas keretében működik, és Pupák Zsuzsanna gyógytornász vezetésével számos gyerek, fiatal érhetett el jobb életminőséget gyógytornával, rehabilitációval.
A korai agykárosodást szenvedett, illetve mozgásszervi problémákkal küszködő gyerekek, fiatalok fejlesztése itt a feladat gyógytornával, masszázzsal, immár két szakember segítségével. A halmozottan sérült gyerekek és családjaik továbbá szakmai-, szociális- és jogi- tanácsadásban, illetve különböző közösségi programokban részesülnek. Az évek során megnőtt igény, a Gyergyói-medence falvaiból is jelentkező gyerekek száma tette szükségessé, hogy tágasabb környezetbe kerüljön sor a rehabilitációra, így 2013-ban a Márton Áron Szociális Központba, a volt kereskedelmi iskola épületébe költöztek.
A szakemberek állítják, a legfontosabb az, hogy a szülők, amint észlelik a mozgásbeli rendellenességet, minél hamarabb szakemberhez forduljanak. A sikeresség záloga a korán elkezdett fejlesztés és a következetesség. Mérhető eredmények akkor születnek, amikor a szülők a foglalkozásokon tanult gyakorlatokat napi rendszerességgel otthon is folytatják. A gyógytorna és rehabilitációs program nem egyik napról a másikra születő csodákat hoz, inkább a rendszeres munkával elért kis lépéseket. Az a tény, hogy a gyerekek életébe beépül a rendszeres torna igénye, már magában is eredmény, és a több éve járók többször visszajelzik, hogy a gyógytorna után sokkal jobban érzik magukat.
Két szakember felügyelete alatt 70 gyerek és fiatal képezi jelenleg az Esély közösségét. A gyógytornászok remélik, hamarosan gyógypedagógus is lesz körükben az összetettebb fejlesztés érdekében. De most sem kevés, ami az Esélyben zajlik. Van a gyakorlatok között olyan, amely a járás és tartáskorrekciót segíti, kézműves foglalkozások a finommotorika, az érzékelés, kreativitás, önismeret, önértékelés fejlesztésére. Nyertes pályázatok segítenek kiegészíteni a tevékenységi kört tánc és zeneterápiával, lovaglással, úszással. A nyári táborozás a csapatépítést, önállóságra nevelést, relaxációt célozza. Minden ősszel van Esély bál, melynek szerepe a szocializáció és az önbecsülés mélyítése, de ez több irányba. Ugyanis nem csak a szülő és gyerek kell helyet kérjen magának a közösségben, hanem a közösségnek is feladata befogadni, elfogadni a testi-szellemi hátránnyal élőket.
Immár 13. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.
Rendhagyó irodalomórára hívják az érdeklődőket szombaton a gyergyóremetei Balás Gábor Művelődési Házba.
Elkezdték a vízhálózat-bővítést Gyergyószentmiklóson a Gyilkostó sugárúton, amelyet később úthelyreállítási és aszfaltozási munkák követnek. A beruházás első szakaszában a Vár utca és a Kőrisfa utca között kell útlezárásra számítani.
Sokan ismerik és szeretik a gyergyószentmiklósi Molnár családot, ismertebb nevükön Kónuszékat, akik most minden szülő legnagyobb rémálmával néznek szembe: gyermekük súlyos betegséggel küzd. Sokan megmozdultak, hogy segítsék őket.
Nagyjából egyhektáros területen ég a száraz aljnövényzet a Vaslábhoz tartozó Marosfőn, és fennáll a veszélye, hogy a tűz továbbterjed a szomszédos erdőre is – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság.
Majálist szerveznek Gyergyószentmiklóson a Megyei Ifinapok programsorozat részeként május 2-án. A rendezvényen különböző tevékenységek, játékok és finom ennivalók várják az érdeklődőket.
Rendkívüli ülést tartott Gyergyószentmiklós képviselő-testülete kedden. Az egyik legfontosabb napirendi pont a Monturist cég közgyűlésének összehívása volt, azzal a céllal, hogy visszavonják az ügyvezető megbízatását, és új cégvezetőt nevezzenek ki.
A Gyilkostó út külső szakasza mellett elkezdték a vezetékek lefektetését, folytatódik a gyergyószentmiklósi ivóvízhálózat több éve zajló modernizálása. Egyelőre egy mellékutcában dolgoznak a gépek, de napokon belül a forgalmas főút is sorra kerül.
szóljon hozzá!