Nem csak a gazdáké, hanem az egész falué az ünnep. Idén már egész Gyergyószéké volt
Ilyen sem volt még: olyan rendezvény zajlott Gyergyószéken, ahová a medence minden települése meghívást kapott, hogy egymás mellett mutassa meg az értékeit. Nem egymásra licitálva, hanem egymást kiegészítve, egy teljes egészben.
2018. szeptember 23., 18:402018. szeptember 23., 18:40
2018. szeptember 23., 20:122018. szeptember 23., 20:12
A gyergyóalfalvi őszi sokadalom, a gazdanapok, Gyergyószék legnagyobb múltú ilyen irányú rendezvénye, szombaton immár 21 alkalommal szervezték meg, hogy ünnepelve
A gyergyóiasság gondolata, a gyergyói közösségi tudat erősítése és ennek a megjelenítésének ötlete nem most, hirtelen pattant ki, ez már korábban érett. Régebben beszélték a régió elöljárói, hogy szükség lenne erre. Most jött el annak az ideje, hogy ez valósággá váljon. „Szó volt arról, hogy idén egy nagyszabású gyergyószéki fesztivált szervezünk közösen, de ez az anyagi bizonytalanság miatt elmaradt. Azonban amikor ezt tervezgettük, már akkor megfogalmaztam, hogy ha lesz fesztivál, ha nem, az alfalvi őszi sokadalom biztosan megvalósul idén is, és ide meghívtuk az összes gyergyói helységet, önkormányzatot, hogy egymás mellett mutathassuk meg értékeinket.
– mondta a házigazda Gál Szabolcs polgármester.
Színeket és ízeket hoztak Alfaluba a vendég önkormányzatok. Csomafalva például a mesterembereire hívta fel a figyelmet, és poéka levest kínált, Szentmiklós természeti adottságait, Gyilkos-tót és az örmény hurutos levest emelte ki, Szárhegy polgármestere személyesen kevergette a káposztás lecsót, Ditró sokféle sajtot, lekvárt tett az asztalra, és könyveket, amelyek a községről szólnak. Remete egy jurtát, ősi hajlékot hozott.
Természetesen az alfalviak is „kirukkoltak”: képzőművészetüket és gazdálkodó hagyományaikat mutatták meg. Ehhez adtak kíséretet a társzervező Domokos Pál Péter egyesület zenészei, táncosai.
Hogy milyen Gyergyószék, ha egymás mellé teszi a kincseit? Talán még nem derült ki igazán. Ahogy az egyik polgármester mondta: „ez még kísérlet mindannyiuk részéről, fejtörést okozott, hogy miként is jelenjenek meg. Egy lehetőség, amit folytatni kell és komolyan készülni rá.”
„Ha végignézünk az asztalokon, azt kell látnunk, alig van különbség köztünk.
– mondta egy másik falu képviselője.
„Vannak, akik szerint a közösségi rendezvények, mint a szombati gazdanap is felesleges pénzpocsékolások, lehetne ezt és a szervezéssel járó energiát más, hasznosabb dologra is fordítani. Szerintem ez nem így van. Az ünnepek, a találkozások a hétköznapok monoton küzdelméből való kiszakadva adnak alkalmat, hogy egymásra is figyeljünk.
– hangzottak el Gál Szabolcs szavai a megnyitón. Aki az alfalvi Réteskertben az esemény helyszínén járt, az azonnal láthatta: itt valóban olyan eseményen van, amibe a falu apraja és nagyja is alaposan beledolgozott. Az óvodai és iskolai osztályok által szalmabálákból, dísz- és takarmánytökből, kukoricacsövekből, almákból és egyéb a kertben, mezőn megtalálható anyagokból készült ötletes alkotások idén is élményszámba mentek. A Döbrögit páholó Ludas Matyi, Mátyás és az igazmondó juhász az aranyszőrű báránnyal, csak kettő a számos alkotásból. Ez pedig családok, osztályok közös munkája révén jött létre, sikerült tehát bevonni a szervezésbe minden korosztályt – hangsúlyozta a Gál Adél szervező.
A gazdanapok fő eseménye mindig az új kenyér megáldása, ami most sem maradhatott el és nyilván a gazdákra, a mezőgazdasági munkából és ehhez kötődő kézműves mesterségekkel foglalkozókra is külön figyelnek.
A gazdanap a számadás ideje is. „Hogy milyen év volt az idei? Éhen nem halunk, meggazdagodni most se fogunk, de lesz amit enni, s lesz amit felvenni.
– válaszolta kérdésünkre egy alfalvi gazda.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!