Nincs elegendő egészségügyi személyzet a tanintézményekben, nincsenek működési engedélyei az iskolaorvosi kabineteknek, emiatt pedig az iskolaorvosok nem köthetnek recept és beutaló írására feljogosító megállapodásokat az egészségbiztosító pénztárral – csak néhány azon problémák közül, amelyeket felvázoltak egy keddi csíkszeredai megbeszélésen.
2011. szeptember 27., 17:312011. szeptember 27., 17:31
A Hargita megyei tanintézményekben dolgozó iskolaorvosok és asszisztensek vettek részt azon a kedden délben a csíkszeredai Liviu Rebreanu Általános Iskolában lezajlott megbeszélésen, amelyen összegezték az iskolaorvosi rendszer problémáit, egyetértettek egy, az egészségügyi minisztériumhoz ez ügyben küldendő levél tartalmában, és amelyen válaszokat is kaptak egyes problémákra.
Amint dr. Gáll Anna csíkszeredai gyermekgyógyász főorvos – aki több csíkszeredai iskolában látja el az iskolaorvosi tisztséget és koordinálja jelenleg a megyei hálózatot – a megbeszélés kezdetén bemutatta, nagyon alacsony az egészségügyi személyzet száma a tanintézményekben. Hargita megyében összesen 9 orvos dolgozik az iskolákban, óvodákban, az ő tevékenységüket néhány asszisztens egészíti ki. Az iskolaorvosi rendszerben dolgozók a fizetésükkel is elégedetlenek, családorvos kollégáikhoz viszonyítva sokkal kevesebbet keresnek – hangzott el.
Szintén probléma, hogy nem tudják megoldani az új rendelkezések szerint a védőoltások online regisztrálást sem, hisz a kabinetekben nincs számítógép és internet-hozzáférés. Egy másik nagy gond, hogy nincs egészségügyi működési engedélyük az iskolaorvosi rendelőknek.
Ezeket a problémákat egy beadványban az egészségügyi minisztériumhoz is eljuttatta dr. Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője, aki elmondta, Ritli László egészségügyi miniszter prioritással kezeli az iskolaorvosi rendszer fejlesztését. Tar Gyöngyi azonban rámutatott, vannak gondok, amelyekre helyi szinten is lehet megoldást találni.
Ugyanakkor, mint a megbeszélésen kiderült, a szakmailag a közegészségügyi igazgatóságához, adminisztratív és pénzügyi szempontból pedig a helyi önkormányzatokhoz tartozó iskolaorvosok az egymás közötti kapcsolattartást is ki kellene építsék, és mivel már nincs egy felsőbb, őket összefogó intézmény, saját maguk kell megkeressék a lehetőségeket, megoldásokat egyes problémákra. Amint Antal Attila csíkszeredai alpolgármester a megbeszélésen elmondta, a helyi önkormányzattal való kommunikációban, kapcsolattartásban is vannak javítanivalók.
Mint kiderült, az iskolaorvosok egy része nem tudta, hogy köthető egy megállapodás az egészségbiztosító pénztárral, amely által lehetőségük nyílik három napra gyógyszert felírni, illetve beutalót adni a más településről származó diákoknak. Ezáltal régi probléma oldódik meg, az iskolaorvosok ugyanis, mivel nem állnak szerződéses viszonyban az egészségbiztosítóval, eddig nem tudtak receptet vagy beutalót írni a beteg diákoknak, hanem családorvosukhoz kellett küldjék őket. Ha azonban a gyerek orvosa más településen volt, napok is eltelhettek, míg megoldódott a helyzete. Amint azonban a keddi megbeszélésen kiderült, a megállapodás jelen pillanatban nem kivitelezhető, a Hargita megyei iskolaorvosi kabinetek közül ugyanis egyik sem rendelkezik egészségügyi működési engedéllyel, ez pedig feltétele a megállapodásnak. Az engedélyek megszerzését az iskolaorvosi kabinetek, az iskolák kell elindítsák, és ha a szükséges körülmények teljesülnek, rövid időn belül meg fogják kapni – mondta Tar Gyöngyi. Antal Attila meggyőződését fejezte ki, hogy a csíkszeredai iskolaorvosi rendelők vannak olyan állapotban, mint sok családorvosi rendelő, így lehet engedélyeztetni őket.
Az iskolaorvosi kabinetek számítógépekkel való felszerelésére két megoldás körvonalazódott, mint Tar Gyöngyi elmondta, van esély rá, hogy az egészségügyi minisztérium beszerzi ezeket, ugyanakkor Antal Attila alpolgármester is azt mondta, hogy ha van, aki kezelje, akkor tudnak esetleg néhány használt gépet biztosítani. Az internet-használatot ugyanakkor az iskolákban meg lehet oldani – hangzott el.
Igazolások és problémák
Iskolakezdés után igazolást kell vigyenek a gyerekek a testnevelő tanárnak arról, hogy alkalmasak az órákon való részvételre, a fizikai terhelésre. Amint Izsák-Székely Lóránt testnevelés szakos tanfelügyelő az iskolaorvosok megbeszélésén jelezte, ott, ahol a családorvosok adták ki ezeket az igazolásokat, előfordult, hogy 15 lejt kellett érte fizetni. Az iskolaorvosok ingyen állítják ki ezeket az igazolásokat, náluk azonban egyéb a probléma, egyszerre kellene több iskolányi gyereket megvizsgálni és igazolást adni nekik. A keddi megbeszélésen elhangzott, csak napi harminc gyereket fognak megvizsgálni az iskolaorvosok, így beletelik még egy kis időbe, míg az összes igazolás elkészül.
Ilie Bolojan miniszterelnök megszorító csomagja értelmében ezentúl a gyermeknevelési szabadságon lévő szülőknek is éves 2430 lejes hozzájárulás ellenében kellene fenntartaniuk biztosítotti státuszukat. Az RMDSZ felháborítónak tartja az intézkedést.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem, csupán átszervezik a
A Transzfogarason történt halálos medvetámadást követően számtalan reakció érkezett a közösségi oldalakat használók részéről.
Ilie Bolojan miniszterlenök a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén kijelentette, hogy július végéig a második deficitcsökkentő csomaggal is a parlament elé járul, és ezek az intézkedések már a méltányosságra helyezik hangsúlyt.
Vészhelyzetben hozott felelősségteljes döntésnek nevezte hétfőn délután a parlamentben Ilie Bolojan az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet beterjesztését.
Napról napra kevesebb marad a sepsiszentgyörgyi városközpont egyik meghatározó épületéből. A valamikori Bodok szálló bontásával járó zaj és por az épület közelében levő vendéglátóegységek számára is megnehezíti a nyári szezont.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
Egy fa dőlt ki Csíkszeredában, valamint több mint 2500 felhasználó maradt áram nélkül Csíkszéken a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt hétfőn délután – közölte a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Kidőlt fáról küldött fotót csíkszeredai olvasónk hétfő délután, amelyet már a helyszínre kiszállt tűzoltók daraboltak fel.
A mezőgazdaságban nagy hasznát lehet venni a mesterségesintelligencia-alkalmazásoknak, de számos más területen is kiaknázható az új technológia. Az MI lehetőségeiről tartottak konferenciát hétfőn Csíkszeredában.
szóljon hozzá!