Csíkszeredában a központi terek autómentessé váltak, a sétálóutcában viszont ez még nem teljesen megoldott. Archív
Fotó: Kristó Róbert
Amíg a székelyföldi városok többsége még csak tervezi, Csíkszereda már néhány éve megvalósította az összefüggő, gyalogos és kerékpáros közlekedésre szánt központi övezetet, kivezetve onnan a gépjárműforgalmat. A szándék mindenütt megvan, de a változásnak vannak árnyoldalai.
2018. november 11., 14:432018. november 11., 14:43
Csíkszeredában már több mint húsz éve van sétálóutca, amióta a Petőfi Sándor utca alsó szakaszát erre a célra átalakították, a promenáddal összekapcsolt Szabadság és Majláth Gusztáv Károly terek felújításával kialakított nagy terjedelmű központi sétálóövezet kialakítása pedig hat éve, 2012-ben fejeződött be. A közben szintén felújított sétálóutcával összekötött, a Kossuth Lajos utca felé is kiágazó gyalogos övezet jelentősen megváltoztatta a városközpont arculatát,
Az átrendezés miatt elterelt, egyirányú utcákba szorított autós forgalom viszont nehézkessé, lassúvá és zsúfolttá vált, csúcsforgalom idején torlódás jellemző, kevés a parkolóhely, ezt pedig sokan kifogásolják.
Sétálóutca Csíkszeredában. Továbbgondolás előtt. Archív
Fotó: Veres Nándor
A gyalogos–autós ellentét legjellemzőbb példája továbbra is a sétálóutca, amelynek hátránya, hogy az ott működő üzletek, vendéglátóhelyek áruellátását csak az utcából lehet megoldani, ehhez pedig haszonjárművek behajtására is szükség van. Noha létezik erre az önkormányzati képviselő-testület által elfogadott szabályzó, amelynek értelmében csak engedéllyel rendelkező, 3,5 tonnánál kisebb összsúlyú járművel lehet behajtani az utcába munkanapokon reggel öt és délelőtt tíz óra között, a gyakorlat mást mutat.
Az utca alsó végét behajtásgátló oszlopokkal zárták le, a felső végén pedig egy lakattal zárható vasszerkezetes behajtásgátlót helyeztek el – legtöbben viszont nem ott, hanem a Lejtő utca felől jutnak be gépjárműveikkel a sétálók közé. Tehetik, mert a 2014 elején felszerelt, a behajtást korlátozó távvezérlésű, földbe süllyeszthető oszlop rövid ideig üzemelt, többször is gépkocsik rongálták meg. A csíkszeredai önkormányzat most
mint Szőke Domokos alpolgármestert korábban közölte, a Lejtő utca felújításával együtt nemcsak a távvezérlésű oszlopot tervezik visszaállítani, hanem ennek felső végén egy sorompót is szeretnének felszerelni, amely csak a lakókat és az engedéllyel rendelkezőket engedné át.
Marosvásárhelyen ezzel ellentétben sem sétálóutca, és a Színház teret leszámítva sem igazi gyalogos övezet nincs a város történelmi központjában, amelyre inkább a sűrű autós forgalom jellemző. A változás első lépése itt is megtörtént, a polgármesteri hivatal által meghirdetett, Az én városom, Marosvásárhely című, a megyeszékhely főterének korszerűsítése érdekében kiírt pályázat során a jelentkezők átrajzolhatták a teljes főteret, a Győzelem tértől a Rózsák terén át a Petőfi és Bernády térig, a vár előtti részig.
A második helyezett, de nyertesnek nyilvánított pályázat erre kínál megoldásokat, de mint a polgármesteri hivatal szóvivője, Cosmin Blaga rámutatott, a közúti forgalom kivezetése nem egyszerű feladat.
Autók Marosvásárhely főterén. Nehéz lesz kiszorítani a gépjárműforgalmat
Fotó: Haáz Vince
,,A nyertes projekt kiegészítésekre szorul, pontosan meg kell határozni, hogy mi lesz a közlekedéssel, a közúti infrastruktúrával, ismerni kell ennek várható következményeit. Olyan hatástanulmányok készítésére van szükség, amelyek alapján le lehet zárni a városközpont egy részét a gépjárművek előtt. Ezek után lehet arról beszélni, hogy a tényleges tervezés és kivitelezés elkezdődhet” – húzta alá a szóvivő. Kérdésünkre, hogy milyen fogadtatásra számíthat az elképzelés az autóvezetők részéről, a szóvivő azt mondta, sok tényezőt kell figyelembe venni, így
Sétálóutca létrehozására vonatkozó kérdésünkre azt mondta, nagyobb városokban ez megszokott, szükség van rá, és Marosvásárhelyen is jól jönne egy, de meg kell nézni, milyen lehetőségek vannak a közúti forgalom kivezetésére.
Azokat a tereket, amelyek a városnak a legszebb részei, a Kossuth Lajos utca, vagy a főtér, autók foglalják el a nap nagy részében. Nem a gyalogosok, babakocsis szülők sétálnak rajtuk, hanem autók parkolnak ott rendezetlenül – jellemezte Székelyudvarhely központjának állapotát Jakab Attila. A városmenedzser szerint Székelyudvarhely fő problémája az igazi elkerülő út hiánya, mivel a központban találkozik a három fő útvonal, amely összeköttetést biztosít Szováta, Segesvár és Csíkszereda felé.
Kossuth Lajos utca Székelyudvarhelyen. Nagyobb teret kapnának a gyalogosok. Archív
Fotó: Thomas Campean
,,Arra törekszünk, hogy elsősorban az átmenő forgalmat kivezessük, de elkezdtük a parkolást is szigorúbban ellenőrizni, célunk a parkolási díjak növelése.
utóbbi fejlesztése érdekében elektromos buszok vásárlására pályázunk, és bicikliutakat szeretnénk kialakítani. Hosszú folyamatot kezdtünk el, és nem fogjuk abbahagyni, mert
Ehhez két fél kell, a hivatal és a hivatalos szervek, másfelől a lakosság” – hívta fel a figyelmet Jakab Attila, emlékeztetve arra is, hogy a rendőrség nem mindig támogatja a változásokat, kifogásaik miatt kell például újratervezni a Bethlen Gábor utca kerékpárútjait.
A REGA Régiókutató Egyesület által kidolgozott Szerethető Udvarhely városfejlesztési koncepció két lehetőséget is felvázolt a városközpont autómentesítésére, az első szerint a Kossuth utcában az autós forgalmat a városközpont felé kellene egyirányúsítani, és teljesen bal oldalra tolni, így a jobb oldal sétálóutca lehetne, a főtér városháza előtti részéről pedig teljesen kitiltanák a forgalmat, kialakítva egy egységes sétálóövezetet.
A másik változat a főtéri autós forgalmat átvezetné a városháza előtti részre, ennek eredményeképpen egy nagy, egybefüggő gyalogos zóna jönne létre Kossuth utca jobb oldala, a teljes főtér, valamint a Márton Áron tér együtteséből.
Gyergyószentmiklós főtere, a Szabadság tér korszerűsítésére is készült egy nemrég bemutatott terv, amely már forgalomátszervezést és autómentesítést vetít előre.
,,Gyergyószentmiklós városvezetése két pályázat leadásával szeretné a főtéri forgalmat kezelni, élhetőbbé, családbaráttá tenni. A Regionális Operatív Program kiírására készült pályázatok tartalmazzák a főtér egy részének lezárását az autós forgalom elől, illetve a jelenlegi közlekedés átszervezését. Ennek értelmében
Forgalomátszervezést és autómentesítést terveznek Gyergyószentmiklóson
Fotó: Beliczay László
A Szabadság tér Gábor Áron–Fürdő–Kossuth Lajos utcák közötti szakaszán a közúti forgalom kétirányúvá válna, a Gábor Áron utca–Márton Áron utca szakaszon pedig egyirányúvá” – tájékoztatott Fórika Krisztina. A városháza külkapcsolati és kulturális referense szerint a remélt változásokkal a főtéri forgalom egy része a Márton Áron utcára, illetve Gyilkostó sugárútra terelődne, így
Baleset történt Sepsiszentgyörgyön a Gyöngyvirág és Oltmező utcai kereszteződés körforgalmának közelében szerdán. A történtek miatt nehézkesen halad a forgalom az érintett útszakaszon.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás lesz érvényben tizenöt nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Gyermekekhez, tanítókhoz és szülőkhöz is szól az az októbertől induló kezdeményezés, amely a román nyelv játékos, élményszerű elsajátítását tűzte ki célul Csíkszeredában – olvasható a városháza szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményében.
Újabb forgalomkorlátozásokra kell számítani Székelyudvarhelyen, ugyanis elkezdi a szolgáltató a Bethlen Gábor utcai ivóvízvezeték cseréjét szerdán – olvasható a helyi önkormányzat felhívásában.
Több utcában is áramszünet várható Csíkszeredán a csütörtöki nap folyamán – hívja fel a figyelmet az áramszolgáltató közleménye alapján a helyi önkormányzat.
Teljesen kiégett egy autó szerdán reggel Dolj megyében, miután fiatal – mint utólag kiderült – ittas sofőrje az árokba hajtott vele.
Miközben Európa-szerte a hőséggel küszködnek, addig íme egy hűsítő hír: Csíkszeredában szerdára virradóan 4,2 Celsius-fokra esett vissza a hőmérséklet.
Dragoș Anastasiu kedden este bejelentette, hogy a kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő csomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni”.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
3 hozzászólás