Eltérő gazdasági helyzet. Egyes megyékben több, máshol kevesebb pénz marad a pénztárcákban
Fotó: Haáz Vince
A 42 megye közül Maros a 9., Kovászna a 23., Hargita pedig mindössze a 35. helyet szerezte meg a Románia megyéit gazdasági mutatók mentén rangsoroló elemzésben. Az eredménynek számos oka van, Hargita megye kedvezőtlen helyezése egyebek mellett a mezőgazdálkodással foglalkozók magas számával, illetve az elszigeteltséggel magyarázható.
2020. szeptember 21., 09:002020. szeptember 21., 09:00
2020. szeptember 21., 13:312020. szeptember 21., 13:31
Három gazdasági mutató – a nettó átlagbér, a munkanélküliségi arány és az egy munkavállalóra jutó nyugdíjasok számának – összehasonlítása alapján rangsorolta Románia megyéit a Hotnews.ro portál. Az Országos Statisztikai Intézet (INS) első féléves adataira alapozó elemzés szerint
Az elemzésben arra próbáltak választ kapni, melyek a veszélyeztetett megyék, amelyekből az alacsony fizetések, a magas munkanélküliségi arány és az egy munkavállalóra jutó nyugdíjasok magas száma miatt inkább máshol próbálnak jobb megélhetést keresni a lakók. A használt módszertan szerint 1-től 42-ig terjedő pontszámokat adtak a megyéknek és a fővárosnak mindhárom mutató alapján: az átlagbér esetében 1-est a legalacsonyabb értékkel rendelkezőnek, és 42-őt a legmagasabbnak, a munkanélküliségi aránynál 42 pontot kapott a legkisebb aránnyal rendelkező, és egyet a legmagasabbal bíró, a munkavállalókra jutó nyugdíjasok száma esetében pedig egy pontot kapott a legalacsonyabb és 42-t a legmagasabb értékkel rendelkező térség.
A pontszámok összesítése alapján állították össze azt a rangsort, amelynek első helyezettje nem túl meglepő módon a főváros lett 123 ponttal. Ott a nettó átlagbér 4258 lejre tehető, a munkanélküliségi arány 1,3 százalékos, és mindössze 0,47 nyugdíjas jut egy munkavállalóra. Ezzel szemben a rangsor másik végén álló, mindössze 14 pontot összegyűjtő Teleorman megyében 2655 lej a nettó átlagbér, 6 százalékos a munkanélküliségi arány, és 1,63 nyugdíjas jut egy alkalmazottra.
A megyében 3148 lej a nettó átlagbér, 2,3 százalékos a munkanélküliségi arány, illetve 0,93 nyugdíjas jut egy munkavállalóra. Kovászna megye a középmezőnyben helyezkedik el, pontosabban a 23. helyen áll 52 ponttal. Esetében az átlagbér 2640 lej, a munkanélküliségi ráta 3,8 százalék, az egy munkavállalóra jutó nyugdíjasok száma pedig 0,9.
A leggyengébb székelyföldi eredményt Hargita megye érte el: mindössze 39 ponttal a 35. helyen áll, ami a nyolcadik legrosszabb eredmény az országban.
A három vizsgált mutató alapján összeállított rangsor. A zöld a kedvező értékeket jelzi, a piros a gyengébbeket
A hasonló elemzéseket nem szabad túl szigorúan értelmezni és elkeseredni miattuk, de tény, hogy nyújtanak egy általános képet az ország különböző térségeinek gazdasági helyzetéről – mutatott rá megkeresésünkre Szabó Árpád közgazdász. Mint mondta, fontos megjegyezni, hogy a hasonló számításokból világszerte kihagynak egy fontos mutatót, mégpedig az olyan személyeket, akik nem alkalmazottként keresik meg a kenyerüket. Példaként említette, hogy ha kizárólag az egy főre jutó hazai összterméket (GDP) vesszük figyelembe, a statisztikai adatok szerint a legtöbb afrikai ország lakosságának már rég éhen kellett volna halnia.
„Mégsem így történt, és ennek oka, hogy a természetbeni árucserét, a kalákában dolgozást és hasonlókat nem vesznek figyelembe, csak a pénzügyi mutatókat. Ez Romániára levetítve azt jelenti, hogy azokban a megyékben, ahol erősebb a mezőgazdasági szektor, nagyon sokan megtermelik önmaguknak a megélhetést, tehát egyrészt nem állnak alkalmazásban, magyarán munkanélkülinek számítanak, másrészt nem is költenek annyit, mint más megyékben. A kutatásban első helyeken szereplő Bukarest, illetve Ilfov, Temes, Kolozs, Szeben, Constanța és Brassó megyék mind erősen iparosított, városiasodott megyék, ahol ipari termelés folyik, az emberek gyárakban dolgoznak, és nem a mezőgazdaságban” – magyarázta a szakember. Hozzátette:
Az elemzésben vizsgált mutatókkal kapcsolatosan a közgazdász elmondta, ha sok nyugdíjas jut egy alkalmazottra, azt azt jelenti, hogy az illető megyében a fiatalok elmentek dolgozni külföldre vagy más megyékbe. Ez az adatok szerint Hargita megyében a leghangsúlyosabb a három székelyföldi megye közül. A munkanélküliségi adatok esetében Szabó azt emelte ki: látszik, hogy az iparosodottabb megyék és azok, ahová külföldi befektetők mennek, sokkal jobban állnak. Emellett az is fontos szempont, hogy sok cég kisebb falvakba van bejegyezve, például a fővárosiak Ilfov megyébe, ezért is olyan alacsony ott a munkanélküliségi arány.
Az átlagbér alakulása egyébként a munkanélküliségi adatokkal is összefügg, ugyanis ahol nem találnak munkaerőt, jobban megfizetik az alkalmazottakat, de ahol magas a munkanélküliség, nem kell olyan magas fizetéseket adni, mivel az emberek örülnek, ha van munkahelyük. A kutatásban is látszik, hogy
A szakember saját bevallása szerint Maros megye kedvező helyezése őt is meglepte, de meglátása szerint az Azomureș vegyipari kombinát és a számos gyógyszeripari vállalat állhat a jó eredmény hátterében. Kovászna megye ugyanakkor Brassó megye közelsége miatt végezhetett a középmezőnyben, mivel Sepsiszentgyörgy Brassó alvó városává vált, és sokan járnak át a szomszédos megyébe dolgozni. Hargita megye esetében viszont nincs a környéken olyan gazdag megye, amely fellendíthetné.
– zárta a szakember.
Maláriával diagnosztizáltak egy bukaresti férfit – közölte csütörtökön az egészségügyi minisztérium.
Az alpolgármesternek fontos feladatai vannak a kisebb községekben is, nem róluk kellene lemondani, hanem inkább a tanácsosok számát kellene csökkenteni – javasolja a Romániai Községek Országos Szövetsége, a kormány megszorító intézkedéseire reagálva.
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Egyfeszt összművészeti fesztivált idén július 31 és augusztus 3. között tartják Gyergyószentmiklóson. Mutatjuk a fellépőket.
A Saul fia című film főszereplője, Röhrig Géza költőként mutatkozik be július 16-án, szerdán 18 órától a marosvásárhelyi Kandaké kávézóban, a Bernády tér 3. szám alatt.
A romániai európai parlamenti (EP-) képviselők közül nyolcan szavazták meg csütörtökön az Ursula von der Leyen és az Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt, ketten tartózkodtak, 12-en ellene szavaztak, 11-en pedig nem vettek részt.
Átadták a forgalomnak csütörtök délután az észak-erdélyi (A3-as) autópályát az 1-es országúttal Tordatúr közelében összekötő gyorsforgalmi utat.
Befogták az egyik bocsát annak az anyamedvének amelyet a napokban lőttek ki, miután az megölt egy motorost a Transzfogarason – közölte Facebook-oldalán a környezetvédelmi minisztérium.
Kenőpénz elfogadásán érték tetten az ügyészek csütörtökön a bukaresti Floreasca kórház egyik ortopéd szakorvosát – értesült az Agerpres ügyészségi forrásokból.
Július 13. és 27. között ünnepli 15. születésnapját a Csíki Jazz Fesztivál. Idén az emlékezés és a világzene jegyében zajló eseménysorozat világszínvonalú fellépőkkel, tehetségkutatóval, gyerekprogramokkal és közösségi örömzenéléssel várja a közönséget.
5 hozzászólás