Fotó: Kristo Robert
Fűtés hiányában, embertelen körülmények között él több család is a csíkszeredai Hunyadi János u. 2/A szám alatti tömbházban, ahol tavaly őszig egy közös kazánról fűtötték a hatvan blokklakást. A szolgáltató a lakóközösség felgyülemlett adósságai miatt zárta el a gázcsapot, ezáltal büntetve azokat is, akiknek nincsenek tartozásaik. Megoldásként az E-on gázszolgáltató könnyített a kazánbekötés feltételein, de akik nem tudtak egyik napról a másikra 6 ezer lejért külön kazánt beszereltetni, kénytelenek egész télen fagyoskodni, így számukra a helyzet kilátástalan és elkeserítő.
2010. január 21., 16:282010. január 21., 16:28
2010. január 21., 16:392010. január 21., 16:39
Fotó: Kristo Robert
Magukra hagyottan, elfeledve
„Akiknek pénzük volt, kis kazánt köttettek be, a többiek meg várják a tavaszt, a jóakaratot. A tél fele eltelt, mi meg fűtetlen lakásokban fagyoskodunk. A meleg víz már csak emlék, de főzni sem tudunk, így szenved adós és nem adós. Meddig? Vagy talán nem vagyunk egyenlő polgárai ennek a városnak?” – panaszkodott látogatásunk során Kánya Ibolya, aki a végtelenségig el van keseredve. Két gyerekkel él egy nyirkos, fűtetlen lakásban, férje külföldön dolgozik, így abban reménykednek, hogy talán jövő télire sikerül nekik is egy kazánt beszereltetniük. Addig viszont még hosszú az idő, és tavaszig akár többször is megfagyhatnak.
Az embertelen körülmények miatt a gyerekek gyakran betegeskednek, ezért sok pénz megy el gyógyszerre – panaszkodik a megviselt anya, miközben megmutatja a fióknyi orvosságot. Az asszony munkanélküli, de a tömbházban még számos szociálisan hátrányos helyzetű (nyugdíjas, beteg) él, akiknek nem telik saját kazánra. Már két és fél hónapja, hogy nincs gázuk, és úgy érzik, mindenki megfeledkezett róluk. Legalább a konyhagázt kötnék vissza, hogy főzni tudjunk – siránkozik a kétgyermekes családanya, aki rezsón kínlódik az ételkészítéssel, amit ha reggel odatesz, jó, ha estére elkészül. Néha-néha bekapcsolja a villanymelegítőt, de azt sem meri sokáig működtetni, mert a vezetékek elavultak, és fél, nehogy tűz keletkezzen. Így a lakásban egész télen a hőmérséklet alig haladja meg a nulla Celsius-fokot.
Villanyrezsó volt a karácsonyi ajándék
Karácsonykor az angyalka a lehető legjobb ajándékot, egy villanyrezsót hozott, de sajnos a villanyszámlára valót már nem tette a fa alá – ecseteli fanyar humorral az anya. A fürdés is kész tortúra, a jéghideg vizet alig langyosítja fel a rezsó. A gyermekek kedvencei, az aranyos kis hörcsögök sem állnak messze a pusztulástól a jégbarlanghoz hasonlítható lakásban. A tömbházból több család is a rokonokhoz menekült, de Kányáék nem tudnak vidékre költözni a nagyszülőkhöz, mert a gyerekek iskolába járnak – tudtuk meg beszélgetésünk alkalmával.
A családnak járna a 160 lejes fűtéspótlék, de ez gázra, hőenergiára és fára érvényes, s mivel ők árammal fűtenek, nem tudnak élni a kedvezménnyel. Ezért Kánya Ibolya még december 15-én beadvánnyal fordult a csíkszeredai városházához, melyben kéri, hogy a fűtéspótlék összegét fordíthassa a villanyszámlára. Választ azóta sem kapott, pedig a harminc nap lejárt. Az asszony már előre retteg a villanyszámlától, amit kölcsönből is, de kénytelen lesz kifizetni, mert ha azt is levágják, akkor tényleg megfagynak. „Még a bűnözőknek is jobb dolguk van a börtönben, mert meleg helyen fekszenek, és legalább kapnak meleg ételt” – fogalmazott keserű szájízzel Ibolya.
Elmesélte, hogy 2001-ben, amikor a közös kazánt megvették, azt mondták: a lakásokba nem engedélyezik a külön kazán bekötését. Akkor abból a pénzből be tudta volna szereltetni a saját kazánt, és nem kerültek volna ebbe a helyzetbe. Most becsapva érzi magát, mert ha ezt tudja, akkor egy lejt sem adott volna a közös kazánba. A gázt egyébként azért vágták le, mert a lakóközösségnek hatalmas tartozása gyűlt össze. A helyzet pikantériája az, hogy az adósok hiába fizetik vissza tartozásaikat, az mégsem fedezi az E-on által követelt teljes összeget, amit nem lehet tudni, miként sóztak a lakók nyakába – magyarázta Kánya Ibolya, aki már csak a csodában bízik, hogy megoldódik ez az áldatlan helyzet, amibe önhibájukon kívül kerültek, és nem kell megfagyniuk saját lakásukban a huszonegyedik század hajnalán.
Árammal való fűtéshez nem adnak támogatást
A törvény értelmében a fűtéspótlék csak azoknak jár, akik gázzal, hőenergiával és fával fűtenek, készpénzben csak azoknak adják ki a fűtéspótlékot, akik fával fűtenek – fejtették ki érdeklődésünkre a városháza szociális közszolgálati irodájában, így akik helyzetükből adódóan kénytelenek villanyáramot használni a fűtéshez, azok elesnek ettől a lehetőségtől, ebből adódóan hiába kérvényezik a fűtéspótlék készpénzben való kifizetését, mert az villanyáramra nem dukál.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
szóljon hozzá!