Elektronikus oltásregisztert vezetett be szeptembertől az egészségügyi minisztérium, amelybe az orvosok kötelesek bevezetni a kabinetjükben beadott minden oltást. A Hargita megyei családorvosi szövetség vezetője szerint most már két programba kell bevezetni ugyanazokat az adatokat, a családorvosok szerint az adminisztratív teendőt csak munkaidőn túl tudják majd elvégezni. A számítógépes alkalmazások még nem érkeztek meg a megyébe, de egyes rendelőkben még számítógép sincs, így nem lesz, mire telepíteni.
2011. szeptember 06., 17:582011. szeptember 06., 17:58
2011. szeptember 06., 18:262011. szeptember 06., 18:26
Az orvosok kötelesek minden beadott oltást bevezetni az Elektronikus Oltásregiszterbe
Néhány napja már online jegyzik be az orvosok az elvégzett oltásokat az Országos Egységes Elektronikus Oltásregiszterbe, miután megkezdte működését az ezt biztosító felület – tájékoztat közleményében az egészségügyi minisztérium.
Az elektronikus jelentést szabályozó 2011/1234-es számú egészségügyi miniszteri rendelet értelmében az állami vagy magánszülészetekről, a háziorvosi és iskolaorvosi rendelőkből minden orvos köteles – az oltások helyes és megfelelő időben való elvégzése mellett – bejegyezni az Elektronikus Oltásregiszterbe a kabinetjében beadott minden vakcinát, függetlenül attól, hogy ez része az Országos immunizációs programnak vagy pedig opcionális. A szakhatóság szerint az egységesített nyilvántartás áttekinthetőbbé teszi az átoltottsági adatokat, és így ellenőrizhetőbbé válik a fertőző betegségek megelőzése.
A regiszter tartalmazza egyénenként minden romániai gyermek és fiatal oltási adatait, az adatok bizalmas kezelése mellett. Az adatok két szakaszban kerülnek nyilvántartásba: 2011 végéig (december 31-éig) a háziorvosoknak be kell vezetniük a listájukon szereplő, 2007. szeptember 1. után született gyermekek oltásait, jövő évtől pedig az újszülöttek adatai folyamatosan kerülnek be a rendszerbe – közli a szaktárca.
Lassan épp a betegre nem jut idő
Ha az oltási adatokat be kell vezetni az egészségügyi rendszert átfogó Integrált Egységes Információs Rendszerbe (SIUI) is – amire több mint százmillió eurót költött az állam –, akkor mi szükség van egy újabb programra, amelybe ugyanazokat az adatokat ismételten be kell jegyezni – teszi fel a kérdést dr. Soós Szabó Klára, a Családorvosok Hargita Megyei Szövetségének vezetője. A közegészségügy a SIUI-n keresztül átvehetné ezeket az adatokat a biztosítóháztól is, hiszen van együttműködés a két intézmény között – folytatja a családorvosi szövetség vezetője.
A családorvosok számára ez egy újabb pluszmunka, ezek miatt lassan oda jutnak, hogy éppen a betegre nem marad idejük – panaszolja dr. Soós Szabó Klára. Ugyanakkor hozzáfűzte azt is, hogy a szövetség már jelezte a problémát az egészségügyi miniszétiumnak, de választ még nem kaptak, és a programok sem érkeztek még meg, csak egy tájékoztató arról, hogy miként kell az adatokat feltölteni a rendszerbe.
Az általunk megkérdezett székelyudvarhelyi családorvosok már elküldték a szaktárca által kért adatokat, hogy belépő azonosítókat kapjanak az elektronikus oltásregiszterbe, de sem visszajelzést, sem értesítést nem kaptak arról, hogy mikor érkeznek a számítógépes programok. Többen is úgy vélik, hogy csak túlórázás révén sikerül majd év végéig a szaktárca által kért adatokat feltölteniük az online nyilvántartásba.
Előbb számítógép kellene
– Az holtbiztos, hogy nem kis munka. Megterhelő lesz utólag bevinni az adatokat – mondja dr. Rédai Margit székelyudvarhelyi családorvos arról a kötelezettségről, mely szerint december végéig be kell vezetniük az elektronikus nyilvántartásba a listájukon szereplő, 2007. szeptember 1. után született gyermekek oltásait. Dr. Rédai Margit szerint az adatbevitelre csak munkaidőn túl kerülhet sor, akárcsak a biztosító által kért számítógépes nyilvántartások elkészítésére.
Még rosszabb a helyzet egyes iskolaorvosi rendelőkben. A számítógépes programról még semmi hír nem érkezett, de a kabinetnek még számítógépe sincs, így – amennyiben az iskolától vagy valamely más érintett intézménytől nem kapnak egyet – hiába érkezik meg a számítógépes program, nem lesz mit kezdeniük vele – mondta el dr. Kovács Kendi Éva székelyudvarhelyi iskolaorvos.
Önálló koncerttel érkezik Székelyföldre a Szabó Balázs Bandája alapítója: jótékonysági célú műsorával a kovásznai unitáriusok templomépítését támogatja. A koncertre május 7-én 19 órától várják az érdeklődőket Sepsiszentgyörgyön.
Tilos a választáson felvételeket készíteni a szavazólapról, az önállóan szavazni képtelen választóknak pedig joguk van kísérővel szavazni – többek között ezek a szabályok érvényesek az elnökválasztás vasárnapi fordulójában.
A választói névjegyzék adatbázisát folyamatosan frissítik, tehát az abban szereplő adatok és információk pontosak – szögezte le csütörtökön az Állandó Választási Hatóság.
A Központi Választási Iroda (BEC) május 3-án, szombaton és 4-én, vasárnap is közli a választási részvétellel kapcsolatos adatokat – adta hírül az Agerpres.
A Richter-skála szerint 3,2-es erősségű földrengés történt csütörtökön 12 óra 43 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Egy személyautót ütött el egy vonat szerdán délután Temes megyében, a kocsiban tartózkodó két személy – sajtóbeszámolók szerint férj és feleség – a helyszínen életét vesztette.
Kerékpáros felvonulással indult, majd tánc- és kóruselőadásokkal, koncertekkel, filmvetítésekkel folytatódott az idei székelyudvarhelyi majális Szejkefürdőn. Az eső ugyan közbeszólt, de a hangulatot nem tudta elmosni.
A nemi erőszak és más szexuális bűncselekmények miatt jogerősen nyolc év letöltendő börtönbüntetésre ítélt Corneliu Bârlădeanult, világi nevén Corneliu Onilát, Huși volt ortodox püspökét a bákói börtönbe vitték a rendőrök.
A rendőrök az elmúlt 24 órában összesen 473 sofőrnek vonták be a jogosítványát, 138-nak gyorshajtás, 25-nek alkohol hatása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott csütörtökön a Román Rendőrség.
szóljon hozzá!