Klaus Birthler
Fotó: TEDx
Az épített kulturális örökség és a természeti örökség olyan erőforrások, amelyeket Szászrégenben még nagyon kis mértékben használtunk ki – mondta a Vásárhelyi Hírlapnak adott interjújában a 35 éves szászrégeni Klaus Birthler, aki német anyanyelvű, de a román mellett magas szinten ír és beszél magyarul is. Belföldi és külföldi tanulmányait követően visszatért szülővárosába, ahol előbb civilként, nemrég pedig köztisztviselőként igyekszik jobb jövőt biztosítani a következő generációnak. Szászrégen új főépítésze nagyon fontosnak tartja az eredeti elemek megőrzését, konzerválását, mivel szerinte azok a nemzeti identitás és történelem tanúi, függetlenül attól, hogy milyen etnikum hozta létre.
2017. október 17., 13:112017. október 17., 13:11
2017. október 17., 13:202017. október 17., 13:20
– Klaus Birthlert legtöbben az unDAverde Egyesület projektjeinek kezdeményezőjeként és megvalósítójaként ismerték meg. Milyen út vezetett a civil szférából Szászrégen polgármesteri hivataláig, ahol főépítészként dolgozik?
– Szászrégenben nevelkedtem, családom tagjai az elmúlt 200 évben részt vállaltak a helyi vezetésben. Valahogyan kötelességemnek érzem, hogy a közösségnek továbbadjam azt a tudást, amit az elmúlt 17 évben különféle hazai és külföldi iskolákban, szakmai továbbképzéseken a várostervezésről megtanultam.
Annak ellenére, hogy 6 évvel ezelőtt komoly vitáink voltak a városvezetéssel, úgy gondolom, hogy a helyhatóság elég sokat fejlődött, nyitottságot tanúsított, és én is hozzá akarok járulni ehhez a fejlődéshez. A civil és a közhivatalnoki tevékenységem nem áll távol egymástól, hiszen az unDAverde-nél a közterek helyzetével foglalkozunk, a nemzetközi urbanisztikai elvekhez való hozzáférést könnyítjük meg a plusminusmures.wordpress.com platformon. Továbbá a különböző szakterületekhez igyekszünk többletértéket adni olyan koncepciók, elképzelések által, mint a „față de Mureș” – a természeti elemek felhasználása turisztikai, sport és szabadidős tevékenységekre, valamint a „velopoteca” elnevezésű projektünk, amely Szászrégenben kerékpáros turisztikai (cicloturism) útvonalak létrehozását célozza – utóbbi nemrég nyerte el az A6 építészeti biennálé köztéri díját (az A6 Maros, Hargita, Kovászna, Brassó, Szeben és Vâlcea megyék építészeti biennáléja – szerk. megj.)
– Milyen megvalósításokat tudhat maga mögött főépítészként? Milyen vízió, stratégia jellemző a munkásságára, mi vezérli?
– Alig egy hónapja vagyok főépítész, de már korábbról ismertem az intézmény szakmai hiányosságait. Eddigi megvalósításom az urbanisztikai adatbank alapjainak létrehozása: ez egy geoinformatikai rendszer, amelynek a lakosság, a döntéshozók és a köztisztviselők tájékoztatása szempontjából van fontos szerepe. Társadalmi hatásainak érzékelése időigényes, viszont a rendszer kialakítására 0 lejt költöttünk el, mert egy Open Source (nyílt forráskódú számítógépes program, amely bárki számára ingyenesen elérhető – szerk. megj.) applikációt használtunk, éppúgy, ahogy bizonyos svájci és osztrák intézmények, hatóságok is tesznek. Szászrégennek nagyobb ingatlanbiztonságra van szüksége.
A helyhatóság általános, országos szintű szabályokkal igyekezett megfékezni ezt a helyzetet. Az új PUG kidolgozása az én érkezésem előtt elkezdődött, és még mindig dolgozunk, pontosítunk, fejlesztünk rajta. Jelenleg tehát helyi szabályokat alkotunk, a jobb együttélés, lakhatás, tanulás, munka, sport és kikapcsolódás érdekében.
Úgy tűnik, Románia az egyetlen európai uniós tagország, ahol nincsenek városi telekügyi egyesületek, amelyek a területek hatékony kihasználtságát biztosítják. A lakosság azt hitte, hogy amint a terület beltelekké válik, már lehet is építeni rá. Ez azonban nem így van, mivel a beltelekeltetett területeknek hatékony infrastruktúrára van szükségük, Régenben pedig a beltelek mintegy 40 százaléka éppen azért nem beépíthető, mert az elmúlt 20 évben beltelekeltetett termőföldeket nem tervezték meg építkezésre.
Ennek rendezésére közvetítést javasoltam hivatásos mediátor vagy szakmai egyeztető (és nem a polgármester, hiszen a mediálás szabályai szerint a polgármester az egyik érdekelt fél) segítségével, aki független félként vesz részt a várostervezési nyilvános találkozókon.
Fotó: TEDx
– Milyen tervei vannak Szászrégen esetében? Milyen kapcsolatban állnak/állhatnak ezek Marosvásárhellyel, illetve milyen régiószintű fontossággal bírnak?
– Az épített kulturális örökség és a természeti örökség olyan erőforrások, amelyeket Szászrégenben még nagyon kis mértékben használtunk ki. Műemlék épületekről, ingatlanegyüttesekről, a tájról és a mikroklímáról van szó, amelyek népszerűsítése országos biztonsági célkitűzés az államvédelmi tervben. Éppen ezért a visszaélésszerű beavatkozás bűncselekménynek minősül, nemzetközi szinten pedig hajlamosak háborús bűnként kezelni az ilyen eseteket. Nagyon fontos az eredeti elemek megőrzése, konzerválása, mivel a nemzeti identitás és történelem tanúi, függetlenül attól, hogy milyen etnikum hozta létre ezeket.
Számítok a Szászrégen központi részén lakókra, akik olvassák ezt az újságcikket, hogy tudatosítják, milyen értékek birtokában vannak. Az örökség népszerűsítése prioritásnak számít, ezért a közvagyon és műkincsek védelmére munkacsoportot szeretnék létrehozni. Támogatási programot dolgozunk ki a védett történelmi belvárosban található épülethomlokzatok felújítására.
A természeti örökség, a vízfolyások, a parkok és az erdők értékesítését településrendezési beavatkozásokkal képzelem el, olyanokkal, mint a Malom-csatorna Szederfák (Duzilor) és Szabadság (Libertății) utcák közötti szakasza. A fenntartható, gazdaságos városfejlesztés is fontos célkitűzésünk.
Én a városi sűrítés, a belterjes városfejlesztés mellett foglalok állást, és itt elsősorban azokhoz az ingatlantulajdonosokhoz szólok, akiknek utcára néző házuk és mögötte nagyon-nagyon hosszú kertjük van. Ideálisnak az mutatkozik, hogy a városfejlesztés ezeken a hosszú kertrészeken történjen, az pedig, hogy kinek mekkora kert szükséges vagy elégséges, az életmód és a helyhatósággal való tárgyalás kérdése. Mindezért kommunikációs és urbanisztikai tájékoztató online és offline platformot akarok létrehozni, hogy egyre jobb döntéseket hozhassunk. Az ipari területek esetében a kérések kistermelésekre vonatkoznak, funkcionális keveréket képezve a szolgáltatásokkal, a kereskedelemmel és a szakmai képzéssel. Szeretném lefedni az összes olyan terjeszkedési igényt, amely termelésre vonatkozik és a térségnek, illetve a városi élethez többletértéket jelent. Befolyásolja az emberi viselkedést, következésképpen a városi gazdaságot, ahogy kinéz mindaz, amit építünk, a közteret ugyanis ezer és ezer vonal és felület, anyag, szín és szag alkotja. Úgy gondolom, hogy Szászrégen azoknak lehet megfelelő város, akik az úgynevezett „downshifting” (visszakapcsolási) jelenségnek akarnak részesei lenni: a nagyvárosból visszavonulóké, amelynek városi stressze és természettávolsága negatívan befolyásolja az egészséget és az életminőséget, de segíti a vállalkozói szellemiség kialakulását és a kisközösség megerősítését, hiszen a hatások látványosabbak, mint nagyközösségek esetében.
Emberbarát változás Szászrégenben, amelyet Kolozsvárról is dícsérnek
Fotó: blog.cluj.info
– Véleménye szerint melyek lehetnének a legfontosabb nagyberuházási tervek, megvalósítások Marosvásárhelyen?
– A Világbanknak az úgynevezett „mágnesvárosokra” vonatkozó jelentéséből kiderül, hogy Maros megye még mindig munkaerőforrás Kolozsvár számára. Ennek ellenére, Marosvásárhely a 10. helyen áll a vonzó városok jegyzékében, ez nagymértékben az orvosi egyetemnek (MOGYE) köszönhető, nem feltétlenül a gazdasági környezetnek.
Tehát a közigazgatás növekedése, fejlődése figyelhető meg. Amennyiben Marosvásárhelyen és Szászrégenben megfigyelik, hogy mi működik és mi nem működik a bevezetett közigazgatási intézkedések közül, elég sokat fejlődhetnének, de a verseny állandóan ott lebeg majd.
Hangsúlyozom: a belváros szomszédságában és nem a belvárosban, hiszen a kollektív parkolás önmagában vonzó a gépkocsiforgalom számára, mi pedig nem kívánjuk a gépkocsiforgalmat a belvárosban. Marosvásárhelynek is megvannak a maga természeti elemei, amelyeket intelligens várostervezéssel értékesíthet, itt a turbinaárkot és a Maros partját említeném. A Somostetőt már most elég jól hasznosították, kiaknázták, de lehet még ennél is jobb, például ha közszállítást vezetnének be az egyéni gépkocsik helyett.
Újraindult egy kampány, amely a választások befolyásolására irányul, közintézmények, televízióadók és hírügynökségek klónozott weboldalait használva – figyelmeztetett pénteken a belügyminisztérium.
A Maros Megyei Sürgősségi Kórházban fekvő betegek mozgóurna segítségével szavazhatnak vasárnap, de csak azok, akik írásban jelezték választási szándékukat – tájékoztatott az egészségügyi intézmény sajtóosztálya.
Romániai idő szerint pénteken 17 óráig több mint 108 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a belügyminisztérium.
Az elnökválasztás vasárnap, május 18-án tartandó döntő fordulóján való részvételre és a magyar felsőoktatás jövőjének támogatására szólítottak fel pénteken kiadott közös felhívásukban a magyar nyelvű oktatást is biztosító romániai egyetemek vezetői.
Ledolgozta csaknem 20 százalékpontos hátrányát, és néhány tized százalékponttal meg is előzi ellenfelét az elnökválasztás hétvégi, döntő fordulójában Nicușor Dan független jelölt az utolsó, pénteken közzétett közvéleménykutatási eredmény szerint.
Folytatja tízállomásos erdélyi koncertkörútját a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta. Nagykároly, Nagyvárad és Marosvásárhely után pénteken Csíkszeredában, szombaton pedig Kézdivásárhelyen adják elő Jazzkívánságműsor című lemezük bemutató koncertjét.
Nem szükséges előzetes regisztráció, mindössze érvényes román személyi igazolvánnyal vagy útlevéllel is voksolhatnak a román állampolgárok Magyarországon. Az államelnöki szavazás péntek reggeltől vasárnap estig tart három városban.
A Múzeumok Éjszakája látogatói ingyenesen utazhatnak Marosvásárhelyen a 45-ös buszjárattal. A különjárat az esemény teljes ideje alatt közlekedik a városközpont és a Somostető között, megkönnyítve az állatkerthez való eljutást.
Élénksárga színekben pompázott Sepsiszentgyörgy főtére péntek reggel: gyerekek, szülők, kísérők gyülekeztek, hogy közösen ünnepeljék a város népszerű programjának születésnapját. A Lábbusz-járatot négy éve indította el az önkormányzat.
szóljon hozzá!