Óriási eltérések tapasztalhatók országos viszonylatban az egyes állami intézmények megyei vezetőinek havi fizetése között: a Konstanca megyei csendőrség parancsnoka például két és félszer annyi fizetést kap, mint a lista utolsó helyén lévő Hargita megyei kollégája. Eltérések vannak a megyeközpontok polgármestereinek, a megyevezetőknek, illetve a prefektusoknak a havi járandósága között is.
2012. január 31., 15:392012. január 31., 15:39
2012. április 25., 14:582012. április 25., 14:58
Fizetések, felelősségek. Pénzben mért tevékenységek
Állami intézmények, tehát közpénzből fenntartott hivatalok vezetőinek fizetését vette górcső alá az egyik tekintélyes bukaresti internetes portál. Az Econtext.ro érdekes számadatokat bányászott ki a megyei csendőrségek, prefektusok, tanácselnökök, törvényszékek, illetve megyeközpontok vezetőinek havi fizetésével kapcsolatosan. A számunkra érdekes részeket mi is megvizsgáltuk.
Csendőrség: a lista legvégén
Az egyik legszembetűnőbb eltérés a megyei csendőrség vezetőinek havi átlagfizetésében mutatkozik. A rendelkezésre álló – legfrissebb – 2010-es adatok szerint a Konstanca megyei csendőrség parancsnokának munkáját havi 7103 lejjel jutalmazták, ő kapta országos viszonylatban a legtöbbet. A Dolj, Galac és Kolozs megyei kollégái is jól kerestek: ők havonta legalább hatezer lejt vihettek haza. Kovászna megye csendőrparancsnoka is „elég jól” keresett, neki 2010-ben 5922 lej volt a fizetése, Maros megyei kollégájáé pedig 4907 lej.
A Hargita megyei csendőrség vezetője, Dan Iamandi őrnagy a lista legutolsó helyére csúszott, 2010-ben havonta mindössze 2887 lejt kapott. Fontos kihangsúlyozni, hogy a Hargita megyei vezető kivételével minden megyei csendőrparancsnok legalább havi négyezer lejt keresett 2010-ben.
Polgármesterek: valahol 2818 és 8422 lej között
A 2010-es esztendő vagyonnyilatkozatai alapján az országban Jászvásár polgármesterének volt a legmagasabb a fizetése: a moldvai nagyváros első emberét munkájáért nettó 8422 lejjel jutalmazták. A képzeletbeli dobogó második helyét Temesvár vezetője foglalta el, havi 8161 lejes fizetésével. A harmadik legjobban kereső Marosvásárhely polgármestere, Dorin Florea, aki 7472 lejért irányította Maros megye megyeszékhelyét. Érdekesség, hogy Bukarest első embere, Sorin Oprescu a maga 5302 lejes havi illetményével csak a lista hatodik helyén található.
Ráduly Róbert Kálmán a kimutatás 13. helyén szerepel: Csíkszereda polgármestere 2010-ben havonta 4378 lejért irányította Hargita megye legnagyobb városát. A legfrissebb vagyonnyilatkozata alapján Ráduly 2011-ben már csak havi 3780 lejért dolgozott. Sepsiszentgyörgy polgármestere, Antal Árpád két esztendővel ezelőtt havi 3285 lejt keresett, ezzel a lajstrom 33. helyét foglalta el. A legkevesebb járandósága az Ilfov megyei Buftea polgármesterének volt, aki munkájáért 2818 lejt kapott havonta.
Megyei tanácselnökök: átlagosan 4 ezret kerestek
A 41 megyei tanácselnök 2010-ben átlagosan havi nettó 4–4500 lej közötti összeget kapott. Első helyen, kiemelkedőnek mondható 7500 lejes járandósággal Lokodi Emőke, Maros Megye Tanácsának elnöke szerepel. Az őt követő Iaşi megyei tanácselnök már 1500 lejjel kevesebbet kapott ugyanazért a munkáért.
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke a 13. legjobban kereső tanácselnök: saját vagyonnyilatkozata alapján tavalyelőtt havonta 4512-lejért látta el a rá ruházott elnöki teendőket. Kollégája, Tamás Sándor Kovászna megyei tanácselnök 4058 lejt kapott, ezzel az összeggel a kimutatás 25. helyén tanyázott. 2010-ben Beszterce-Naszód megye első emberének jutott a legkevesebb tanácselnöki fizetés, ő havonta 3879 lejt tehetett zsebre.
Prefektusok: „jó” fizetésük van
Az állami alkalmazottak közül nagyon magas fizetést kapnak a prefektusok. Ők a legutolsó, 2010-es kimutatás szerint havonta átlagosan ötezer lejt vihettek haza. A legtöbbet a Iaşi megyei Prefektusi Hivatal vezetője kapta, akit szolgálataiért 7126 lejjel jutalmaztak. Őt Buzău, illetve Gorj megyei kollégái követték, 6900 lejes jövedelemmel.
Ladányi László Zsolt havi járandósága sem tekinthető rossznak: Hargita megye prefektusa 6341 lejért dolgozott, ezzel 41 társa közül ő volt a 11. legjobban megfizetett prefektus. A Maros megyei prefektusi hivatal első embere még ennél is többért szolgálta az államot, Marius Paşcan 2010-ben havi 6643 lejért dolgozott. György Ervin Kovászna megyei prefektus havi fizetése 5856 lej volt két esztendővel ezelőtt.
Törvényszéki vezetők: 9 ezres átlagkereset
A legmagasabb juttatásban részesülnek a megyei törvényszékek elnökei, akik két évvel ezelőtt (a rendelkezésre álló legfrissebb adatok szerint) vagyonnyilatkozataik alapján havonta átlagosan 9300 lejért dolgoztak. Szeben megye törvényszékének vezetője került az első helyre, neki volt a legmagasabb, közel 14 ezer lejes fizetése. A legkevesebb juttatás is közel 6 ezer lejes volt.
A Hargita megyei törvényszék elnöke, Cornelia Dragomir 2010-ben havi 11 191 lejért dolgozott, ezzel ő volt a 7. legjobban megfizetett megyei törvényszéki elnök az országban. A Kovászna megyei törvényszéki elnök, Ördög András Loránd 9077 lejjel a 20. helyen állt. „Kevés pénzért” tevékenykedik viszont a Maros megyei törvényszéki elnök, aki 2010-ben havi 6246 lejjel is beérte.
Átlagemberek átlagfizetése
Az országban a 2012 elején meghatározott 1546 lejes havi átlagkereset megyékre lebontva következőképpen alakul: munkájukért a legtöbbet, havi 2107 lejt a főváros lakói kapják, őket Ilfov (1 915), Gorj (1 681) és Prahova (1 597) megyék lakói követik. Hargita megyében 1259, Kovásznában 1150, Maros megyében pedig 1294 lej a havi átlagkereset.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
szóljon hozzá!