Bodó Csilla és Vass Orsolya
Fotó: Erdély Bálint Előd
Bőven félidőn túl jár a Gyulafehérvári Caritas és Székelyudvarhely önkormányzatának átfogó felzárkóztatási projektje, amely a városban élő, a társadalom perifériájára szorult, alacsony jövedelmű és hátrányos helyzetű gyermekeket, illetve családokat hivatott támogatni. Az EGT Alap támogatásával megújult Budvár Szociális Központban jártunk, ahol az érintettekkel beszélgettünk az eddigi megvalósításokról.
2022. július 14., 21:572022. július 14., 21:57
2022. július 14., 21:582022. július 14., 21:58
A Mindenki mindenkiért nevet viselő, huszonhat hónapos projekt 2021 januárjában rajtolt, és összetett célja, hogy szociális, gyógy-, nevelési és foglalkoztatási tevékenységekkel támogassa az alacsonyabb jövedelmű családok gyermekeit, hogy iskolában maradhassanak, a szakképesítés nélküli felnőtteket pedig abban, hogy kompetenciaigazolást szerezhessenek és munkába állhassanak. Szerdai látogatásunk során éppen három gyermekcsoport számára tartottak kézműves foglalkozásokat a megújult fejlesztőközpontban.
A Budvár-negyedben működő szociális központban a Gyulafehérvári Caritas kilenc éve végez oktatási és felzárkóztatási tevékenységet,
– kezdte beszélgetésünket Bodó Csilla, a Mindenki mindenkiért projekt szakmai koordinátora, a központ vezetője. Mint mondta, így született meg a projekt, amely azokra az igényekre próbál választ adni, amelyek felmerültek a Budvár utcai közösségekből. A projekten keresztül aztán kapcsolatba kerültek a város másik három helyszínén élő roma közösségekkel is.
Mint mondta, a lassan végéhez közeledő projekt programjaival igyekeztek minden korosztályt megcélozni, így annak keretein belül tartanak baba-mamafoglalkozásokat, korai fejlesztéseket, illetve a későbbi iskolaelhagyás csökkentését is célul tűzték ki. Ezen kívül tizenhat alkalmas szociáliskészség-fejlesztő képzést és szakmai tudást igazoló programot szerveztek olyan felnőttek számára, akik legalább a négy osztályt kijárták és valamilyen szakmában van már tapasztalatuk.
„A tapasztalat az, hogy az iskolaelhagyás már 5–8. osztályban elindul, többségében a gyerekek 5–6. osztályban kezdenek kimaradni az iskolából. Itt fontos ottlennünk, hogy besegítsünk, mert különben kiesnek a rendszerből” – magyarázta a programkoordinátor, hozzátéve, hogy ezért jött létre a projekt Zsetonprogram elnevezésű tevékenysége, amelybe két iskola – a Tompa László és a Móra Ferenc – is bekapcsolódott. A lényege, hogy
A pontok a rendszeres iskolalátogatást és a felkészült jelenlétet hivatottak jutalmazni.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Ezen kívül az idősebb korosztályra is gondoltak 16-tól 55 éves korig, egészen pontosan azokra, akik értenek valamilyen – tapasztalaton alapuló – szakmához. „Nekik is lehetőségük van bizonyítani és a román állami rendszerbe bekerülni egy szakmai kompetenciát igazoló bizonyítvány révén” – magyarázta a programkoordinátor, hozzátéve, hogy
innen jött az ötlet, sepsiszentgyörgyi mintára. Ez egy olyan foglalkozássorozat, amelyhez a négy osztály elvégzése a feltétel, tizenhat alkalmas, és rendszeres jelenlétet követel. A foglalkozásokon nagy hangsúlyt fektetnek arra is, hogy ha valaki megszerzi az igazolást és sikerül munkát találnia, tudjon is beilleszkedni a munkahelyen – magyarázta az illetékes.
A tizenhat alkalmas tevékenységet követően kerül sor Sepsiszentgyörgyön az igazolás megszerzésére, amikor egy
Mint kiderült, mostanáig két csoporttal sikerült végigvinniük a teljes folyamatot, egyszer kilenc, aztán tizenegy személlyel. A projekt még egy további, tizenegy fős csoportra ad lehetőséget anyagilag, ugyanis a képzés és vizsgáztatás 1500 lej fejenként, előzetes meghatározás révén pedig harminc személyre van keret – részletezte, hozzátéve, hogy ha túljelentkezés lesz, igyekeznek forrást keresni és megoldani, hogy minden részt venni vágyó lehetőséget kapjon.
Fotó: Erdély Bálint Előd
„Az a fontos, hogy valamilyen formában mintát is tudjunk adni az egész közösségnek, és
– mondta a programkoordinátor.
Az egyik olyan tevékenység, amely az első perctől jól működik, a szociális mosoda. „Ahol az emberek napi életmódjából a víz hiányzik, ott sok nehézség felmerül. Erre találtuk ki ezt a mosodát, amely két mosó- és két szárítógéppel működik. Előzetes programálás alapján behozzák a szennyest, és kimosva, megszárítva viszik haza” – mesélte az illetékes. A projekt egyik nagy eredménye, hogy a mosodáért felelős munkatárs a képzést követően helyezkedett el az új munkakörben, és ez is egy kiváló példa a közösség számára.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A jövőre vonatkozóan Vass Orsolya, a projekt menedzsere és a Caritas udvarhelyszéki régiójának koordinátora elmondta, az EGT Alap által nyújtott finanszírozási időszak február végén fog lejárni, de mivel a projekt a polgármesteri hivatallal partnerségben zajlik,
– természetesen nem olyan intenzitással, mint a pályázati időszakban.
„Egy minimális támogatást kell biztosítson az önkormányzat számunkra, amelynek révén az újonnan kialakított dolgokat fenn tudjuk tartani” – mondta az illetékes. A baba-mamatevékenység és a mosoda számít új dolognak, ezeket fogják a fenntarthatósági időszakban kapott támogatásból finanszírozni.
Noha a projektből még néhány hónap hátra van, a legfontosabb talán az ezt követő fenntarthatósági időszak lesz, amikor reményeik szerint a most elinduló szolgáltatásokat sikerül beépíteni a mindenkori működésbe.
Érvényesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.
Romániai középiskolásoknak és egyetemistáknak kínál lehetőséget az ING Hubs Romania és a Bukaresti Közösségi Alapítvány ösztöndíjprogramja, hogy pénzügyi támogatással vehessenek részt nemzetközi vagy országos versenyeken, illetve szakmai táborokban.
Ismét megszervezik a civil szervezetek vásárát Marosvásárhelyen május 10-én a város központjában. A 22. alkalommal megrendezendő esemény az évtizedek alatt fontos találkozóhellyé nőtte ki magát, ahol Maros megye civil szervezetei mutatkoznak be.
Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.
Április végén, május elején nagy májusi cserebogár-rajzásnak lehettünk szemtanúi. Jó tudni azonban, hogy nem ártalmatlan rovarokról beszélünk: nagy károkat okoznak a mező- és erdőgazdaságokban egyaránt.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (független) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.
szóljon hozzá!