
Ennek a tömbháznak a földszintjén működik a városi hajléktalanszálló, illetve a Budvár Szociális Központ
Fotó: Erdély Bálint Előd
A társadalom perifériájára szorult, alacsony jövedelmű és hátrányos helyzetű gyermekeket és családokat hivatott támogatni a Gyulafehérvári Caritas és Székelyudvarhely városának közös projektje. A Norvég Alapból támogatott kezdeményezés révén megújul a Budvár Szociális Központ, ahol az érintettek minden korosztályának segítséget, támogatást nyújtanak.
2021. február 23., 17:182021. február 23., 17:18
2021. február 23., 20:562021. február 23., 20:56
Többrétű és összesen huszonhat hónapos a Mindenki mindenkiért elnevezésű projekt, amely Székelyudvarhely város közreműködésével, a Gyulafehérvári Caritas szociális gondozási ágazatának szervezésében, és az érintettek, azaz a Budvár Roma Egyesület bevonásával valósul meg.
– ecsetelte a projektismertetőn Vetési Nándor, a Gyulafehérvári Caritas szociális gondozási ágazatának udvarhelyszéki koordinátora.
Fotó: Erdély Bálint Előd
„Elég hosszú út újabb mérföldköve ez a projekt, hiszen a Caritas mintegy tíz éve dolgozik a mélyszegénységben élők felzárkóztatása érdekében Székelyudvarhelyen, és ebben a törekvésében partnerünk volt a mindenkori városvezetés” – hangsúlyozta Ludescher László ágazati igazgató. Képletesen kifejtette,
„A roma közösséggel együtt és nem a fejük felett kell dolgozni. A csíksomlyói tűzeset ugyanis rávilágított arra, hogy rengeteg nehéz sorsú ember él közöttünk. Ugyan ők is felelősek a sorsukért, de segítségre is szükségük van ahhoz, hogy a közösség tagjai lehessenek” – magyarázta az illetékes.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Pálfi Kinga, Székelyudvarhely alpolgármestere szerint óriási lehetőség rejlik a város és a civil szféra ezen összefogásában, hiszen alkalmat ad arra, hogy a többségi társadalom ne az előítéletekre alapozzon, a különbözőségek ellenére is egy közösséggé formálódjon.
Székelyudvarhely városa a kilencvenes évek végén hozta létre a Budvár-negyedben működő szociális központot, a Gyulafehérvári Caritas nyolc éve végez oktatási és felzárkóztatási tevékenységet a Budvár utcai első tömbházban lévő központban. Az intézményben jelenleg háromfős személyzet foglalkozik a gyerekekkel, de a tervek szerint mindez bővülni fog.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A projekt részeként ugyanis koraifejlesztő-központot hoznak létre, ahol nemcsak a kisgyerekes családokat, hanem a várandós anyákat is fogadják: a cél higiénés, táplálkozási és egészségügyi tanácsadásban részesíteni az érintetteket. „Ezek az édesanyák nagyon fiatalok, sokszor túl korán és teljesen felkészületlenül kerülnek ebbe a helyzetbe. Ezért fontos még a gyermekük megszületése előtt bevonni őket a fejlesztőközpont tevékenységébe” – sorolta Vetési Nándor. A program kedvezményezettjei nemcsak a Budvár-negyedi romák, hanem a város bármely pontján élő, segítségre szoruló gyermek vagy család.
Mindezeken túl lesz szociális mosoda is a Budvár-negyedi központnál, sőt a tisztálkodási és mosási lehetőség mellett a létesítményben munkát is kaphatnak a helyiek – sorolta Vass Orsolya, a Mindenki mindenkiért projekt vezetője. A felnőtteket képzésekkel várják majd, ahol tanúsítványt kapnak, de a központ a munkaerőpiacon való elhelyezkedésben is segít az érintetteknek.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Lesz ugyanakkor időszakos helyszíni egészségügyi szűrés is, amiben a városi kórház működik közre: a vizsgálatokon diagnosztizált betegek további kezelésében pedig ismét segítenek a központ munkatársai. A projekt részeként ugyanakkor
Sőt a szociális központ teljes felújítására is sor kerül, ám a projekt legelső konkrét lépése a március 1-jétől rajtoló, az iskolaelhagyást csökkenteni hivatott program – árulta el Vass Orsolya, hozzátéve, hogy a mélyszegénységben élő gyerekek iskola jelenlétét napi szinten követik, a kitartóan iskolába járókat pedig kirándulásokkal jutalmazzák majd a tanév végén. A projektben még kisebb rendezvények, szakmai konferenciák is szerepelnek, illetve általa létrejön a Budvár-negyed első játszótere is.
A székelyudvarhelyi Budvár-lakótelepen három szociális tömbházban laknak romák, tulajdonképpen ez a legnagyobb romatelep a városban. A szociális tömbházak melletti, negyedik tömbház földszintjén működik a városi hajléktalanszálló, illetve a Budvár Szociális Központ. A Norvég Alapból csak a szociális központ helyiségeit újítják fel. A Norvég Alap egy pénzügyi alap, amelyet az Európai Unió fejletlenebb tagországainak társadalmi és gazdasági fejlesztésére hoztak létre és tartanak fenn.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
1 hozzászólás