
Ennek a tömbháznak a földszintjén működik a városi hajléktalanszálló, illetve a Budvár Szociális Központ
Fotó: Erdély Bálint Előd
A társadalom perifériájára szorult, alacsony jövedelmű és hátrányos helyzetű gyermekeket és családokat hivatott támogatni a Gyulafehérvári Caritas és Székelyudvarhely városának közös projektje. A Norvég Alapból támogatott kezdeményezés révén megújul a Budvár Szociális Központ, ahol az érintettek minden korosztályának segítséget, támogatást nyújtanak.
2021. február 23., 17:182021. február 23., 17:18
2021. február 23., 20:562021. február 23., 20:56
Többrétű és összesen huszonhat hónapos a Mindenki mindenkiért elnevezésű projekt, amely Székelyudvarhely város közreműködésével, a Gyulafehérvári Caritas szociális gondozási ágazatának szervezésében, és az érintettek, azaz a Budvár Roma Egyesület bevonásával valósul meg.
– ecsetelte a projektismertetőn Vetési Nándor, a Gyulafehérvári Caritas szociális gondozási ágazatának udvarhelyszéki koordinátora.
Fotó: Erdély Bálint Előd
„Elég hosszú út újabb mérföldköve ez a projekt, hiszen a Caritas mintegy tíz éve dolgozik a mélyszegénységben élők felzárkóztatása érdekében Székelyudvarhelyen, és ebben a törekvésében partnerünk volt a mindenkori városvezetés” – hangsúlyozta Ludescher László ágazati igazgató. Képletesen kifejtette,
„A roma közösséggel együtt és nem a fejük felett kell dolgozni. A csíksomlyói tűzeset ugyanis rávilágított arra, hogy rengeteg nehéz sorsú ember él közöttünk. Ugyan ők is felelősek a sorsukért, de segítségre is szükségük van ahhoz, hogy a közösség tagjai lehessenek” – magyarázta az illetékes.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Pálfi Kinga, Székelyudvarhely alpolgármestere szerint óriási lehetőség rejlik a város és a civil szféra ezen összefogásában, hiszen alkalmat ad arra, hogy a többségi társadalom ne az előítéletekre alapozzon, a különbözőségek ellenére is egy közösséggé formálódjon.
Székelyudvarhely városa a kilencvenes évek végén hozta létre a Budvár-negyedben működő szociális központot, a Gyulafehérvári Caritas nyolc éve végez oktatási és felzárkóztatási tevékenységet a Budvár utcai első tömbházban lévő központban. Az intézményben jelenleg háromfős személyzet foglalkozik a gyerekekkel, de a tervek szerint mindez bővülni fog.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A projekt részeként ugyanis koraifejlesztő-központot hoznak létre, ahol nemcsak a kisgyerekes családokat, hanem a várandós anyákat is fogadják: a cél higiénés, táplálkozási és egészségügyi tanácsadásban részesíteni az érintetteket. „Ezek az édesanyák nagyon fiatalok, sokszor túl korán és teljesen felkészületlenül kerülnek ebbe a helyzetbe. Ezért fontos még a gyermekük megszületése előtt bevonni őket a fejlesztőközpont tevékenységébe” – sorolta Vetési Nándor. A program kedvezményezettjei nemcsak a Budvár-negyedi romák, hanem a város bármely pontján élő, segítségre szoruló gyermek vagy család.
Mindezeken túl lesz szociális mosoda is a Budvár-negyedi központnál, sőt a tisztálkodási és mosási lehetőség mellett a létesítményben munkát is kaphatnak a helyiek – sorolta Vass Orsolya, a Mindenki mindenkiért projekt vezetője. A felnőtteket képzésekkel várják majd, ahol tanúsítványt kapnak, de a központ a munkaerőpiacon való elhelyezkedésben is segít az érintetteknek.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Lesz ugyanakkor időszakos helyszíni egészségügyi szűrés is, amiben a városi kórház működik közre: a vizsgálatokon diagnosztizált betegek további kezelésében pedig ismét segítenek a központ munkatársai. A projekt részeként ugyanakkor
Sőt a szociális központ teljes felújítására is sor kerül, ám a projekt legelső konkrét lépése a március 1-jétől rajtoló, az iskolaelhagyást csökkenteni hivatott program – árulta el Vass Orsolya, hozzátéve, hogy a mélyszegénységben élő gyerekek iskola jelenlétét napi szinten követik, a kitartóan iskolába járókat pedig kirándulásokkal jutalmazzák majd a tanév végén. A projektben még kisebb rendezvények, szakmai konferenciák is szerepelnek, illetve általa létrejön a Budvár-negyed első játszótere is.
A székelyudvarhelyi Budvár-lakótelepen három szociális tömbházban laknak romák, tulajdonképpen ez a legnagyobb romatelep a városban. A szociális tömbházak melletti, negyedik tömbház földszintjén működik a városi hajléktalanszálló, illetve a Budvár Szociális Központ. A Norvég Alapból csak a szociális központ helyiségeit újítják fel. A Norvég Alap egy pénzügyi alap, amelyet az Európai Unió fejletlenebb tagországainak társadalmi és gazdasági fejlesztésére hoztak létre és tartanak fenn.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
1 hozzászólás