Tőke Ervin és Zakariás Zoltán. Felhívással fordulnak a szenátorokhoz
Fotó: Gecse Noémi
Nem a pénz és a költséghatékonyság kellene mérvadó legyen az oktatási hálózat átszervezésében a tanítás minőségének rovására – vélik az Erdélyi Magyar Néppárt Hargita megyei képviselői a tanintézetek összevonására vonatkozó tanfelügyelőségi javaslatok kapcsán.
2018. november 15., 19:152018. november 15., 19:15
2018. november 16., 09:272018. november 16., 09:27
„Elfogadhatatlan, ami ma a tanügyben zajlik Romániában, azzal, hogy minél több iskolát, óvodát vonnak össze, minél több személyzetet bocsátanak el, az oktatás minőségét rontják” – nehezményezte Tőke Ervin, az Erdélyi Magyar Néppárt országos alelnöke csütörtökön a párt csíkszeredai sajtótájékoztatóján.
Mint ismertette, Csíkszereda önkormányzatához is küldött a Hargita megyei tanfelügyelőség olyan javaslatcsomagot, amelyben több helyi napközit és óvodát vonnának össze általános iskolákkal, továbbá
Székelyudvarhelyen szintén az egyik legsúlyosabb következményekkel járó intézkedés lenne a Ficánka Napközi, a Tompa László Általános Iskola, valamint a Bányai János Szakközépiskola összevonása.
Zakariás Zoltán, a néppárt Hargita megyei elnöke arról beszélt, hosszú évek óta folyik a tanfelügyelőség és az oktatási egységek között a költségcsökkentési huzavona, eddig főként a tanintézetek adminisztratív személyzetét érintették az intézkedések, de a napközik esetében, ahol a dadák is a kisegítő személyzet részei, az ilyen jellegű esetleges személyzetcsökkentés a gyermekellátás minőségének romlásához vezethet.
Azonban ez a rendszer nem előnyös a kisebbségi oktatás számára, még akkor sem, ha a jogszabályban ezekre az esetekre figyelembe vettek egy plusz szorzót, amelyet a fejkvótákra rászámítanak, mert sokszor még ezzel a megoldással sem tudják fedezni a szükséges összegeket a Hargita megyei iskolákban.
A tanintézetek összevonásával kapcsolatban azt is veszélyesnek tartja, hogy ha az önkormányzatok nem tudnak közös nevezőre jutni a tanfelügyelőséggel, akkor a helyzetről a tanügyminisztérium dönthet. Az erről szóló jogszabály-módosítás nemsokára a szenátusban kerül napirendre, ezért felhívással fordulnak a szenátorokhoz, hogy töröljék azt a cikkelyt, amelyik lehetővé teszi a szaktárcának, hogy egyoldalúan döntést hozzon iskolák megszüntetéséről, összevonásáról.
Ugyanakkor szintén felhívással fordulnak a kisebbségi oktatásért felelős államtitkársághoz, hogy kezdeményezzen változtatást a fejkvótarendszer tekintetében, annak felülvizsgálatára, figyelembe véve speciális kisebbségi oktatás helyzetét. Harmadszorra pedig az önkormányzatokhoz is szólnak, hogy a tanfelügyelőség javaslatait ne fogadják el, és az oktatási intézményekkel, illetve a tanfelügyelőséggel közösen törekedjenek mindenki számára előnyös megoldásra. Zakariás szerint
Vizsgálatot rendeltek el a Maros Megyei Mentőszolgálatnál, ahol egy orvost azzal gyanúsítanak, hogy nem volt hajlandó elmenni egy sürgősségi esethez, mert lejárt a munkaideje. Az idős páciens végül megfulladt és meghalt.
Megváltoztak a fogyasztói szokások, nem úgy fogy a krumpli, ahogy azt a termelők szeretnék, de alkalmazkodnak az új körülményekhez. Gyengébb a tavalyinál az idei burgonyatermés Hargita megyében, de a minősége legalább jó.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
szóljon hozzá!