Szőni tanulnak a gyergyóiak. Nem hagyják feledésbe merülni a mesterséget
Fotó: Baricz Tamás Imola
Nemcsak a szövés folyamatát, hanem a rongyvágást, a gyapjú festését, a szövőszék összeszerelését is elsajátítják azok, akik részt vesznek a Portéka Egyesület Gyógyító textilek elnevezésű szövőtanfolyamán Gyergyószentmiklóson.
2018. november 22., 22:152018. november 22., 22:15
Mivel igény volt a szövés folyamatának elsajátítására Gyergyószentmiklóson, a Portéka Egyesület Gyógyító textilek címmel szövőtanfolyamot indított. Páll Etelka és Balázs Erzsébet közösen tanítja a szövés mesterségét az arra kíváncsiaknak egészen december végéig. Mint megtudtuk,
a székely festékesek, a növényi festés, illetve az egyéb hagyományos textilek népszerűsítésére és azok elkészítésének oktatására összpontosítanak. Tervezik, hogy vászonszövésbe is fognak, ha lesz érdeklődő az új évben újabb tanfolyamot indítanak.
Páll Etelka elmondása szerint ragaszkodik a hagyományos színekhez, formákhoz és festési módszerekhez, a székely festékesekhez. Tanítványai lépésről lépésre haladnak,
Közösen felvetettek, nyüstbe és bordába fűztek, hogy mindenki a saját ritmusában haladva elérjen a székely festékesek szövéséhez. A Gyergyói-medence föld-szín barna, pázsit-zöld, különböző sárga színeket adott a székely szövő-fonó asszonyoknak, úgyhogy ezeket a színeket választották a vízfolyásos mintához a szőni tanuló gyergyóiak is.
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
szóljon hozzá!